Víte, jak vzniká akné? Na vině jsou mužské pohlavní hormony!
Akné se popisuje jako onemocnění kůže, která se vlivem ucpaných vývodů mazových žláz zanítí a vzniká vřídek (lidově uhřík, uher, beďar). Vývody mazových žláz se začnou ucpávat působením mužských pohlavních hormonů androgenů, které jsou za normálních okolností i u žen nezbytné pro správnou funkci řady orgánů a tkání. Vlivem těchto hormonů začne mazová žláza nadměrně produkovat maz, proto se pleť více mastí. Buňky vývodného kanálku se začnou množit a mazový kanálek se ucpe – a to je prostředí pro množení bakterií. Nejznámější bakterií, která způsobuje akné, je Propionibacterium acnes. Když se přemnoží, náš imunitní systém na ni začne reagovat zánětem, což se projevuje jako otok, zarudnutí a bolest v daném místě. Akné se nejčastěji vyskytuje v tzv. T-zóně na obličeji (čelo, nos, brada), ale také na krku, zádech, ramenou i v dekoltu a například také na zadku.
Akné souvisí se stavem našich orgánů
V prvé řadě je třeba si uvědomit, že akné nebo jiné vyrážky na kůži nejsou jen povrchovou záležitostí, ale souvisí s naším vnitřkem – stavem našich orgánů. Z krátkodobého hlediska může jít o překyselení těla, kdy se tělo detoxikuje přes kůži (např. když jsme snědli mnoho cukru, čokolády, smaženého). Dle místa výskytu pupínku můžeme zjistit, který orgán je oslabený.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Příčiny akné
- Hormonální nerovnováha v době puberty
- Špatná výživa (nadměrný příjem sladkostí, jednoduchých cukrů, smažených jídel, tuků, kořeněných jídel)
- Stres, napětí, úzkost, strach
- Nevhodné kosmetické přípravky (vazelínové masti, alkoholové roztoky)
- Oslabená funkce detoxikačních orgánů (játra, ledviny i střeva)
- Genetické vlivy
- Alkohol a kouření
- Léky
Akné z pohledu západní medicíny
Dle západní medicíny je akné zánětlivé onemocnění kůže. Léčba je zaměřena na snahu zbavit se nahromaděného obsahu pupínků, ale i zabránit jejich další tvorbě a na působení proti bakteriím a zánětu. Základem péče je pravidelné čištění pleti speciálními pleťovými přípravky na akné. Kosmetický průmysl vyrábí různá odmašťovadla, čističe, tonika a maskovací krémy.
V případě vážnějších projevů se aplikují i léčiva (např. s látkou ze skupiny retinoidů nebo kyseliny azelainové). Jako spolehlivé řešení se u žen i mladých dívek používá léčba kombinovanou hormonální antikoncepcí snižující množství hormonu androgenu, který způsobuje maštění pleti a akné. Dle lékařů vede tato léčba k vymizení projevů akné do 2-3 měsíců (1).
Vztah jídla a akné je dle západní medicíny nejednoznačný. Obecně se doporučuje pestrá a zdravá strava s dostatkem vitaminů a minerálů, ale už se ví, že např. čokoláda u některých pacientek, zejména při častější konzumaci, stav pleti zhoršuje.
Tento způsob léčby však není podle Jíme Jinak řešením, nýbrž jen potlačením příznaků. Pojďme se podívat očima celostních lékařů a zkusme najít skutečné příčiny.
Akné z pohledu východní medicíny
Z čeho vzniká horko v těle?
– antikoncepce
– antibiotika
– cukr
– průmyslově zpracované potraviny
– PUFA
– pesticidy
– léky
– nadbytek alkoholu
– emoční stres
– znečištění
Akné pohledem tradiční čínské medicíny (TČM) vzniká nahromaděním horka/jangu (my tomu říkáme zánět) v organismu. Horko vzniká nevhodnou stravou a stresem, v těle se kumuluje a tlačí se ven v podobě pupínků. Akné rozlišujeme podle toho, který orgán ho způsobuje (nejčastěji se jedná o plíce, žaludek, tlusté střevo a krev ve smyslu TČM).
Rozlišení akné dle orgánů:
- Horko v plicích – rychle se rozšiřující pupínky s bílou nebo černou hlavičkou na bradě, čele a kolem nosu. Nejvíce se objevuje v pubertě.
- Horko v žaludku a tlustém střevě – jedná se o těžší formu prvního typu akné. Pupínky se objevují především kolem úst, na tvářích, hrudníku a zádech. Kůže je mastná, zhoršuje se zejména po sladkých, tučných a smažených pokrmech. Dochází také k pálení žáhy, zácpě, měkké stolici či nadýmání po jídle.
- Horko v krvi – objevuje se hlavně u žen ve středním věku ze stresu, z emocí nebo po vysazení antikoncepce. Objevuje se kolem nosu a úst, na tvářích a mezi obočím. Obvykle se často zhoršuje před menstruací a při ovulaci.
- Stagnace hlenu s blokádou krve – jde o dlouhotrvající, hluboké, bolestivé a zanícené akné, kde se střídají cysty a zatvrdlé uzlíky, kůže je mastná.
- Vlhké horko – jedná se o bolestivé hluboké zanícené uzlíky, hnisem naplněné cysty, tvoří se dolíčky a odolné jizvy.
Jak akné léčit?
Začněte vynecháním těchto potravin, které akné prokazatelně zhoršují, naopak zařaďte zeleninu, celozrnné obiloviny, luštěniny, ovoce, semínka a ořechy. Inspirujte se našimi recepty.
zdroj: patentnimedicina.cz
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
S akné mám jako matka bohaté zkušenosti, ze kterých vyplývá jednoznačně jedno – nic nepomáhá. Můj syn měl dost těžké akné, ihned jsem s ním začala chodit do vojenské nemocnice (ozařování, kysličníkový gel, který zničil postupně všechno oblečení, životospráva a hygiena). Zdravá strava bez sladkostí, smažených čipsů a jiných podobných pochutin. Občas nastalo zmírnění, pak zas kolotoč nanovo. Deset let jsme bojovali. Nakonec jsme všeho “léčení” nechali. Problém odezněl až v dospělosti…, téměř po patnácti letech.