Jak se projevuje špatné trávení
Potíže s trávením se mohou objevit kdekoliv v průběhu trávicí soustavy, takže škála možných projevů je široká. Častými obtížemi je nadýmání, pálení žáhy, bolesti břicha, dále problémová stolice (příliš řídká či tuhá, mastná), vlčí hlad či naopak nechuť k jídlu, pocity na zvracení až zvracení, pocity těžkosti v žaludku, jiný pocit v ústech (hořký, hořko-kyselý, slaný).
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Vyrážky, ekzémy, zahlenění jako důsledek špatného trávení
Stav naší trávicí soustavy ovlivňuje mnohé. Pokud dlouhodobě nefunguje optimálně, tak tělo nedostává adekvátní výživu, což se projeví různými způsoby. Kromě potíží, které se týkají přímo trávení, tak může docházet i k problémům s imunitou (časté záněty, větší nemocnost), ovlivněna je tím i naše psychika, pružnost vazů a síla svalů, může docházet k zahlenění (Jak se zbavit zahlenění), problémům s menstruačním cyklem, vzniku cyst a myomů (Jak vyléčit myom), bolestem hlavy.
Že naše trávení není zcela v pořádku, můžeme odečíst i ze stavu naší kůže, přičemž se při problémech mohou objevit ekzémy, vyrážky, zanícené pupínky (akné), suchost pokožky. Stav lze zjistit i z jazyka, což patří do rukou zkušených terapeutů, orientačně si ale můžete prohlédnout jazyk i sami či pomocí blízkých, více v článku Diagnostika podle jazyka – odhalte příčiny vašich nemocí. Určitý klíč nám dá i charakter stolice (Zjistěte, jak jste na tom se zdravím. Nakoukněte do záchodu).
Proč mám potíže s trávením a co s tím?
Za normálních okolností je trávenina zpracovávána a posouvána jícnem přes žaludek a tenké střevo směrem k tlustému střevu postupnými pohyby trávicí soustavy a činnosti trávicích enzymů (více viz články Poznej své trávení – od úst až po konečník (1. část) a Poznej své trávení – od úst až po konečník (2. část)).
Podle přítomných pocitů, stavu kůže, charakteru stolice atp. je možné odhadnout, kde je problém a podle toho zahájit potřebné kroky. Pokud máte potíže se zažíváním větší, častější či dlouhodobé, doporučujeme konzultaci s lékařem v koordinaci s odborníkem na celostní medicínu. Poradit se můžete i s námi v Poradně Klubu Jíme Jinak, případně zde pod článkem.
Co narušuje trávicí proces?
Pojďme si rozebrat, kde a jakým způsobem může být trávení v trávicí soustavě narušováno, k čemu to může vést a také rady, co udělat pro to, aby se trávení zlepšilo. Čtěte související články.
- Strava je v ústech nedostatečně rozkousaná a málo prosliněná.
- Trávenina v žaludku stagnuje, nebo se vrací ze žaludku směrem k jícnu.
- Máme přetížená játra se žlučníkem.
- Bolest žlučníku a jak jí poznat
- Podrážděný žlučník a vše o něm
- Žlučníkové kameny
- Jak podpořit své zdraví v dubnu – projevy oslabených jater a jak o ně pečovat.
- Nefunguje dobře slinivka břišní.
- Trávenina není ve střevech dostatečně zahuštěná, případně stolice ve střevech stagnuje nebo je suchá.
- Ve střevech vzniká nadměrné množství plynů.
- Střeva jsou různých důvodů zatížená a hůře vstřebávají výživné látky.
- Máte problémy se střevy? Možná trpíte syndromem dráždivého tračníku (IBS),
- 10 způsobů, jak se zbavit trávicích problémů
- Jak vyléčit problémy se střevy (dráždivý tračník, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida)
- Crohnova choroba – jak zlepšit stav střev
- Histaminová intolerance – jak jí vyléčit a jak upravit stravu?
- Syndrom propustného střeva – proč vzniká a co s ním?
- Kandida, kvasinky a plísně – kde se berou a co s nimi
Jak zlepšit trávení
- Pečujte o své trávení již od úst – kousejte, prosliňujte – ulevíte své trávicí soustavě, omezíte nadýmání.
- Soustřeďte se na jídlo a jezte co nejčastěji v klidu.
- Nejezte velké porce a určitě ne na noc.
- Nezobejte v průběhu dne, zaveďte pokud možno pravidelnost.
