Opomíjená léčivá obilnina
Slzovka obecná (japonsky hatomugi, čínsky yi yi ren) je léčivá obilnina, která se hojně používala již ve starém Egyptě i Palestině. Díky svému vzhledu si vysloužila také přezdívky jako jobovy slzy, perličkový ječmen nebo bílá perla východu. Má totiž podobu tvrdých kuliček, které připomínají slzy nebo malé korálky. Tato obilovina je ceněna pro svůj vysoký obsah vitamínů a především minerálů, obsahuje esenciální aminokyseliny, bílkoviny, vitamíny skupiny B, antioxidanty, betakaroten, vitamín C, dále draslík, vápník, hořčík, železo, měď, mangan, fosfor nebo zinek. Jedná se také o přirozeně bezlepkovou obilninu, která je tedy vhodná pro celiaky nebo pro ty, kteří se vyhýbají lepku. Další její výhodou je, že je velmi lehce stravitelná. Pro své léčivé účinky je velmi oblíbenou potravinou (velmi oblíbený a léčivý je také odvar ze slzovky) především v tradiční čínské medicíně, jelikož si poradí se spoustou nemocí.
Slzovka pro zdraví i krásu
Léčivé účinky slzovky ocení především ti, které bojují s pletí. Slzovka z pohledu čínské medicíny je totiž přímo lékem pro naši pokožku, kterou udržuje hebkou a čistou. Není divu, že pro své příznivé účinky je také velmi oblíbenou ingrediencí kosmetických produktů v asijské kosmetice, která je v dnešní době tak velmi populární. A jak tedy působí na naše tělo zevnitř?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
- Přirozeně detoxikuje organismus – slzovka má silné čistící účinky a zbavuje naše tělo různých nánosů a škodlivin, tím tak pomáhá zlepšovat i kožní problémy.
- Je ochlazující potravinou a zbavuje naše tělo horkých toxinů a zánětů – kožní onemocnění, jako je akné, ekzémy, růžovka a jiná kožní zánětlivá onemocnění, jsou známkou přebytečného toxického tepla v těle.
- Pravidelnou konzumací slzovky také posílíte slezinu, která z hlediska čínské medicíny, je určujícím faktorem pro zdraví a hydrataci pokožky.
- Je vynikajícím přírodním a jemným diuretikem – ženy v Asii často popíjejí čaj ze slzovky, aby se zbavily přebytečné vody v těle, je skvělá také proti otokům a celulitidě.
- Snižuje špatný cholesterol.
- Uleví od bolestí kloubů (působí úžasně na revma, artrózu).
- Je účinná při léčbě alergií.
- Posiluje imunitní systém.
- Nejen, že je velmi lehce stravitelná, ale také pomáhá při trávicích a žaludečních potížích – zlepšuje zdraví střev, napomáhá trávení tuků a živočišných produktů.
Slzovka v kuchyni
A jak můžete tuto obilninu využít v kuchyni? Slzovkou můžete například zpestřit vaši oblíbenou přílohu, skvělá je v kombinaci s hnědou rýží nebo quinoou, můžete z ní udělat také skvělý obilný salát, rizoto nebo přidat do polévky. Slzovku před vařením vždy namočte na pár hodin (nejlépe přes noc) a poté vařte do změknutí asi hodinu.
Vyzkoušejte naše oblíbené recepty se slzovkou
- Čočkový guláš s rýží, ovsem a hatomugi
- Slzovka se zeleninou v jemné mandlové omáčce
- Nepečené kokosové kostky
- Perličkový ječmen a červená rýže (bezlepková příloha)
- Hráškové rizoto – ideální jídlo pro celou rodinu
- Slzovka na zelenině
- Bazalková omáčka si dáváme rádi právě s hatomugi
- Hříbkovo-zeleninový gulášek
Prakticky o slzovce
Slzovku už kvůli ceně berte spíš za takový “lék”, kterým můžete zpestřit své jídlo. Používejte v menším množství například do polévky, do jiného obilí apod.
“Na některých obalech se můžete dočíst, že doporučená dávka jsou asi dvě polévkové lžíce slzovky denně. Vedlejší účinky nebo předávkování nehrozí, ale je potřeba počítat s tím, že slzovka mírně ochlazuje. Intenzivně doplňuje a odhleňuje slezinu. Slzovka je perfektním zpestřením pro bezlepkáře, kteří tak mají k dispozici další obilovinu, kterou mohou používat. U slzovky platí to, co u všeho na Jíme Jinak – všeho s mírou, základem zdravé stravy je pestrost. Rozhodně doporučuji kupovat si slzovku kvalitní, nejlépe v bio kvalitě. Její chuť je pak nasládlá až jemně oříšková. Při nákupu také dávejte pozor na stará prošlá balení, aby slzovka nebyla žluklá.”, dodává Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak.
A co vy a slzovka? Znáte tuto zdravou potravinu?
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Dobrý den.Mohu Vás požádat o tip na bio producenty / prodejce slzovky? Předem děkuji za tipy. Ať se daří.
Já jsem to měla podobně s jahlama.Zkousela jsem je všelijak a nemohla jsem je do sebe dostat .Za pár let jsem dostala neodatelnou chuť na něco jahloveho a jedla jsem je skoro denně. V té době mně paní doktorka diagnostikovala oslabenou dráhu sleziny a slinivky. Tělo si řekne, když nechutná, vynechte ji a zkuste za nějakou dobu.