Jednoznačně z úspory času! A že ten se hodí vždycky (zvlášť rozlítané mámě od dvou dětí, která k tomu veselému kolotoči chce mít prostor i pro své vlastní koníčky).
A jak že tedy ten čas u nás šetříme?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Výrazně méně nakupujeme
Když není potřeba doplňovat čerstvé jogurty, sýry, šunky nebo mléko, najednou se snižuje i potřeba časté návštěvy supermarketů nebo jiných prodejen s potravinami.
Stačí jednou za čas nakoupit větší množství obilovin, luštěnin a dalších surovin, které vydrží. Máme je v jednom kuse uvařené nebo namočené a připravené k dalšímu zpracování, případně klíčící někde v rohu linky. Dřív jsem tenhle bod řešila velkou objednávkou na e-shopu a dobrodružným taháním krabic o několika desítkách kil (nebo jejich otevřením za mohutného zájmu postarších sousedů a postupným odnášením po taškách). Časem jsme postoupili na jedním slovem dokonalé bezobalové nákupy, o tom za chvíli.
Z mála je hodně
Skvělou výhodou vaření podle Jíme Jinak je i to, že z malého množství vstupních surovin vykouzlíme kopce dobrot. Než se vyprázdní jedna dóza se zrním nebo luštěninou, to chvíli trvá i v čtyřčlenné rodině. Přitom vlastně neděláme nic jiného, než že používáme základní nezpracované rostlinné produkty.
A za to nám naše těla dnes a denně děkují.
Naše abnormálně zdravé děti nadšení sdílí, musela jsem se o tom rozepsat taky…
Bezobalové úspory času i energie
Třešničkou na dortu je pak bezobalový nákup. V milém prostředí se nasypeme potřebné množství všech surovin do sklenic, dóz nebo látkových pytlíků, které si v taškách doneseme až do kuchyně a rovnou skládáme na místo, kde z nich budeme odebírat.
Sbohem tahání těžkých krabic o desítkách kilogramů, sbohem nekonečné přesypávání z půlkilových sáčků, sbohem vršení, balení a odnášení plastových obalů…
I v krizi královsky uvaříme
Naše rostlinné vaření se osvědčilo i v tom, že dokážeme během chvíle připravit zdravé vyvážené jídlo i v krizových situacích, kdy je surovin opravdu málo, a to od snídaně přes svačiny až po hlavní jídla během dne.
Zrní s „rychlou luštěninou“ (třeba červená čočka) se najde vždycky a nějaká ta cibule s kouskem kořenové zeleniny se zpravidla vyškrábne taky, protože vydrží. Oblíbenou „nouzovkou“ jsou i placky s luštěninovou pomazánkou, na ty jsme vybavení taky skoro pořád.
Nepotřebujeme proto třeba po návratu z dovolené před vařením ještě rychle letět na nákup pro maso, chleba nebo rajčata.
A jak je to u vás? Poznáváte se v článku nebo máte jinou zkušenost? Dejte o tom vědět v komentářích, nám i dalším čtenářům!
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Tenhle článek mi mluví z duše👍❤
Já jsem taky u objemných nákupů z e-shopů, protože u nás žádný bezobalový obchod není, ale jinak to všechno ostatní mám stejně :) …je to tak osvobozující že? :)