Domů > Magazín > Žijeme jinak > Rodina

Společné spaní

Víte, jaké výhody má společné spaní rodičů s dětmi? Víte, jak se na to připravit a na co dát pozor? Máme pro vás praktické tipy a vlastní zkušenosti. A také známe řadu mýtů kolem společného spaní, které kolují mezi rodiči a prarodiči.

Jaký byl plán?

Než se nám narodila dcerka, tak jsme připravili dětský pokojíček i s postýlkou, i když jsme byli předem rozhodnuti, že bude spát mezi námi v posteli. Už předem jsme slýchali rady: Když ji dáte k vám do postele, už ji odtamtud nedostanete! A kdepak má postýlku? A to ji nechte vybrečet, ono ji to přejde, bude pak spát celou noc. Už tenkrát nám tyto rady byly proti srsti. My to chceme jinak! Vždyť v přírodě nikdo svá mláďata nedává do vedlejší místnosti…

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Nejen malé miminko

Na spaní malého miminka ve společné posteli nebo v postýlce, která je přiražená k manželské, se ještě nekouká tak špatně, jako na společné spaní s batolaty nebo většími dětmi. Ale proč? Vždyť to v dřívějších dobách bylo normální. Celá rodina v jedné ložnici. Naštěstí se k tradicím začínáme vracet a čím dál více rodičů si uvědomuje důležitost a výhody společného spaní. U nás v širší rodině jsme exoti, nikdo to tak nepraktikuje a do cca roku dcerky se ptali, kdy bude mít svoji postýlku v pokojíčku (tu původní jsme v cca půl roce dali pryč, bylo to jen odkladiště věcí).

Výhody společného spaní

O dítě se nestaráte jen ve dne, ale i v noci, proto je úžasné, když ho máte vedle sebe celou noc.

  1. Nemusíte v noci k dítěti vstávat.
  2. Mnohem snadněji se dítě obslouží (nakojí) a znovu usne, méně pláče.
  3. Díky společnému spaní se přirozeně spouští laktace a je větší šance, že bude dítě dlouhodobě kojené.
  4. Pro vás je výhoda, že i když se dítě vzbudí vícekrát za noc, vy mnohem rychleji usnete a neprobudíte se úplně. A když to nebudete počítat, tak si i odpočinete.
  5. Budujete si s dítětem pevný vztah, jste neustále v kontaktu, dítě pomáhá vám, vy dítěti.
  6. Nepotřebujete monitor dechu, svým dechem pomáháte dítěti dýchat a jste klidnější, že jeho dech slyšíte.
  7. Můžete regulovat teplotu dítěte.
  8. Odhalíte počínající nemoc dítěte hned (většina nemocí vzniká v noci).
  9. V pozdějším věku mají tyto děti méně psychických problémů a jsou samostatnější.
  10. Snižujete riziko SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojence), protože dítě se většinou při společném spaní nedostává do hluboké fáze spánku.

Společnými dotyky, mazlením a blízkostí budujete v dítěti správné emoce, intelektuální vývoj a jako rodina nejste tolik ve stresu.

Nejčastější mýty kolem společného spaní

Jak jsem nastínila už v úvodu:

  1. Z postele ho nedostaneš! A vy ho potřebujete teď za každou cenu dostat z postele? Myslíte, že s vámi bude chtít být v posteli i po maturitě? Užívejte si to, dokud chce. Každá rodina je jiná, každý to máme jinak, proto bychom si to měli udělat tak, aby to vyhovovalo všem členům. Nám doma nevadí společné spaní, a pokud bude někdy další potomek, tak se těšíme, že rozšíříme postel a budeme tam všichni. A do kdy? Dokud budou děti chtít a dokud budeme chtít my. Díky společnému spaní a kontaktnímu rodičovství své dítě znáte a poznáte, co se v něm odehrává, takže nebojte, až nastane čas vlastní postele v pokojíčku, určitě to poznáte!
  2. Rozmazlíš ho! Nebude samostatné! Bude na tobě závislé! My to tedy vidíme jinak. Plníme dítěti přirozenou potřebu být s námi.
  3. Nebudete mít intimní život! Buďte vynalézaví, všechno jde, když se chce :-)
  4. Dítě se častěji budí a častěji se kojí! Každé dítě je jiné, to naše bylo hodně náročné, ale časem se to lepší. Odvíjí se to od prožitých porodních traumat, od psychiky maminky. Představte si sebe v roli dítěte. Bude vám lépe, když budete u maminky v objetí, v jejím teple a vůni, kterou znáte, kdykoliv si dáte mlíčko, které vám dělá tak dobře, nebo když budete sami v tmavém pokojíčku, v postýlce s mřížemi? Dítě se budí a kojí tak často a tak dlouho, jak potřebuje, nedělá to naschvál ani natruc.
  5. Zalehnete ho! Tak toho se fakt bát nemusíte. Zpočátku tam strach je, naše dcera byla opravdu maličká, tak jsme ji dávali mezi sebe do hnízdečka a ještě do péřové peřinky, později jen tak a příroda to zařídila, že se opravdu bát nemusíte. Já se mnohem víc bála, když jsem byla bez ní.

