Čím jsou prospěšné
Šípky mají vysoký obsah vitamínu C. Jeho obsah je od 300 mg až po 700 mg u přezrálých a úplně zralých plodů.
- Čaj z šípků pijeme jako posilující prostředek.
- Šípky mají močopudné účinky.
- Šípky mají protivirové účinky.
Tip!
Zpestřete si procházku s dětmi, jako to děláme my, zimní zasněženou krajinou a nasbírejte si přemrzlé šípky. Jsou výborné, chutnají jako marmeláda. Jíme je bez jadérek. Našim dětem šípky moc chutnají.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
“Na šípky se vždycky těšíme. Není procházka, abychom se nezastavili u keříčku a nezobli si. Často k velkému překvapení kolemjdoucích. Šípky už nás seznámily s mnoha lidmi a některé jsme naučili zobat šípky taky,” dodává zkušenost Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak. “Nač nosit svačinu, když roste všude okolo :-)”
Tipy, jak uchovat šípky na zimu
- Sušené drcené šípky používáme na čaj, který velmi chutná i malým dětem.
- Můžeme si také připravit kompot z šípků.
- Lze z nich vyrobit i likér.
- Můžeme je i např. naložit do medu.
- Skvělá je fermentovaná limonáda z šípků.
- Zkuste také šípkové pyré bez cukru – šípky stačí povařit, propasírovat a nalít do skleniček, zavařit a uchovat na zimu.
Využít je možno i šípkové hálky, což jsou útvary, které můžeme vidět na keřích růže šípkové, vytvořené žlabatkou listovou. Používáme je ve formě tinktury, jako tonikum a imunostimulans.
Jak na šípkový kompot
Zralé šípky podélně rozpůlené omyjeme a vyškrabeme jadérka a chloupky. Očištěné šípky ponoříme do studené vody, krátce povaříme, šípky změknou a vyplaví se zbylé chloupky. Pak je narovnáme do malých skleniček a zalijeme horkým nálevem, připraveným z 3 hmotnostních dílů sladu na 2 hmotnostní díly vody. Kompot sterilujeme 15 minut při teplotě 80 až 85°C.
100 g tohoto kompotu obsahuje asi 140 mg vitamínu C.
Recept na šípkový likér
Litr rozmačkaných šípků zalijeme litrem alkoholu a necháme 14 dní odstát v teple. Pak přefiltrujeme a doplníme sirupem z 300 gramů sušené třtinové šťávy (místo toho můžeme osladit sladem) a 1,5 litru vody. Pijeme 1 skleničku denně.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Mohla byste prozradit, jak se dělá fermentovaná limonáda ze šípků?
Chci se zeptat zda by šlo něco udělat i z přemzlích šípků, třeba naložit.