Šiitake – účinky a jak správně vybrat
Nejlepší je vybírat si šiitake od dobrých dovozců, kteří zaručí, že zboží je přírodního původu, a nikoli z plantáží, kde se pěstují šiitake rychlené a větší, ale tudíž také nadměrně jinové, vodnaté a s minimálním léčebným efektem. Laicky lze zdravou houbu poznat podle toho, že je menší a klobouček má zahnutý (shrnutý) ke stonku; komerční šiitake jsou větší, mají tvar rozevřených talířků a bývají také rychleji uvařené.
Šiitake mají silně čisticí a protirakovinné účinky a používají se i v domácí lékárně, např. vývar z jedné houbičky je silným lékem proti horečce.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Recepty s Šiitake
Nutno nejprve podotknout, že některé zde uvedené recepty využívají více lahůdkovou chuť šiitake než její specifické terapeutické účinky, a nelze je proto považovat za léčebné.
Pro většinu receptů je vhodné houby šiitake napřed na cca 10 minut namočit do studené vody, v níž ztratí svou tuhost a lámavost a dají se rovnou i smažit.
Česneková polévka
Na oleji osmahneme nadrobno nebo na kostičky pokrájenou mrkev a tuřín, najemno nasekanou cibuli a šiitake – předem namočenou a pokrájenou na plátky. Přidáme najemno nastříhanou wakame a majoránku, případně pro zahuštění krupici. Vaříme 20 min., v půli varu osolíme, na závěr přidáme miso nebo shoyu, rozmačkaný česnek a navrch zelenou cibulku.
Daikonová polévka
Daikon pokrájíme na kostičky, šiitake na plátky a společně s polévkovou řasou vaříme 20 min. Závěrem přidáme miso a servírujeme s osmaženými kostičkami bílého tofu a zelenými natěmi.
Dýňová polévka
Cibuli a dýni hokkaidó vaříme ve vodě v poměru 1:1, s kouskem řasy kombu. Osolíme, vyndáme řasu a polévku rozmixujeme, přidáme na kousky pokrájenou šiitake a rýžové nudle, dovaříme, dochutíme shoyu a umeoctem a posypeme zelenou natí.
Šiitake vařená s obilím
Plátky či kousky šiitake můžeme bez namáčení přidat přímo do tlakového hrnce s rýží, ovšem, špaldou či kernottem nebo zkusit známý recept na Kubu.
Kuba
Předem namočené kroupy vaříme spolu se šiitake ve vodě v poměru 1:2,5, vmícháme osmahnutou cibulku a majoránku, dochutíme shoyu (příp. česnekem) a dáme do trouby zapéci.
Špíz
Kuchyňské špejle nalámeme na třetiny a na každou napíchneme všehochuť přísad: plátky tvrdších zelenin (mrkev, tuřín, kedlubna), cuketu, dýni či daikon, případně v létě malé celé rajčátko, také tofu, tempeh nebo seitan a mezi ně celé předem namočené hlavičky šiitake. Vidličkou ponoříme do těstíčka z hladké bílé bio mouky a vnoříme na 3-5 minut do rozpáleného oleje (musí okamžitě zasyčet a zabublat!). Pokud vrstva oleje není dost silná, bude potřeba špíz v půli smažení otočit. Mějte na paměti, že nejdelší tepelnou úpravu potřebují právě šiitake.
Hotový špíz vyndáme vidličkou, necháme okapat na ubrousku a podáváme jako součást obilného talíře, určitě však s daikonem – spařeným, dušeným či kvašeným.
Houbová omáčka s kuzu
Na oleji rozpálíme nasekanou cibuli, předem namočenou šíítake rozlámanou na kousky a pokrájenou kyselou okurku s trochou kmínu. Podlijeme vodou s kuzu, osolíme, podusíme, dochutíme shoyu a umeoctem. Je to výborná omáčka na těstoviny i rýži.
Houbová omáčka smetanová
Začínáme stejně jako v předchozím receptu, ale místo kuzu vmícháme do směsi kašičku z vody a rozmixovaného bílého tofu. Společně povaříme, nakonec můžeme ještě zjemnit rostlinnou smetanou.
Šiitake na mrkvi
Mrkev pokrájenou na sirky smažíme spolu se šiitake a špetkou soli. V závěru vmícháme najemno nakrájený pórek a dochutíme.
Salát na léto
Zvlášť uvaříme kukuřičné nebo semolinové těstoviny. Na pánvi osmažíme cibuli na měsíčky, uzený tempeh a šiitake a smícháme s těstovinami. Přidáme najemno pokrájenou kyselou okurku, olivy a podušenou mrkev, hrášek a kukuřici. Dochutíme umeoctem.
Závitky
Směs smažené zeleniny, tempehu či tofu, šiitake a ořechů (mandlí) pikantně ochutíme a necháme vychladnout. Balíme do rýžových papírů, předem namočených v horké vodě, necháme zaschnout a můžeme podávat rovnou jako součást studené kuchyně, nebo závitky dále vařit na pánvi v omáčce, smažit či zapéct.
Palačinky
Na pánvi vytvoříme směs jako v předchozím receptu, ještě zatepla ji zarolujeme do palačinek a ihned podáváme, nebo ji naklademe na placky, tortily apod. Pro tento účel je dobré nezapomenout na sytě červenou barvu (paprika, mrkev) ani na zelenou (např. pažitka, petrželka, pórek, máta, bazalka).
Dobrou chuť!
Autor článku Klára Jíchová, redakčně upraveno
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář