Domů > Magazín > Zdraví

Stop scrollingu

Člověk se občas může stát závislým. Na Jíme Jinak se snažíme o nejen o nezávislost např. na cukru, ale i na jiných jedech dnešní doby. Napadlo vás někdy, že jste závislí na svém mobilním telefonu? A víte, že kromě závislosti je zde i další spojené riziko (tzv. modré světlo)? Dnes jsou tato témata hodně populární, ale možná, že ještě nemáme znalosti úplně ucelené. Pojďme si dnes pořádně „posvítit“ na displeje my.

Jak to začalo u mě

Přiznám se, že psaní tohoto článku je mi nepříjemné, neboť jsem dosud nečelila nepříjemnému zvyku zvanému scrolling, v překladu rolování posunutím textu, obrázků nebo videa po monitoru nebo displeji. V kontextu většiny z nás je to spíše bezmyšlenkovité civění do telefonu coby výplň času. Na sociální sítě jsem vždy pohlížela pohledem shora dolů, nikdy neměly navrch čili neměly ani své místo v mobilním telefonu, až do doby…. než jsem kvůli svému projektu začala na sociální sítě přidávat věcný obsah, ke kterému jsem očekávala zpětnou vazbu. A najednou to tu bylo. Přitom jsem dosud na sociálních sítích hrdě nesledovala ani své skutečné přátele. V čem že je ten problém?

Ach ten dopamin!

Dopamin je chemická látka ze skupiny katecholaminů, která přirozeně vzniká v mozku. Funguje jako neuropřenašeč – umožňuje přenos impulsů. Obecně nejznámější funkce dopaminu je vznik příjemných pocitů jako reakce na jisté události či aktivity nebo vlivem požití stimulačních drog. (Kerkut, G. A., 1973). Drogová závislost je vlastně neovladatelnou touhou po stavech navozených právě dopaminem. Naštěstí já prozírám velmi rychle (nebo je to jen tím, že na podobné články je možné narazit dnes a denně). Ale nejde jen o závislost…

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Ach to modré světlo!

Pravidelné sledování novinek na displeji a bohužel i práce na počítači na nás může v pozdních hodinách působit nejen psychicky, ale i fyzicky. Jedním dnes již široce vnímaným negativním účinkem modrého světla, které vyzařují právě displeje a monitory, je snížená kvalita spánku. Může za to související snížená produkce melatoninu (tzv. hormonu spánku). Produkce melatoninu běžně začíná cca hodinu po západu slunce, kdy se naše těla připravují na spánek. Modrá i zelená spektrální složka světla je přirozená, vlastně tedy i z nepřirozených displejů a monitorů, ale zásadně nás díky nim ovlivňuje v nepřirozenou dobu, což je velký problém. Během dne modré světlo zvyšuje aktivitu mozku a bdělost. Pokud však máme domácnost plnou led svítidel s modrou a zelenou spektrální složkou, běžně pracujeme po setmění a scrollujeme před spaním, tak i když třeba usínáme poměrně rychle, kvalita spánku je narušena. V mladém věku nemusíme dlouhodobý dopad nedostatku melatoninu zásadně pociťovat, avšak s narůstajícím věkem je onen nedostatek dáván do souvislosti s řadou vážných onemocnění. Je na čase udělat pořádek. 

Funkční a nefunkční alternativy

Pozor, snížení jasu na telefonu není stejné jako nastavení speciálního nočního režimu. Ten skutečně sníží vyzářené množství modrého světla, ale nemůžeme ho brát jako 100 % účinné / bezpečné. Je to skvělé řešení, pokud se nám nepodaří přestat používat zařízení cca 1,5 h před spaním. Snížení jasu sice může pocitově velmi ulevit očím, ale na modré světlo to vliv v zásadě nemá. Efektivnější cestou je pořízení speciálních brýlí, blokujících modré světlo, nebo rovněž i domácího „oranžového“ osvětlení bez modré i zelené spektrální složky. Toto světlo naopak tvorbu melatoninu přirozeně podporuje. (Medřický, H., 2020).

2 tipy pro vás

Zvyk je železná košile, říká se. Já ty železné vyměnila za dvě mnohem příjemnější a ty mohou slušet i vám. Na problémy se scrollováním na telefonu a přehnanou kontrolu příchozích upozornění jsem dostala tip, který se mi podařilo aplikovat. 

Spousta z nás má plné úkolníčky nebo představy o tom, co by jednou chtěli udělat, zařídit, naučit se apod. Výzvou je, pokaždé, když dostaneme potřebu kontrolovat telefon nebo jsme již začali, činnost přerušit a jít „něco dělat“. Ale opravdu to znamená fyzicky jít a vyndat nádobí z myčky, jít a přečíst pár kapitol, jít a připravit zdravé jídlo… Činnost by však neměla být na telefonu (ani např. učení se cizího jazyka). V této podobě se to možná bude zdát nekonkrétní, ale když si dáte do přímé souvislosti váš cíl, věřte, že vaše motivace vzroste a stane se z toho zvyk, nová košile. Cestujete MHD? Čekáte v čekárně? Naplánujte si aktivitu předem, ať vás čekání nezaskočí. A pokud zaskočí, nebojte se zkusit být je sám se sebou, bez telefonu. Nebojte se ani nudy. Nudění se má také nezastupitelnou roli v životě, může vést i k převratným myšlenkám.

Na zvyk vyřizovat běžnou administraci po večeru doporučuji vymezit si čas ráno nebo odpoledne. Limitovat se můžete i budíkem. Zvyknete si pak tuto práci dělat efektivněji a rovněž věcněji komunikovat. Inspirovat se dále můžete u nás v článku Martina Hetto. Na dovolenou můžete přibalit knihu Proč spíme od autora Matthew Walkera.

Víte, jak dlouho trvá vytvoření nového zvyku? Máte zkušenost se závislostí na telefonu? Bojují s ní i vaše děti? Napište nám, co (ne)funguje u vás doma. 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem šťastná milující maminka s vášní pro zdravý životní styl. Ráda hledám průnik mezi odlišnými světy či přístupy a předkládám lidem jiné úhly pohledu. Těší mne, že zde mohu psát i pro vás.

46 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Docela me prekvapuje, ze nikdo nenapsal komentar. Ano, scrolling… kolikrat chci udelat neco konkretniho treba zkontrolovat email a o neco pozdeji se pristihnu, jak scrolluju blbosti, co me ani nezajimaji.
De facto jsem prestala pouzivat Facebook a Instagram, protoze tam mi vadilo, jak na me vyskakuje obsah, ktery me vubec nezajima (casto uplne cizi lidi ze zahranici, vtipna ale zbytecna videa/fotky). Jenze ono si to vzdy najde cestu, a tak pro zmenu jsem hodne zavisla na Vinted…super aplikace pro nakup a prodej zejmena detskych veci…ovsem – navykova jako blazen.
Obecne beru mobil do ruky strasne casto a je tezke ve chvilce volna otevrit misto mobilu knihu. Je to hodne o sile vule. Ale nejen. Pro me je mobil i o vypnuti hlavy a uniku od neprijemnych pocitu…tak jako vsechny zavislosti, jak jsem se nekde docetla, jsou de facto unikem… Asi je potreba si zodpovedet otazku, proc opravdu beru mobil do ruky konkretne ja. Ja jsem zjistila, ze je pro me zasadni ucit se mit se rada, pestovat motivaci zit zivot s radosti. Cim min jsem online, tim vic me pohlti realny zivot a tim min mam chut scrollovat. A obracene. Cim vic jsem online a cim mam mene elanu a chuti do zivota, tim tezsi je mobil odlozit.
Pokud se nekdo dalsi podeli o tipy, jak mit vetsi kontrolu nad svym “digitalnim zivotem”, rada si prectu.
Stop scrollingu… ano zivotu 🙂

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

35
108

Proč na jaře některé děti moc nejedí a jiné stonají

Už je to zase tady. Jako každý rok na jaře maminky lamentují, že to jejich robátko poslední dobou nějak stávkuje v jídle. Většina dětí, které doposud tak k...
87
34

Máte v zimě vysušenou pokožku? Toto říká ajurvéda

“Jakmile začne zima, mám suchou pokožku. Ruce jak struhadla a suché, popraskané rty. A nastupuje období všelijakých krémů, tělových mlék a balzámů na...
klub
55
8

Jste element VODA? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

Jste element voda? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterému...