Domů > Magazín > Zdraví

Trápí vás nadměrné pocení?

Lije z vás pot, aniž byste zrovna podávali sportovní výkon? Máte zpocené kolo na tričku, jen co vyjdete z domu? Nechcete neustále používat zdravotně rizikové antiperspiranty? Pojďme se podívat na důvody, které mohou způsobovat nadměrné pocení a co s tím můžete dělat.

Potit se je třeba, ale…

Pocení jako takové je fyziologický a potřebný jev. Tělu pomáhá zbavovat se nadbytečného horka a škodlivin, které se v něm nahromadily. V létě a při fyzické aktivitě je normální se více potit, co když je ale potu přespříliš? Co když se hodně potíme i v naprostém klidu?

Dlouhodobě se nadměrně potit je nepříjemné z osobních i společenských důvodů. Zároveň tím můžeme přicházet o některé potřebné minerály a vitamíny, které se pocením odplavují, což je dlouhodobě pro tělo oslabující. Dalším přidruženým faktorem je riziko dehydratace, o to více v horkém počasí. Následným projevem působení složek potu společně s horší imunitou může být i vznik kožní vyrážky či plísní.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Dlouhodobě zvýšené pocení může být jedním z dílků skládanky celkového zdravotního stavu, určité upozornění, že tělo není v rovnováze. Ze všech uvedených důvodů je tedy důležité vypátrat příčinu a snažit se pracovat na jejím odstranění. Mnohdy to není úplně jednoznačné a působí tam více různých faktorů. Za zvýšeným pocením se může skrývat i neléčené onemocnění. Někdo se potí přirozeně víc, mohou tam hrát roli i genetické faktory.

Kdy a proč se potíme?

  • Zvýšená fyzická zátěž – Při fyzické námaze dochází k tvorbě tepla. Tělo v tomto případě využívá mechanismus pocení, aby toto nadbytečné teplo odvedlo pryč.
  • Horečka – Při horečce dochází k zahřátí těla. Důvodem je reakce na množící se patogeny, jejichž vlivem dojde k vyplavení tzv. pyrogenů do oběhu. Horečka má léčivou moc, pokud není příliš vysoká, dlouhodobá a organismus příliš nevysiluje. Umí nabudit imunitní systém a zamezit růstu a šíření bakterií a virů. Vedlejším následným jevem horečky je zvýšené pocení.
  • Okolní vysoké teploty – V horku se tělo pocením přirozeně ochlazuje. K ochlazování dochází díky odpaření potu, který tímto odebírá část tělesného tepla. Pot se rychleji odpařuje v suchém prostředí oproti vlhkému. Pocení je obranný mechanismus, aby nedošlo k přehřátí, což je stav, kdy dojde k selhání termoregulačních mechanismů a člověk se paradoxně přestane potit. Proto je důležité správně odhadnout intenzitu fyzické zátěže v horkých teplotních podmínkách, oblékat se do vzdušných materiálů, doplňovat tekutiny.
  • Skladba stravy – Pocením se tělo může zbavovat škodlivin v případě dlouhodoběji nevhodného stravování, při kterém se v těle hromadí toxické látky. Určitě se obecně budeme potit více, když budeme mít v jídelníčku převážně tučná, smažená, sladká jídla, hodně průmyslově zpracovaných potravin, jednoduchého cukru, nadbytek alkoholu a kávy. Pocení může být také aktuální odpověď na ostrá a pálivá jídla.
  • Psychické vlivy – Ve stresu se potíme většinou více. Součástí reakce na stres je aktivace sympatického nervového systému a vyplavení stresových hormonů, což má za následek pocení. Dále pocení může vyvolat i velké emoční prožívání – úzkost, strach, ale i „nadměrná“ radost.
  • Onemocnění či patologie vnitřních orgánů – Může jít o infekčnízánětlivé či nádorové onemocnění. Patří sem i vysoký krevní tlak či potíže s hladinou krevního cukru u diabetu
  • Hormonální změny (např. v menopauze, v těhotenství) – Pocení v průběhu menopauzy je častý a nevítaný problém. Pokud nejsou komplikace, tak se tento stav časem většinou upraví. Pohledem celostní medicíny za ním může stát celoživotní přepínání a nedostatečné vyvážení práce a odpočinku, často společně s nevhodnou skladbou stravy. Dalším případem hormonálních potíží spojených s pocením je zvýšená činnost štítné žlázy.
  • Zvýšené pocení může vyvolat i konzumace některých léků (např. antidepresiv).
  • Obezita – Tuk tělu vytváří tepelnou izolaci. Pokud je ale tuku nadměrné množství, jako v případě obezity, je pro tělo obtížnější odvádět nadbytečné teplo a musí se více potit. 

Pocení pohledem tradiční čínské medicíny

Tradiční čínská medicína nadměrné pocení vnímá jako poruchu rovnováhy těla. Tento stav vychází z prázdnoty či stagnace energie čchi. Tuto prázdnotu dále prohlubuje a při dlouhodobém trvání vyčerpává organismus. Do procesu pocení fyziologicky zasahuje okruh plic, který má na starost otevírání pórů, dále oblast srdce a krevní oběh. Vliv zde má i okruh slezinyledvin a jater. Pocení může být způsobeno horkostí, která se nahromadila v orgánech. Původ této horkosti může být v psychice, konkrétně v nadměrných či potlačovaných emocích. Například játra mohou být přehřátá nadměrným vztekem, horkost zde může vznikat i velkým tlakem na sebe. V tomto případě je pak pocení lokalizováno často na hlavě, v podpaží či na hrudníku. Dalším příkladem může být oslabená energie ledvin, které nezvládají „hasit“ přílišný oheň okruhu srdce, kde se opět může hromadit horkost. Nevhodná strava k tomu všemu velmi přispívá. Na druhou stranu si ale její úpravou můžeme od vzniklé horkosti pomoci.

Tradiční čínská medicína rozlišuje příčiny denního a nočního pocení. Noční pocení popisuje jako nedostatek energie JIN (hlavně ledvin), denní znamená nedostatek energie JANG, přičemž dlouhodobě zvýšené pocení tento nedostatek dále prohlubuje.

Co dělat s nadměrným pocením

  • Dobře se stravujte, aby tělo nemuselo vylučovat kůží nadbytek toxinů. Strava by měla odpovídat ročnímu období a zdravotnímu stavu. Ve stravě preferujte celozrnné obilniny, luštěniny a tepelně upravenou zeleninu, kvalitní tuky, doplňujte o semínka a oříšky, natě. V letních horkých dnech je vhodná odlehčená, osvěžující strava, čímž je myšleno vařit hlavně lehce, krátce, na páře, zařadit více syrové zeleniny a rozumné porce ovoce do jídelníčku. Pročistit horkost pomáhá hořká chuť (např. rukola, pampeliškové listy, hlávkový salát). Nezapomínejte na doplňování tekutin. Nejdou vám dohromady léto a ranní teplé polévky? Už jen pomyšlením na to se vám orosí čelo potem? Zkuste jíst polévky vlažnější, doplnit talíř kouskem osvěžující zeleniny, nasypat např. rukolu.
  • V případě nadváhy až obezity se s láskou k sobě snažte postupnými kroky zlepšovat životní styl, aby došlo k redukci tukových zásob.
  • Řešte své zdravotní potíže. Nepřehlížejte symptomy, kterými k vám hovoří vaše tělo. Nadměrné pocení může být jedním z nich. Může se za ním skrývat nějaké onemocnění, po jehož zaléčení často odejde či se zredukuje nepříjemné pocení. Velmi zde pomůže úprava životního stylu. Proberte své potíže s celostním lékařem či terapeutem.
  • Popřemýšlejte, jestli není potřeba více pracovat s psychikou a najít způsoby, jak lépe zvládat stresové situace a umět zklidnit mysl. Vhodné mohou být i různé pozitivní afirmace, kterými můžete začít váš den, nebo si je průběžně přes den opakovat.
  • Zařazujte pravidelný přirozený pohyb do svého dne. V horku intenzitu fyzické zátěže snižujte.
  • Využijte sílu bylinek. Vhodná může být již zmíněná šalvěj ve formě čaje (listy) či např. i koupele (odvar z natě). Neměla by se ale užívat dlouhodobě a ve vysokých dávkách, což platí i pro ostatní bylinky. Déle se dá šalvěj kombinovat v čajových směsích, kde je obsažen i např. celík zlatobýlořešák královskýkořen lékořice. Příznivé účinky má dále schizandra čínská či kozinec blanitý (pomáhá při snížené imunitě). Pokud se potíte hlavně ve stresu, můžete zkusit třezalku tečkovanou nebo kozlík lékařský.
  • Masáže – Na místě je doporučení každý den provádět automasáž žinkou, která mechanicky čistí póry a zlepšuje jejich schopnost se adekvátně otevírat.
  • Osprchujte se, zvlášť v horkých dnech, vlažnější vodou, klidně ráno i večer. Dbejte na svůj zdravotní stav a zvlášť pokud cítíte obecnou rozladěnost organismu a oslabení, tak určitě vynechte sprchy studené. Příliš studená sprcha může naopak horko v organismu zadržet. 
  • Noste kvalitní bavlněné oblečení. Oblečení ze syntetických materiálů zhoršuje schopnost odvádění potu. V horkých dnech volte vzdušnější oděvy.
  • Používejte kvalitní 100% přírodní deodoranty. Z přírodních prostředků jsou vhodné ty se šalvějí, která má schopnost zúžit vývody potních žláz a zároveň rozkládat bakterie v potu. Další možností je minerální kámen kamenec, který má rovněž lehce stahující účinky. Vyhněte se ale používání antiperspirantů, které vyloženě zablokují potní žlázy a navíc často obsahují zdravotně rizikové sloučeniny.

Jak postupovat?

Není mnohdy lehké a jednoznačné, co stojí za zvýšeným pocením. Pokud se vás tento nepříjemný problém týká, vezměte své zdraví do svých rukou a pokuste se rozklíčovat (i s pomocí) jeho příčinu a následně hledejte cesty, jak pracovat s jejím odstraněním či zmírněním. Nejlepší je zvolit komplexní přístup a vnímat, co vašemu zdraví dělá dobře.

Pokud potřebujete zapracovat na svém jídelníčku a zatím vůbec nevíte jak na to, pusťte si kurz „Jak začít, kde najdete prvotní velkou dávku inspirace.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

27 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

V letošním “rozmarném létě” jsem se neochladila ani na horách. A to mám “návaly” už dávno za sebou.

Petrushe
4. 9. 2022

Milá Jani, díky moc za zkušenost! Možná v tom mohly v pubertě hrát roli hormonální změny? Pak určitá nerovnováha, která byla dál postupně “posilovaná” ne úplně zdravým a pro vás vhodným jídelníčkem, plus vliv psychiky? Nastaly u vás od puberty i jiné změny (ve smyslu potíží) kromě zvýšeného pocení? Těch vlivů tam může být víc a je fajn tělo (a mysl) opečovat z různých stran 🍀

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Jak podpořit své zdraví v únoru

V únoru se podíváme blíže na orgán, který úzce souvisí s hladinou naší životní energie, má vliv na kvalitu našich vlasů a také na plodnost. Tímto orgánem j...
58
11

Jak podpořit své zdraví v květnu

V květnu zaměříme pozornost na oblast našeho srdce. Na co je dobré v tomto období pamatovat, co si dávat na talíř a jak stravu správně upravit, aby to bylo...

Na únavu nepomáhá odpočinek? Nepodceňujte Chronický únavový syndrom

Chronický únavový syndrom je velmi oslabující a život omezující stav s nejasnou příčinou. Proč vzniká, čím je charakteristický a jak ho vyléčit? Přečtěte s...
klub
54
8

Jste element VODA? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

Jste element voda? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterému...
klub
44
12

Reflux – jak vzniká a jak ho vyléčit

Trápí vás pálení žáhy, tlak po jídle, říhání, zahlenění, chronický kašel nebo pocit na zvracení po jídle? Možná máte reflux – moderní chorobu, která ...

Křeče v břiše a průjem aneb Co je způsobuje a jak se jich zbavit

Trápí vás křeče v břiše spojené s průjmem? Cítíte nepříjemnou bolest břicha po skoro každém jídle? Nejste v tom sami! Pojďte odhalit, jak si jednoduše a zd...