- asi kilo rybízu na vymačkání šťávy, nejlépe přezrálý (může být červený, černý i bílý)
- asi 200 – 400g ovoce do agaru – směs černého i červeného rybízu i klidně borůvek, může být i jiné ovoce
- špetka soli
- hrst ovoce na ozdobu (rybíz, borůvky, angrešt…)
- voda na dolití do litru
- 2 lžičky práškového agaru, nebo 1 vrchovatá lžička instantního agaru (cca 4-5 g)
- rýžový sirup na doslazení (pokud bude potřeba, může být i jiný)
Postup
Rybíz na šťávu opláchneme a ideálně dřevěným hříbkem, nebo podobným nástrojem protlačíme přes síto.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Další varianta je ho rozmixovat v mixéru a přecedit přes síto. Na šťávu se hodí přezrálejší kusy, nebo už trochu horší, unavenější rybíz, který se vám nechce po kuličce probírat. Jen nesmí být zkažený, nebo plesnivý.
Šťávu z ovoce nalijeme do litrové odměrky a do litru doplníme vodou. Můžeme udělat i tzv. dvojáka a slupky a odpad znovu propláchnout vodou a ty pak použít na dolití. Zbytek vody je výborné osvěžující pití.
Litr rybízové šťávy dáme do hrnce a začneme zahřívat do bodu varu. Mezitím si nachystáme zbylé ovoce, které dáme dovnitř agaru. Šťávu z ovoce ochutnejte před přidáním agaru, pokud by byla moc kyselá, lze ji dosladit rýžovým sirupem. Pozor, ale dezert by měl být trochu nakyslý, s ovocem uvnitř je to příjemná osvěžující změna.
Pokud použijete práškový agar, přidejte ho do šťávy hned a nechte asi 5 minut provařit.
Pokud máte instantní agar, stačí, když ho do šťávy dáte chvíli před varem, necháte dojít k varu a stáhnete z plotny. Ten se vařit nemusí, stačí mu k aktivaci asi 97°C.
Do připravených mističek nalijte šťávu s agarem a do každé ještě za horka vhoďte pár hrstí připraveného syrového ovoce. Ovoce dejte kolik chcete. V horkém agaru se lehce tepelně zpracuje a bude lépe stravitelné. Po vychladnutí dejte do lednice a podávejte studené.
Další varianta je nechat agar vychladnout a dřív než začne želírovat do něj vhodit ovoce. To pak zůstane syrové a chuť bude zase trochu jiná.
Praktické
Nečekejte, že po přidání agaru začne dezert houstnout. Vše bude velmi tekuté, dokud to zcela nevychladne. Je lepší dát agaru málo, vznikne lehké želé, které není příliš tvrdé, dobře se nabírá, ale přitom drží tvar a dá se i vyklopit. Pokud ale máte rádi tuhé želé, dejte ho o půl lžičky víc.
Pokud se obáváte, že vám agar nezhoustne, kápněte si lžičku na studený talířek a ten dejte na chvíli do lednice. Až zcela vychladne, uvidíte, jak moc pevné bude želé.
Před podáváním můžete agar z mističek i vyklopit a ozdobit syrovým ovocem. Hezký je také agar ve vysokých pohárech s čerstvým ovocem navrch.
Pokud si agar uděláte rovnou do mističek s víčkem, můžete si ho vzít s sebou jako lehkou osvěžující svačinku, což oceníte zvláště ve vedrech.
ObměnaVše můžete udělat z jakéhokoliv ovoce. Místo šťávy lze použít i 100% džus, nebo si ji vyrobit z ovocenky, nebo jablečného koncentrátu a vody. Dovnitř jsou výborné jahody, nebo jen borůvky.
Děti
Agar můžeme dávat i ročním dětem, se syrovým ovocem podáváme maličkým dětem jen v létě, v zimě jen s tepelně upraveným. Pokud máte menší dítě a ovoce už mu dáváte, pak můžete dávat i tento dezert.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Tak jsem dnes vyzkoušela, jen místo rybízu jsem povařila borůvky. A výsledek byl luxusní, i 15timěsíční syn si náramně pochutnal :)
Přesně tak….takže já mám instantní …..to jsem zvědava jak to ztuhne :-)