- Podpořte své trávení již od rána – dopřejte mu jídlo, které po noci doplní vitamíny a minerály a rozběhne metabolismus. Takovým jídlem je buď čerstvá zeleninová polévka s přídavkem miso pasty (podporuje trávení) či obilná kaše (ne s ovocem).
- Jezte kvalitní potraviny, vyhýbejte se průmyslově zpracovaných produktům, nadměrné konzumaci masa, mléčných výrobků, lepku (zvlášť v bílém pečivu), jednoduchého cukru, velké množství syrových potravin, nadměrné množství bílkovin ve stravě (i rostlinných), kávy a alkoholu, hodně pálivé stravy, příliš horké či studené. Vynechte časté smažení, grilování, velké množství tuku ve stravě (zvlášť živočišných). Ovoce jezte samostatně od ostatního jídla.
- Zařazujte často do jídelníčku prvopotraviny – zeleninu, luštěniny, celozrnné obilniny, semínka, doplněné ovocem, ořechy. Pokud s podobnou stravou teprve začínáte, postupujte s navyšováním vlákniny pozvolna, aby vás nebolelo břicho (Bolest břicha a proč vás trápí).
- Zkuste podpůrné bylinky pro lepší trávení.
- Věnujte se sami sobě po psychické stránce, hledejte rovnováhu a zaměřte se na redukci stresu ve vašem životě. Pročtěte si následující materiály: Bolest žaludku ze stresu a jak se jí zbavit, Bolest žaludku a její možné příčiny, Kdy emoční zátěž ničí naše zdraví a jak to řešit?, Jak zvládat stres?, Co když vás trápí stresový reflux?
- Hýbejte se, co vám okolnosti dovolí, hýbejte se pro radost a s láskou ke svému tělu.
Jíme Jinak vám pomůže vylepšit trávení
Přidejte se k Jíme Jinak a zlepšete svoje trávení pomocí úpravy stravy, stravovacích zvyklostí a dalších denních návyků. Nebojte se, náš způsob stravování není o tom buď a nebo, nemusíte být dokonalí, stravu si vyladíte podle svých potřeb, možností a aktuálního zdravotního stavu. Inspirujte se v našem bohatém receptáři, měsíčními plakátky, které napoví, co je ve které době dobré ve stravě preferovat a také příběhy našich čtenářů, kteří řešili mnohdy podobné potíže.
V rámci Klubu Jíme Jinak máte k dispozici vzorové jídelníčky, např. Jídelníček při střevních problémech (dráždivý tračník), Bezlepkový jídelníček při celiakii, Ukázkový jídelníček při cukrovce, dále slevy na různé osvědčené kuchyňské nádobí a zdravé suroviny (např. Kojibakers, Beavia), konzultaci u celostní lékařky a také na naše oblíbené online kurzy. Můžete si s námi i zacvičit podle předtočených videí profesionálních lektorek jógy a pilates.
Připojte se k pravidelným kurzům – Jarní očista, Podzimní detox či Hubneme do plavek a krok za krokem se seznamte s našimi principy. A kde začít? Navede vás článek Jak konečně začít vařit zdravě? Jednoduše, bez obav a krok po kroku či online průvodce Jak začít.
Svoje zkušenosti se změnou stravy má čtenářka Adriana (49), které bylo každý večer špatně a musela užívat kapky na zažívání. Připojila se do našeho online vedeného kurzu Jarní očista a již po 2 týdnech se začala cítit skvěle.
Lucku (43) trápila kila navíc, špatně fungující trávení (časté průjmy, zácpy, nadýmání, bolesti v břiše) a rozhodla se s tím něco udělat. Začala se stravovat podle jídelníčků Jíme Jinak a již za 2 týdny začala pozorovat, že nemá nafouknuté břicho, postupně vymizely křeče a bolesti břicha. Celkově se začala cítit dobře, zmizela únava, upravil se jí tlak a dokonce za rok shodila 11 kg.
Lenka (48) měla obrovské potíže s trávením. Byla jí zjištěna kolitida (zánět střev), kvůli které začala brát kortikoidy. Po poradě s celostní doktorkou se rozhodla změnit stravu. Naskočila do Klubu Jíme Jinak a kurzu Jarní očista. Po 4 měsících konstatovala, že má střeva již úplně bez problémů, což se ukázalo i při lékařské prohlídce, kde nebyla po zánětu střeva ani stopa.
Pojďte i vy s naší podporou uzdravit svoje trávení!
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář