Pěstovala jsem jich ze začátku několik a nakonec zůstaly pouze dvě.
Šalvěj širokolistá – Salvia maxima
Tato Šalvěj je opravdu veliká krasavice. A to doslova. Vyroste z ní obr, který bude mít i přes metr, co se týče šířky. Šalvěj širokolistá patří do čeledi Labiatae. Je to vytrvalá keřovitá rostlina s polodřevitým stonkem a může dosáhnout výšky jednoho metru. Listy jsou velké, široké, podlouhlé, šedozelené a na dotek jsou plstnaté (lepkavé). Vytváří květy shromážděné v modrofialových klasech, které kvetou od května do července. Je to vytrvalá a stálezelená rostlina středomořského původu, rustikální a velmi jednoduchá na pěstování.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Klima a expozice: Šalvěj je rostlina milující teplo a preferuje slunné pozice, pokud ji chcete pěstovat na okenním parapetu nebo na balkoně, musíte s tím počítat a vyhnout se severní straně. I v zeleninové zahradě je vhodné ji vysadit mimo stínící prvky. Pečlivě vybírejte místo, kam ji umístíte, vzhledem k tomu, že jako vytrvalý druh by mohl zastávat stanoviště i léta. Přestože preferuje mírné podnebí, je to rostlina velmi odolná vůči mrazu. U nás každou zimu omrznou listy, které na jaře ostříhám a šalvěj okamžitě nasadí na nové. Tohle stříhání jí dělá velmi dobře. Tato aromatická rostlina se nebojí sucha, ale může mít problémy, pokud nastanou situace dlouhodobé vlhkosti v půdě. Tuto šalvěj pěstuji spíše jako ornamentální a dekorativní v mojí bylinkové části zahrady. Krásně vyplní ošklivá a prázdná místa, brzo se rozroste a na zahradě bude mnoho let. Na stránkách Jíme Jinak najde spousty receptů a nápadů, jak jí využít v kuchyni.
Šalvěj ananasová – Salvia elegans
Už jméno naznačuje proč má tento název. Krásně voní po ananasu. Opravdu to aroma je velmi silné a příjemné.
Pěstování asi v podmínkách Česka a Slovenska bude jiné. Tato šalvěj nesnáší mráz a nízké teploty. Jelikož se ani nerozrůstá jako její kolegyně, nejvhodnější bude pěstovat jí ve větším květináči, který necháte přezimovat v nějaké chladnější a slunné místnosti. Teplota přezimování by měla být okolo 8°C. Pokud v zimě teplota nejde pod -5°C, můžete jí nechat i venku. Já jí mám v zemi na zahradě mezi ostatními bylinkami. Nemá ráda kyselou půdu a ani časté zalévání. V létě má nádherné šarlatově červené květy. Proto jí můžete najít i pod názvem Scarlet Pineapple.
Tato bylinka má opravdu výraznou vůní ananasu a proto se její čerstvé listy stávají hlavní složkou lahodných receptů. Listy se používají jak čerstvé tak sušené. Můžete sušit v sušičce při teplotě 40°C. Nic ze šalvěje ananasové se nevyhazuje, dokonce i její květy jsou jedlé! Používají se do salátů, jako ozdoba prvních chodů jako jsou rizota, ale i ovocných salátů a dezertů, jako například moje ananasová panna cotta, a nebo v různých bylinkových směsích do slaných receptů.
Zkuste to také
Tak tohle jsou moje dvě odrůdy šalvěje, které mám momentálně na zahradě. Odrůd je spousta, najdete si tu vaší oblíbenou a zařaďte jí na zahradu. Určitě vás nezklame, ať už si vyberete jakoukoliv. Vyzkoušejte různé odrůdy a uvidíte, které bude vyhovovat stanoviště u vás, na vaší zahradě. Každopádně lze pěstovat i na balkoně v květináči.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář