Dřívější okurky byly všechny hořké
Hořkost okurek je způsobena cucurbitaceiny. Tyto látky vyvolávají hořkost nejen plodů, ale také i stonků a listů.
Věděli jste, že původně všechny naše tradiční okurky byly hořké? V 60. letech minulého století se ale podařilo vyšlechtit odrůdy tzv. nehořkých okurek, které jsou nyní nejvíce dostupné na našem trhu. O cucurbitaceiny tyto okurky nepřišly, ale zůstaly jen v listech. Díky tomu se už s hořkými okurkami příliš nesetkáváme a můžeme si plně užívat té šťavnaté a osvěžující chuti (například v salátech, limonádě, jako kanapky aj.), kterou okurky mají.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Proč cucurbitaceiny vznikají?
Zvýšená produkce cucurbitaceinu je projevem obrany rostliny proti stresujícím podmínkám. Těmi jsou zejména nepříznivé klimatické a pěstitelské podmínky jako:
– nevyrovnaná zálivka
– vysoké rozdíly v denních a nočních teplotách (horko, sucho, mráz; např. po sv. Anně, kdy jsou již noční teploty nízké a denní mohou být stále vysoké)
– neodborné pěstování z vlastních semen
– křížením s okrasnými tykvemi (vysetí okurek blízko okrasných tykví)
– genetický faktor (tj. staré odrůdy)
– přezrálé plody
Na našem trhu existují 3 druhy okurek
- Hořké – patří k nim staré odrůdy, které pěstovaly naši předkové jako například Pálava, Mělnická a další. Plody, listy i stonky byly stále hořké.
- Normální – tyto okurky tvoří látky, které způsobují hořkost, tzv. cucurbitaceiny. Za vhodných klimatických a pěstitelských podmínek ale okurky zůstávají nehořké, hořké jsou pouze listy a stonky. K této skupině patří většina dnešních odrůd jako například Regina, Nora, Admira, Blanka aj.
- Geneticky nehořké – vlivem šlechtění neumí vytvářet látky způsobující hořkost, proto jsou všcehny části rostliny sladké. Na druhou stranu jsou ale náchylnější k napadení škůdci. Patří k nim např. odrůdy Charlotte, Ornello, Elisabet a salátové okurky holandského typu (Superstar, Vista, Formule, Minisprint, Baby).
Cucurbitaceiny. Jsou jedovaté, nebo léčivé?
Na tyto látky, které způsobují hořkost nejen okurek, ale také cuket a dalších druhů tykví, jsou dva pohledy. Jedna strana říká, že jsou jedovaté, a dokonce se objevily i zprávy, kdy lidé po snědení hořkých okurek zemřeli na otravu. Druhý se zase přiklání k názoru, že jsou cucurbitaceiny zdraví prospěšné, a dokonce pomáhají léčit rakovinu.
Tipy, jak eliminovat hořkost:
Pokud se vám podařilo vypěstovat hořké okurky nebo cukety, máme tip od našich předků.
– Naložte je do octa a soli (nebo jednoho z nich). Vlivem naložení se zhruba do měsíce hořkost vytratí. Doporučujeme okurky nebo cukety naložit podle tohoto receptu.
– Nebo je jednoduše oloupejte a odkrojte konce. Nejvíce cucurbitaceinů je právě ve slupce a na obou koncích.
– Můžete zkusit okurky také na 6-12 hodin namočit do vody (některé zdroje doporučují přidat i špetku soli), podle některých zdrojů se cucurbitaceiny rozloží.
– Existují ještě další metody jako je tření okurek odříznutými konci, anebo rozřezání okurek podélně na dvě půlky, posolit je a třít je o sebe, pak opláchnout.
Vyzkoušejte, která metoda vám bude vyhovovat a dejte nám vědět!
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Když se naloží do klasického nálevu ( no tam je zase cukr ..), nebo nechají zkvasit, tak už hořké nejsou 🙂
My jsme na hořké okurky narazili letos v Chorvatsku, byly to polní okurky, které znám ze svého dětství. Děcka je nechtěly, že jsou hořké a mají hrubou slupku. Dala jsem jim kázání, že takové jsme jedli jako děti, jiné nebyly. Pak jsem ochutnala sama a musela jsem uznat, že ty hořké konce fakt jíst nebudeme. Doma se pak s radostí vrhli na naše salátový hadovky sladké jako med.