Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekodomácnost

SWAP – moderní a udržitelný způsob nakupování

V České republice se první swapy začaly objevovat od roku 2009 a můžeme říct, že s rostoucím zájmem o udržitelnost životního prostředí se návštěvnost swap akcí každým rokem zvyšuje. Také už swapujete?

Co je to swap

Swap neboli výměna věcí, je moderní a udržitelný způsob „nakupování“, který spočívá v darování nepotřebných věcí někomu, komu ještě dostatečně poslouží. Ale pozor – funguje to i naopak. Tedy zároveň s darováním si můžete i vy sami vybrat kousek, který se stane nedílnou součástí vaší domácnosti či šatníku. 

Nevyhazujte, darujte

Pokud máte i vy poklady, které je vám líto vyhodit, ale již je nevyužijete, určitě neváhejte navštívit jednu z akcí swap přímo osobně. Pokud nebudete mít zrovna čas či příležitost, tak swapování můžete klidně podpořit i inzerátem, ve kterém dané „zboží“ nabídnete za jakoukoliv jinou vámi využitelnou věcičku. 

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Proč swapovat

Podpoříte tak boj proti zbytečně vzniklému odpadu a prospějete tím nejen sobě, ale především naší planetě. Věci, které byste totiž normálně vyhodili, využije někdo jiný a tím se zabrání hromadění odpadu na veřejných skládkách. Není tajemstvím, že například oblečení je nejméně recyklovatelným odpadem a i přesto bohužel tvoří velkou část obsahu veřejných skládek.

Co se dá swapovat

Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá, protože swapnout čili vyměnit se dá úplně všechno. Ať už se jedná o oblečení, které už nelahodí vašemu stylu nebo o knihy, které už jste přečetli a teď se na ně jen práší v knihovně. Vyměnit lze opravdu všechno.
Swap se stal velmi populární především mezi maminkami. Ty nabízejí k výměně oblečení, ze kterých jejich ratolesti již vyrostly nebo také hračky a plyšáky, které jsou dětmi již okoukané nebo si s nimi nehrají. Možná by vás to ani nenapadlo, ale vyměňovat lze také rostliny, květiny či přebytečnou úrodu z vaší zahrádky. Stačí se jen porozhlédnout na internetu či sociálních sítí a vybrat si, za co byste rádi vyměnili své poklady.

Pravidla swapování

I swapování má svá pravidla. Nikdy nezamlčujte pravý stav věci, vždy naopak poukažte na vady, které předmět má. Pokud se jedná o výrobek, který je možný ještě opravit, určitě se najde nějaký kutil, který si s ním poradí a dále jej využije. Dále je důležité nabízet věci ve stavu, ve kterém byste je též chtěli dostat vy sami. Měli by být tedy čisté, co se týče oblečení tak vyprané a vyžehlené.

Nyní už víte vše, co ke swapování potřebujete, tak vzhůru za novým způsobem „nakupování“! 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Od svých 18 let jsem trpěla různými zažívacími potížemi a proto jsem se začala více zajímat o skladbu svého jídelníčku. V kuchyni obecně velmi ráda experimentuji jak s tradičními, tak i s novými surovinami. Nyní zdravý životní styl vnímám jako jeden z mých hlavních koníčků.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Díky za inspiraci, zjistila jsem , že i poblíž se občas koná swap..:)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Já, minimalista – IV.díl

Jak to vypadá, když se namísto hromady plastových výrobků v domácnosti usídlí sklo? Tedy ne jen tak ledajaké sklo, ale přímo zázračné, byť někdy zcela přeh...

Já, minimalista – V.díl

Kdo by dnes nepoužíval tu malou chytrou placku nabitou všemožnými funkcemi s tolika možnostmi. Panečku! Jak ten čas s ní pěkně letí. Hm, … a nechybí pak ně...

Jedy z plastového odpadu v hračkách a výrobcích denní potřeby

Až 1/4 zboží z černého recyklovaného plastu na EU trhu obsahuje toxické zpomalovače hoření (PBDE a HBCD), které jsou už téměř 10 let zakázány. Jedná se o l...
1
2

7 jednoduchých tipů, jak u vás doma minimalizovat odpad

Také si myslíte, že minimalizovat odpad je složité? Pojďte zjistit, že není a dokonce to může být i zábava. Zkuste některý z těchto jednoduchých a “b...

Zero Waste – jak na to?

Už jste se s pojmem ZERO WASTE někde setkali, ale vlastně nevíte, co pořádně znamená? Nebo už o něm nějaké povědomí máte, ale stále nevíte jak a kde začít?...

Nové rozměry swapu aneb jak na udržitelný způsob nakupování

Před rokem a půl jsme zveřejnili osvětový článek o swapu, tedy udržitelném nakládání s našimi věcmi. Od té doby však uplynula nějaká doba a tento způsob vý...