Domů > Výhody pro členy > Co členové využili

Štýrský dýňový olej se slevou pro Klubáky

Dýňový olej je superpotravina nabitá minerály a vitamíny a jeho pravidelné užívání má blahodárný vliv na naše zdraví. Pro členy Klubu Jíme Jinak jsme domluvili exkluzivní slevu na jeho nákup. Nakoupit můžete nejen dýňový olej, ale také například semínka, bylinkové čaje nebo propolis a se slevou tak můžete pořídit třeba krásný vánoční dárek pro své blízké.

Černé zlato ze Štýrska – olej nejvyšší kvality, síla zevnitř – krása zvenčí

V předkolumbovské střední a jižní Americe byly dýně, spolu s kukuřicí a fazolemi, základními potravinami. K nám se dýně dostala až po kolonizaci Ameriky v 15. století, když Kryštof Kolumbus objevil dýňová pole a přivezl první druhy dýní do Evropy.
Koncem 18. století už byla užitečnost dýňových semen známá a v jižním Štýrsku se z nich již získával olej. V povědomí byly též i jeho léčivé účinky.
V 18. století Marie Terezie nařídila, že se dýňový olej nemá používat jen jako běžná potravina, ale má patřit i do lékáren na výrobu mastí a náplastí.
Od počátku 19. století se ve Štýrsku začala pěstovat olejová dýně, která dostala jméno po této oblasti – Cucurbita pepo L. Styriaca. Výhradně z této odrůdy se dosud vyrábí pravý “Štýrský dýňový olej“, známý i jako “Štýrský olej z dýňových semínek”.

Tykev obsahuje velké množství vody a minerálních látek, a to nejvíce hořčík, draslík, železo a sodík. Pravý dýňový olej ze Štýrska se pak nelisuje přímo za studena, ale po mírném zahřátí (zpěnění), díky čemuž má tak specifickou, ořechovou chuť. Barva se v různých úhlech opticky liší. Na první pohled olej působí tmavě, až téměř černě. Proti světlu možná až rubínově a při použití, nalití na talíř nebo např. na salát má barvu tmavě zelenou. To vše díky chlorofylu, fytosterolům i karotenoidu.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Štýrský dýňový olej s označením g.g.A. má uznané označení původu s regionální ochranou. Dýňový olej se získává výhradně ze semen štýrské dýně olejné (Cucurbita pepo var. Styriaca). Olej z dýní se získává z nasekaných a osmažených semen štýrských dýní, které se lisují ještě teplé pomocí hydraulického lisu pod vysokým tlakem. Taková dýně může obsahovat až 1000 semen. Zvláštností této štýrské dýně je, že její semínka nemají tak tvrdou slupku, proto se tak dobře loupají.

Barva a chuť

Samotný olej je tmavozelený, intenzivně oříškové, krémové chuti.
Je dokázáno, že olej z dýňových semínek působí pozitivně na zdraví. Látky které obsahuje, hlavně E vitamin a kyselina linolová snižují hladinu cholesterolu v krvi, působí preventivně proti srdečně-cévním chorobám. Díky mnoha látkám, které obsahuje, je dýňový olej považován za účinný přírodní lék, který pánům pomáhá při problémech s prostatou, snižuje krevní tlak a pomáhá při problémech s klouby. Kromě toho posiluje imunitní systém. Dýňový olej obsahuje asi 35% mononenasycené kyseliny olejové, 55 procent kyseliny linolové a asi 2 procenta kyseliny alfa-linolenové a 1 procento omega-3 mastné kyseliny. Také má vysoký obsah hořčíku a zinku. Konzumace oleje může pomoci také uklidnit žaludek. Konkrétně je za to zodpovědná látka beta-sitosterol.

“Měla jsem možnost tenhle olej ochutnat a můžu říct, že patří k mým favoritům. Před rodinou ho musím schovávat a dávkovat jim ho sama, protože jim tak moc chutná, že neznají míru. Přidáváme ho do krémových polévek, občas vylepšíme pečenou zeleninu nebo ozdobíme dezert. Je velmi lahodný,” dodává osobní zkušenost Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak.

Doporučuje se denně zkonzumovat asi 1 až 3 polévkové lžíce oleje z dýňových semínek. Složky mají léčivý účinek jen tehdy, pokud se dýňový olej užívá pravidelně. Dýňový olej lze použít lokálně (na pokožku) i vnitřně.

Obsažené vitamíny A a E i karotenoidy pečují o pokožku. Dýňový olej redukuje tvorbu vrásek, pomáhá při šupinaté či popraskané pokožce a zabraňuje vysušování pokožky. 100 ml dýňového oleje obsahuje: bílkoviny 0 g, tuky 100 g, sacharidy 0 g, vláknina 0 g.

Pomáhá v menopauze

Podle výsledků studie z texaské univerzity z roku 2015 – 2017 působí dýňový olej doslova blahodárně u žen, které se blíží, nebo právě procházejí obdobím menopauzy. Díky dýňovému oleji snesete lépe bolesti hlavy, návaly horka a podle studie se ženě zlepší i hladina cholesterolu v krvi nebo se zlepší krevní tlak.

Dýňový olej ze Štýrska má mnoho dalších blahodárných účinků, které při jeho užívání můžete pociťovat:

  • Posiluje imunitu, zmírňuje únavu, působí proti stárnutí buněk, snižuje hladinu cholesterolu a upravuje krevní tlak.
  • Povzbuzuje krevní oběh – činnost srdce a cév, mužům pomáhá při problémech s prostatou, pomáhá při obtížích s močovými cestami.
  • Je vhodný pro užívání při křečích, protože obsahuje vysoké množství hořčíku, může se užívat i při masážích páteře a kloubů (ale opatrně, budete pak zelení jako Rákosníček :-)
  • Pomáhá snižovat nechutenství, má antioxidační účinky, posiluje libido a dodává organismu energii.
  • Působí protizánětlivě, například na kůži.

Hodí se ke studené kuchyni, sladkému nebo i běžnému pečivu

Dýňový olej má oříškovou vůni a jemnou chut´.
V kuchyni jej používáme k dochucení zeleninových salátů, kde je skutečně výborný. Dýňovým olejem můžeme dochutit také dresink. Spolu s dýňovými semínky z něj můžeme připravit pesto, ale to taky můžete koupit už hotové u nás.

Uplatnění má i ve zdravé kuchyni jako součást pomazánek. Dochutíme s ním kaše, ať už sladké nebo batátové, bramborové, rýži, těstoviny, nebo polévky.
Skvělý zážitek může přijít, když spojíme dýňový olej s grilovanou zeleninou.
Ve sladké kuchyni se dají dýňovým olejem dochutit moučníky, dezerty, ovocné saláty. Obzvláště chutné jsou palačinky pokapané tímto olejem.
V Rakousku je naprosto běžné, že si lidé dají lžíci oleje nalačno. Moje maminka například potře svůj domácí chleba dýňovým olejem, nastrouhá na něj česnek a je to její nejoblíbenější snídaně.
POZOR: Na dýňovém oleji ale určitě nesmíme nic smažit. Má totiž velmi nízký bod dýmivosti a nestačili byste větrat :-)

 

Dýňová semínka obsahují tyto vitaminy a minerály:

sodík                                                                 vitamin C
draslík                                                               vitamin D
vápník                                                               vitamin E
magnesium                                                       vitamin B6
fosfor                                                                 vitamin B12
železo                                                                karoten
měď                                                                   thiamin
zinek                                                                  niacin

Dýňová semínka

100 gramů dýňových semínek obsahuje asi 559 kilokalorií, asi 30 gramů proteinů a skoro 50 gramů tuku, z toho 21 gramů polynenasycené mastné kyseliny jako kyselina linolová. Linolová kyselina normalizuje hladinu cholesterolu a má dokonce preventivní efekt proti rakovině. Vzhledem k tomu, že jeden litr oleje dostaneme ze 2 – 3 kilogramů semínek, máme k dispozici vysoce koncentrovanou superpotravinu.

Výhoda pro členy Klubu Jíme Jinak

Členové Klubu mají slevu 25% na celý sortiment e-shopu www.bonumest.cz. [přihlaste se]

Sleva platí i pro objednávky na Slovensko. Při objednání na Slovensko doporučujeme využít dopravu Zásilkovnou.

Akce platí do 17. 2. 2023, poté e-shop svůj provoz končí.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

51 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dobrý den, mohla bych se zeptat ? E-shop skončil a bez náhrady ? Olej jsem si na Bonumest.cz objednávala a také slunečnicová semínka v malinové čokoládě a byla výborná. Právě jsem si chtěla objednat znovu a teď jsem zjistila, že to není možné. Děkuji, pokud budete něco vědět za zprávu.

Zdravim a mam dotaz :) jak je to prosim s trvanlivosti dynoveho oleje? Napriklad ve srovnani s lnenym olejem, ktery je v tomhle ohledu docela extremni a uz mesic v lednici na nej byva hranicni. Dekuji.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

2

Intenzivní víkendový kurz vaření s Paní Dýní

Zveme vás na intenzivní kurz vaření vyvážené stravy na základě principů Jíme Jinak, kde vám Lenka Rojíková (Paní Dýně) předá svoje znalosti a kuchařské zku...
5

Intenzivní víkendový kurz vaření s Paní Dýní – červen 2022

Zveme vás na intenzivní kurz vaření vyvážené stravy na základě principů Jíme Jinak, kde vám Lenka Rojíková (Paní Dýně) předá svoje znalosti a kuchařské zku...
2

Balíček jógových cviků se slevou pro Klubáky

Chceš se naučit, jak si během pouhých 5 min. denně ulevit od stresu, únavy a jak dočerpat energii a radost i během léta? Potřebuješ vypnout? Odpočinout si?...
5
9

Veganský parmazán a další pochoutky se slevou pro Klubáky

Chcete jíst zdravě, nemůžete sýry a chybí vám chuť parmazánu? Ochutnejte vynikající veganský parmazán a další produkty, které oceníte v domácí kuchyni i na...
2

Podzimní festival zdraví a harmonie (Olomouc)

Nakladatelství Anag vás srdečně zve na první ročník Podzimního festivalu zdraví a harmonie. V paláci Bohemia v Olomouci se každý čtvrtek od 15. 9. až do ko...
1
1

Intenzivní víkendový kurz vaření s Paní Dýní – září 2022

Zveme vás na intenzivní kurz vaření vyvážené stravy na základě principů Jíme Jinak, kde vám Lenka Rojíková (Paní Dýně) předá svoje znalosti a kuchařské zku...