- 1 cibule
- 1 mrkev
- kus dýně (cca stejné množství jako mrkve)
- 3 hrnky uvařené rýže
- 1 uzený tempeh (cca 200 g)
- 0,5 lžičky kurkumy
- olej
- umeocet
- sójová omáčka
- 0,5 dl studené vody
- 1 dl rostlinné smetany
- 4 vrchovaté lžíce kukuřičného škrobu
Jak připravit slaný rýžový nákyp
- Zapneme troubu. Cibuli nakrájíme na kostičky, mrkev a dýni nakrájíme na velmi jemno. Tempeh nastrouháme také na jemno.
- Nakrájenou zeleninu orestujeme na oleji s trochou soli a kurkumy až změkne, cca 10 minut.
- Do mísy dáme uvařenou rýži, nastrouhaný tempeh, přidáme podušenou zeleninu a dobře promícháme. Směs ochutnáme a podle potřeby dochutíme pomocí trošky umeocta a sójové omáčky. Přendáme na vymazaný plech nebo do zapékací mísy a dáme do trouby.
- Do hrnečku dáme studenou vodu, smetanu, lžičku sojové omáčky a pečlivě rozmícháme kukuřičný škrob, aby nebyly v tekutině hrudky. Polijte celý nákyp.
- Pečeme v předehřáté troubě asi 40 minut na 180°C, až nákyp trochu ztuhne. Krájíme až když trochu vychladne.
Praktické
- Pokud spěcháte, můžete zapéct na kratší dobu a vyšší teplotu. Směs už je podušená a rýže vařená, takže není nutná dlouhá tepelná úprava. Doba pečení závisí také od výšky zvoleného pekáčku.
- Škrobovou zálivku můžete vynechat, je tam jako pojistka, že se vám směs spojí a bude se dobře krájet, zároveň vytvoří zajímavou, takřka “sýrovou” nebo “vaječnou” vrstvičku.
- Pokud máte sušší směs (suchá rýže, velké kousky zeleniny), tak vám škrobová zálivka proteče dovnitř a nic nezůstane na vršku, aby se vytvořila vrstvičku nahoře. Když se vám to stane, přidejte ještě jednu dávku na vrch, až bude směs trochu zapečená (a přidejte trochu škrobu, aby byla hustější). Čím víc zálivky si uděláte, tím vyšší vrstvu dostanete. Ale pozor, čím hustější směs uděláte, tím méně zálivky proteče dovnitř a vnitřek bude méně držet pohromadě. My děláme směs od oka a někdy máme vrstvičku a někdy není vůbec vidět viz foto. A pokaždé nám to moc chutná.
Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to - Zeleninu můžete rozmixovat v mixéru s noži, pokud se vám s ní nechce krájet. Stejně tak můžete nasekat tempeh.
- Pokud zapékáte ve skle nebo nepřilnavém nádobí, nemusíte vymazávat olejem.
- Pokud chcete hezké dílky s jasnými okraji, nekrájejte horké.
- Pro čistě bezlepkovou verzi používejte sójovou omáčku tamari.
- Pro verzi bez sóji použijte cizrnové tofu nebo domácí nesójový tempeh (čočkový, hrachový, cizrnový apod.) a hrachovou omáčku nebo více soli místo tamari.
Obměna
- Rýži můžete použít jakoukoli, my měli směs světlé a červené natural.
- Místo tempehu můžete použít tofu. V obou případech můžete použít i natural verzi, ale je pak potřeba více okořenit a osolit, protože natural verze není chuťově výrazná.
- Místo smetany můžete použít rostlinné mléko.
- Do nákypu lze dát jakoukoliv zeleninu (květák, pórek, zelí…).
- Stejně tak místo rýže jakékoli obilí.
- Pro zpestření můžete přidat i slunečnicová semínka.
Děti
- Pokrm je vhodný pro děti cca od 2 let, ale pokud běžně jedí pečivo, můžete jim dát nákyp bez obav také, ale šetřete se solí a sójovou omáčkou. Menším dětem nezapékáme a podáváme samotnou směs, ve které prohřejeme i tofu natural místo uzené verze.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Dnes jsem dělala k večeři, bylo málo rýže, nakrájela jsem tedy ještě polentový knedlík na kostičky a děti moc chválily 🙂
Výborný nákyp, včera jsem pekla poprvé, dnes repete. Zeleninu jsem nastrouhala a nedusila – mrkev, dýně, řepa, pórek a zelené natě. Přidala uzený tempeh. Jen škrobová krustička opět nevznikla😂.