Domů > Magazín > Blog

Těhotenské úlety, lepek a odstavování druhorozeného (Neli, 28 let)

Druhý trimestr i začátek třetího trimestru mého současného těhotenství nebyl tak zdravý, jak jsem si představovala. Přibírám víc než chci. Z předchozího dílu víte, že ani spaní nebylo tak růžové. Na vině byly zejména stresy, které se mi nepodařilo eliminovat. Nezbylo než se naučit radovat z toho, co zvládám. Z každé procházky, z každého zdravého jídla a pozorovat benefity bezlepkové stravy u mě i dětí.

4.-6. měsíc těhotenství a moje strava

Hezky řečeno – rostu, kynu a to díky svému vlastnímu přičinění, výmluvy na jiný stav nejsou na místě, můžu si za to sama. Vlivem větších i menších stresů jím hodně. Jím na noc, spoustu sladkého. Nezvládám to vůbec dle představ.

Doplnění živin z vývaru, klíčků a bylinek

Alespoň po ránu se snažím do polévky často dávat ranní vzpruhu z pstruhů – rybí bujon á la koikoku, ale ze pstruhů.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Když jsem měla chuť, klíčila jsem, nakládala zeleninu a sbírala čerstvé bylinky, které jsem si louhovala – především to byla: kopřiva, černý bez, kontryhel a lípa.

Dobroty, které se mi podařilo naložit, zavařit nebo dobře uvařit dávám do skupiny Jíme Jinak na Facebooku, tady je jen malá ukázka.

Stravovací přešlapy

Ujíždím na jáhlových bublaninách se sezónním ovocem, nikdy toho ve mne neskončí málo. V ideálním případě mám dvě zdravá jídla za den, ale ani to se mi vždy nepodaří.

Jelikož letos bylo vskutku teplé jaro, měla jsem nutkavou chuť na ochlazení se mléčnými produkty. Podlehla jsem pokušení a špatně to zase dopadlo. Po mléčných výrobcích kynu, nepříjmně si podchlazuji nejen žaludek. Celé tělo mne mrazí, ucpávají se mi dutiny a cítím šimrání v krku. Trvalo nějaký ten týden, než jsem se zase mléčného dokázala vzdát.

Bezlepkování

Se striktním vyřazením lepku ze své stravy, jsem již po 14 dnech cítila, jak mám pružnější páteř a stabilnější náladu. Oba malí kluci mají mnohem víc hebkou a vláčnou pokožku, to je radost je hladit. Velkou motivací i pro mé bezlepkování bylo kojení mladšího syna.

V můj neprospěch jsem si dokázala najít konvenční mlsy bez lepku, takže kynu dál. Ne vždy se mi chce dělat dezert doma, protože ani to synovi neprospívá, zato ekzému velmi. Mlsám potají.

Konec kojení mladšího syna

Rozhodla jsem se, že přestanu kojit. Původní představy o druhém tandemu vzaly za své. Už nemůžu. A nechci již dál jít proti svým pocitům. Kojení v těhotenství prostě není bezbolestné a bere síly, které potřebuji. Bez slziček to nebylo, ale jsem ráda, že jsem si to dovolila! Trvalo necelý měsíc, než se syn přestal dožadovat kojení.

Proč to také píši. Polevila jsem trochu pod záminkou, že už nekojím, tedy nepředávám lepek kojením synovi, s lepkem a záhy se začaly objevovat některé neduhy – hrubší kůže na pažích, ekzém kolem pusy, tak jsem zase lepek vynechala a nechala si ho opravdu jen na vzácné “ujetí”.

I pohyb je důležitý pro psychickou pohodu

Od 6.měsíce jsem o sebe začala zase více pečovat. Víc jsem chodila ven, ideálně na svižné procházky. Zpozorovala jsem zlepšení kondice, volnější kalhoty a lepší náladu, ale pořád to nebyl zdaleka ideál. A i nadále plno stravovacích prohřešků.

Nezvládla jsem se před tímto těhu zbavit leckterých stravovacích ne-ideálů a teď je to na mne vidět. Snažím se si z toho moc nedělat. Cítím se dobře.

Těhotenské přibírání

S prvním synem jsem celkem nabrala 12,5 kg a to jsem jedla vše, co mi přišlo pod ruku. Nekrotila jsem se. Pečivo, pizzy, maso, sladké koláče, hodně ovoce, zeleniny málo, ačkoliv mi vždy chutnala. Ale neuměla jsem ji upravovat, vyrostla jsem na české klasice.

Při dalším těhu jsem nabrala 15-16 kg. To jsem již více omezovala maso, mléko. Jedla jsem hodně kombinace obilí-ovoce (kaše, koláče, nákypy), sušené ovoce, smoothie, odšťavňování, celkově dost sladký jídelníček.

Teď jsem se již na konci 7.měsíce pyšnila +14 kg. Musím říct, že jsem se docela zhrozila, pořád se pohledem do zrcadla utěšuji, že to není tak zlé. Ale je. Můžete tipovat, kolik to bude tentokrát celkem.

Příští psaní

Příště bych se s vámi ráda podělila, co mě víc či míň potrápilo (např. pálení žáhy, křeče v lýtkách, strach z polohy miminka) a jak se u mne projevuje “hnízdění” ve třetím trimestru a čím o sebe pečuji a co mi dělá radost. Už teď vám prozradím, že třetí trimestr je můj nejoblíbenější.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Baví mne zdravý životní styl, který je zatím s různými klopýtnutími, ale i o tom to je a i to s vámi budu sdílet. Je mi velmi blízký minimalismus, intuitivní chování a pozorování a zkoumání souvislostí v životě.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Šup šup s tipy, jaké bylo přibírání dál? Pojďte do mne! :) jdu pro Vás sepisovat závěrečné měsíce a moc se na to těším :)

Neli, cpát se jáhlovou bublaninou je ještě dobré :-)) Ale chápu – mléko v těhotenství je fakt vražedné, mohu potvrdit. Tak hlavně, že sis dovolila to odstavení, ať nejsi vyšťavená!

Ukázat další komentáře