Jak se připravit?

Pokud o společném spaní teprve uvažujete, tak máte ideální prostor udělat si postel na míru, ale většinou je to vývoj, ostatně jako vše kolem dětí. První nejpodstatnější věc je, že se společným spaním musíte souhlasit oba, otec dítěte by měl důvěřovat mamince, přeci jen je to ona, která se v noci bude hlavně starat.

  • Zajistěte dostatečně velkou postel. Někdo má rád dětskou postýlku bez bočnice ve výšce manželské postele přiraženou ze strany maminky. My máme osobní zkušenost s dítětem mezi námi v hnízdečku a zavinovačce, později pouze v zavinovačce, nyní bez ničeho. Zpětně bychom však asi rovnou udělali přídavnou postel k mojí straně se zábranou, aby dítě spalo na mojí straně a já vedle manžela. Pro dítě je to důležitá vazba a přejímání vzorců do svého budoucího partnerského života. Bohužel toto jsme podcenili.
  • Zabezpečte postel. Dítě by mělo být chráněno ze všech stran. Nenechávejte žádné hračky, eliminujte polštáře, ucpěte veškeré díry, aby se dítě nemělo jak přidusit či zapadnout.
  • Volte vhodné oblečení, aby se vám dítě nepřehřívalo. Nám se osvědčila pyžama z merino vlny.
  • Nepijte alkohol, nekuřte, neberte omamné látky.
  • Pozor na dlouhé vlasy, raději si udělejte cop, aby se do nich dítě nezamotalo.
  • Neberte do postele k miminku zvířata.
  • Pokud máte více dětí, uzpůsobte spaní tak, aby bylo zabezpečené nejmenší miminko.

Nápady, jak to udělat

  1. Manželská postel a k ní přiražená dětská postýlka ve stejné výšce bez bočnice.
  2. Manželská postel protažená o dětskou postel se zábranami ve stejné výšce.
  3. Manželská postel protažená o jednolůžko.
  4. Dvě manželské postele ode zdi ke zdi ložnice.
  5. Matrace na zemi.

Každý máme jiné cítění, jiné potřeby a jiné nápady. Poslechněte svoji intuici, je to ta správná pro vaši rodinu. A důvěřujte svým dětem, ony nejlépe vědí, jak to chtějí.

A povzbuzení na závěr. I nám spadla dcera z postele. Přes veškeré hlídání, jištění, prostě jsem musela jít na záchod a byla dole. Nic se jí nestalo, ale vylekalo nás to moc.

Jak to máte vy?

Krásné sny vám všem a budeme rádi, když se s námi podělíte o svoje zkušenosti.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsme Přéma a Evča, manželé, kteří milují dobré jídlo, zdravou domácnost a rodinnou pohodu.

6 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dobrý den, nejsem nadrženec ale co sex 5 let to je dlouhá doba… Jedno dítě potom druhé..

ženy nemáte chybu! ❤️ Ja som teraz tehotná a veľmi ma upokojilo to čo tu od vás čítam 😊 Tiež mi to príde úplne normálne a zdravé mať maličké pri sebe tak, ako je to aj v prírode ❤️ Vďaka za článok aj komenty 🌹

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

77
1

Nastává zimní Slunovrat – moc temných sil vrcholí. Jak slavíte Kračun?

Víte, proč naši předci házeli hrách na zeď? A jaké další zvyky prováděli, když přišel zimní Slunovrat a začátek astrologické zimy? Proč byl tento den pro n...