Energie kovu v nás
S energetickou transformací kovu takříkajíc “končí sranda”. Ten tam je všechen růst, nezbývá času na opravy, Země i lidé vydávají poslední plody a chystají se na přechod do klidového stádia odpočinku, hibernace, smrti. Co se v mládí naučili, nyní jako když najdou, a pokud se nic nenaučili, pak máme místo moudrých starců tu čest s lidmi, kteří se, jako malé děti, znovu začínají zabývat výhradně sami sebou, nebo si jen stále na něco stěžují.
Lidé v pokročilém věku, který odpovídá kovovému období podzimu, jsou skutečně rekapitulací všech předchozích fází svého života a mohou nám být příkladem stejně tak inspirativním jako odstrašujícím. Organismus se v této době stahuje do sebe, přirozeně poněkud ubývá tělesné hmoty, a pokud si jí člověk za života nasbíral zbytečně moc, teď už ji sotva unese a předčasně umírá. Zdravý důchodce je ale štíhlý, s tuhými, zdatnými údy a stále ještě značnou fyzickou výkonností. Už to není na sprinty jako v mládí, kdy tělo ovládal výbušný oheň, ale také ještě není důvod k nemohoucnosti. Kov není voda a stáří není totéž co smrt či jen jakási její předehra. Zaměstnanci outdoorových cestovek se shodují, že mládeže na horských túrách ubývá a většinu klientely tvoří aktivní důchodci. Mládí vyráží spíš na pláže nebo za adrenalinem.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Naše současná společnost se děsí představy, že by se mělo odcházet do důchodu až hodně po šedesátce – jenže za normálních okolností je šedesátník teprve v půli života! Teď by se měl teprve stávat učitelem, politikem, generálem a velkým šéfem, a místo toho jej posíláme do penze, protože statistiky i zhuntované vnitřnosti mu dávají jen zhruba patnáct let života navíc.
Orgány kovu
Kov, resp. nerost, je nejjangovější, nejhutnější transformace, odpovídá mu nejspodnější orgán lidského těla – tlusté střevo a konečník (fu), spolu s plícemi (cang) a dýchacími cestami, které jsou v těle umístěné logicky zase nejvíc nahoře. Tlusté střevo a konečník také nejvíce schytávají nejextrémněji jangovou stravu – tvrdé, slané sýry a červené maso způsobují (ovšemže v kombinaci s extrémním jinem) nádory právě v těchto oblastech a dlužno se pochlubit, že Česká republika má už dlouho ve výskytu rakoviny tlustého střeva suverénní světové prvenství. Když si vzpomenu na to, čím nás krmívali ve škole, ani se nedivím. Naštěstí je toto alespoň jedna z mála vědomostí, kterou už stihla potvrdit i věda. Symbolickým představitelem českého národa i v této věci byl náš exprezident V. Havel, u nějž se s železnou, takříkajíc kovovou pravidelností střídaly problémy střevní a plicní.
Základním životním postojem člověka se zdravým komplexem orgánů kovu je vyrovnanost, chápání věcí v souvislostech a radostné prožívání světa a sebe sama jako jednoho celku, naopak problémy s nimi vedou k rozpadu myšlení, nesoustředěnosti a vnímání světa „po kouskách“. Na tomto opačném pólu se skrývá smutek, žal a deprese. Dýchání a trávení je v podstatě základem lidského metabolismu, je v něm samotná podstata našeho fyzického života, a v jednotě s vesmírem tudíž můžeme být jedině tehdy, když nám obě tyto funkce bezchybně pracují.
Kdo nemůže pořádně dýchat nebo trávit, případně se vyprázdnit, ten opravdu radostí ze života nehýří, a snad každý zná ten nepříjemný pocit, který jako by blokoval vše ostatní příjemné a jejž způsobuje obyčejná zácpa.
Atmosférickým projevem tohoto období je sucho. Pravda, moc neprší, ale hlavně v člověku může nenáležitě vysychat míza i humor. Ať už z důvodů právě uvedených, tak i z prostého pocitu „podzimního smutku“, „krize stáří“ atd. Tak jako dítě je z principu, od přírody a zadarmo neustále naplněno radostí, může starý člověk stejně principiálně posmutnět – a nebo také nemusí. Dumavost a málomluvnost ke zdravému stáří patří, ale patří k němu také suchý i jiskrný humor, to podle nátury. A znovu platí, že na co si člověk v předchozích obdobích zadělá, to na podzim sklízí.
Podzim je také obdobím relativního blahobytu. Celoživotní práce se úročí, úspory a fondy vydávají (aspoň zatím) své výnosy a leckdo si kupuje své první nové auto. V truhlicích cinká kov o kov, současně však zdravě myslící stařec chápe, že si to s sebou do hrobu nevezme, a co možná nejmoudřeji se pokouší s majetkem naložit. Extrémně bohatí lidé se často stávají filantropy, mecenáši nadací apod. Představu moudrého boháče splňuje například investiční magnát Warren Buffet, který už léta píše vtipné výroční dopisy svým akcionářům, svůj pohádkový majetek rozumně rozdává a plánuje se ho do smrti zbavit tak, že jeho děti „zdědí dost, aby se mohly rozhodnout, co chtějí dělat, ale ne tolik, aby nemusely dělat nic.“
Světovou stranou elementu kovu je západ. Odpovídá to i umístění západní polokoule, materialističtější, bohatší a racionálnější poloviny naší planety, jíž v současnosti vládne tvrdý jang, ač jeho nadvláda pomalu končí.
Zdravé stáří
Všimli jste si, že pohled na západ, zejména na nějaký hodně povedený západ slunce nás plní spíše příjemným, jen lehce melancholickým pocitem, ale nikoli smutkem? Že fotografií překrásných západů už jsou takové spousty, že se z nich stal v podstatě kýč? Že západ slunce jaksi představuje veškerou krásu tohoto světa v jednom snímku?
Přesně takové by mělo být zdravé stáří – s nostalgickým „achjojo“ zavzpomínat na to, co bylo a už se nevrátí, ale hlavně prožívat ty nejkrásnější záběry z celého života, záběry, na které si každý udělá čas, i kdyby měl zrovna kdovíco rozděláno. A nezapomeňme, že podle barvy západu se dá poznat zítřejší počasí, proto i pozemšťan blížící se pomalu ke smrti by si měl svůj podzim zařídit tak, aby mu i v Oné transformaci nebylo zle.
Podzim hýří barvami přírody, slunce barvami západu a byla by škoda, kdyby se člověku toto období, jež skýtá takový potenciál všech možných půvabů, změnilo v bílo-šedou atmosféru plicního oddělení.
Podpořte zdraví svých plic a tlustého střeva vařením v souladu s elementem Kov. Připojte se k nám i v blížícím se kurzu Podzimního detoxu, kde se zaměříme na péči o tyto klíčové orgány. Nikdy není pozdě udělat změnu, která prospěje vašemu zdraví.
Autor Honza Jícha, redakčně upraveno
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Ahoj, Honza má pravdu, byl jsem v létě v jedné společnosti mladého páru okolo 35 let, vyprávěli jsme si o všem možném a hodně jsme se smáli a pak mladá žena říká víte jsou dva druhy mužů jedni zrají a jiní kysnou, proto dělejme vše proto abychom zráli 😘😊☯️
Jak já mám tyhle Jíchovo články ráda 🙂👍 Děkuji 🙂