Pro začátečníky
Začněte jednoletkami, tj. rostlinami, které vykvetou a vytvoří semena v prvním roce po výsadbě. Jednoletky, mají výhodu, že výsledky vidíte rychle. Pokud to neklapne letos, příští rok případně postup upravíte a určitě se to podaří. Pro začátečníka se přímo nabízí salát, hrášek, fazole, špenát, lichořeřišnice, lebeda zahradní, ředkvička, kopr, paprika, rajče, sléz maurský, sléz kučeravý a spoustu dalších. Semena pěstovaná na osivo je potřeba sklízet zralé, zatímco pro konzumaci můžeme sklízet i dříve.
Pro středně pokročilé
Pokud už jste si vypěstovali semínka z druhů pro začátečníky nebo máte zaseté dvouleté rostliny, které přezimují na záhoně, můžete si vyzkoušet petržel na nať, mangold, pór, kadeřávek, růžičkovou kapustu, černý kořen a mnoho dalších. Ani u této kategorie, z mého pohledu, není těžké získat osivo. Rostlina v prvním roce vytvoří listy, typicky přízemní růžici, v zimě ji nikam nepřenášíte, rostlina přezimuje přímo na záhoně. Některé druhy, jako například kadeřávek nebo růžičkovou kapustu, můžete během zimy částečně sklízet. Na jaře pár listů nebo kapustiček na rostlině necháte, ta vykvete a vytvoří semena.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Pro pokročilé
Pro ty nejzkušenější nebo nejodvážnější pak doporučuji dvouletky, které je potřeba zazimovat do sklepa, druhy, které je třeba je opylovat ručně (dýně, cukety, patizony) nebo jejichž semenáčky jsou malé velmi zranitelné (pažitka) a/nebo zdlouhavé (cibule). Rostliny, které se zimují mimo záhon, jsou typicky kořenová zelenina jako je mrkev, petržel pěstovaná pro kořen, červená řepa, tuřín nebo celer, dále pak například květák a košťálová zelenina. Pro pažitku je třeba dobře odplevelený záhon a plet je třeba důkladně i po vzejití semenáčků. A taková cibule v prvním roce vytvoří malou sazečku, kterou musíme v polovině léta vysušit, uskladnit a zasadit až příští rok.
Dejte nám vědět do komentářů, z čeho se vám podařilo schovat semínka a byli jste z výsledku překvapení?
V předchozích dílech si můžete přečíst blíže o tom, co je semenaření a proč se do něj pustit a co je důležité vědět, než začneme.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Tedy jak vás čtu, už se začínám prehrabovat v semínkach, co mám popsané v sáčcích.A už vyhlížím jaro.Ale ještě radši ne. Nemám hotové práce, co jsem si plánovala na zimu. No, v únoru už začnu seminkovat. Mám papriky, rajčata, saláty, majoránku, ředkvičky, bylinky a spoustu kvítí 😆. Potom fazole, cibulku množilku, hlízky begónií a mečíků, asi si na všechno nevzpomenu .Ale jen tak pro začátečníky. Ani tak nehledim na ty výnosy, jsme u lesa, škůdců je tady hodně a taky nemám celodenní sluníčko. Ale já se moc ráda hrabu v hlíně.🌱🥕🍅👩🌾
Vierko, s dýněmi se to dělá tak, že se zalepují samčí i samičí květy krepovou páskou ( večer) a ráno se ručně opyluje, nezakrývá se celý porost. u rajčata jsem květy balila do netkané textilie..
Doporučuji k tomuto tématu koupit knížku u Gengelu : PĚSTUJEME SI VLASTNÍ SEMÍNKA ) najeď si na stránky Gengelu, V knize to vše podrobně popisují, já ji mám už dlouho, a pořád kolem ní akorát kroužím, už jsem dělala nějaké pokusy, ale díky článkům od Janky už se k něčemu konečně snad dostanu…
Třeba by ti ji poslali i do Itálie…nebo ti ji třeba pak můžu poslat…