Pozitivum cukru? Přináší nám potěšení, jinak má samá negativa
To je tak asi jediné pozitivum, které u cukru najdeme – jinak má cukr samá negativa. Jídla a dobroty s cukrem nám prostě chutnají. Sladká chuť je nám přirozená a většina z nás ji vyhledává. Jenže cukr je jedním z viníků, proč přibíráme na váze, hrozí nám vyšší riziko cukrovky nebo proč se nám kazí tak často zuby. A krom toho nám také ubírá na kvalitě spánku.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Nadměrná konzumace cukru a spánek jdou ruku v ruce
Známe to všichni. Dáme si něco s cukrem, na chvilku nás to uspokojí a zasytí, ale jakmile tato rychlá dodávka energie vyprchá, máme zase hlad, resp. chuť na něco dalšího. A čím více jednoduchého cukru (ať už v podobě cukrovinek, nebo třeba bílé mouky) přijmeme, o to méně kvalitní spánek budeme mít. Pokud se dobře v noci nevyspíme, ráno jsme unavení a mrzutí. A to je často opět impulz k tomu dát si něco dobrého, aby nám bylo lépe a abychom měli energii. A tím začíná kolotoč nebezpečného nezdravého stravování.
„Když přijímáte příliš mnoho sladkého, váš krevní cukr se rychle zvýší a slinivka tak začne uvolňovat inzulín, aby se jeho hladina snížila. Cukry se začnou ukládat do buněk, kterým tím dodávají energii. Čím více energie si ale večer dopřejete, o to více budete stimulovaní a bude se vám hůře usínat,” popisuje odborník na spánkové poruchy Michael Breus.
Může konzumace sladkého za to, že hůře a málo spíte, nebo nedostatek spánku způsobuje to, že jíte více sladkého?
Odpověď na otázku ještě není jednoznačná. Je třeba provést další výzkumy, aby se přišlo na konkrétní proces.
Jak se zbavit chuti na sladké a vyspat se?
Konzumace potravin bohatých na cukr je jako každá jiná závislost a dá se s ní pracovat.
Po konzumaci sladkého a potravin s cukrem (a obecně jednoduchých sacharidů) hladina krevního cukru připomíná jízdu po horské dráze.
Pokud ale zvolíme sacharidy složité (jako jsou celozrnné obiloviny a luštěniny aneb Strašák jménem cukry – které jsou dobré, a které ne?), dá se výkyvům zabránit.
Díky stravě podle Jíme Jinak už není chuť na sladké
– “Jsem nadšená, jak mi jídlo chutná a už nemám chutě na klasické sladkosti” (Dagmar)
– “Už nemám chuť na sladké, ani na maso” (Jitka)
– “Sladkosti už mi nechutnají” (Jendula)
-“Díky vaším receptům mě nehoní mlsná” (Inka)
– “Nemám chuť na sladké a už mi nechutná ani káva” (Petra)
Složité sacharidy totiž uvolňují cukry pomaleji, tudíž nevznikají výkyvy hladiny a neustálé chutě (to potvrzují i ti, kteří začali jíst dle zásad Jíme Jinak). A dokonce jdou dohromady sacharidy a štíhlá vyrýsovaná postava!
Přečtěte si články:
- Jak zdravě uspokojit chuť na sladké?
- Jak odnaučit sebe i děti chuti na sladké
- Zdravé recepty na sladkosti bez cukru
- 6 důvodů, proč přestat pít slazené nápoje
- Praktický průvodce moderními sladidly
- Cukr – je i tam, kde byste ho nečekali
- Jak nahradit v receptech cukr
- Děti dopujeme cukrem už v kočárku – a není ho málo!
- 10 důvodů, proč se vyhnout cukru
S kvalitou spánku mohou pomoci potraviny bohaté na aminokyselinu tryptofan, jako jsou například fazole, čočka nebo ořechy. Nejlepším základem pro plnohodnotný spánek je správně složený jídelníček a dostatek pohybu a čerstvého vzduchu.
Online kurz Jak začít jíst zdravě (zdarma)
Chcete změnit stravu a začít jíst zdravěji? Podívejte se na online kurz Jak začít pro začátečníky (zdarma).
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář