Kopřiva jako dárek
Tím bych chtěla připomenout, že pomalu začíná sušící sezona! A já začínám od kopřivy. Nesuším jen pro mě, ale během jara a léta vyrábím postupně jedlé dárky. Takže pokud máte někoho, kdo by z takového dárku měl radost, začněte tvořit. Já připravuji listy a kopřivový prášek. Pak už bude stačit skleněná dózička, provázek a třeba nějaká malá dekorace, pokud budeme tvořit dárky.
Pouze upozornění, sbírejte kopřivu kde jste si jistí, že nebudou rostliny znečištěné. To není jen tak, takové místo najít. Pozor i při sběru kopřiv v okolí polí, tam mohou být pesticidy a různé chemikálie. Nejlepší je opravdu odněkud daleko od lidského činění. Já mám na zahradě dva kopřivové koutky. Sázela jsem jí před několika lety kvůli babočkám, je to jejich živná rostlina, na kterou kladou babočky vajíčka a housenky pak listy požírají. Jsem šťastná, protože mám na zahradě nejen kopřivu, ale i nádherné motýly.

Naskoč do kurzu zdarma. Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví!
Chci začít

Takže až si vyjdete do přírody, berte s sebou rukavice a nůžky. Protože to, co si nyní nasušíte, v zimě jako když najdete.
O kopřivě se dozvíte více v článku od Evy.
Meduňka a fialka – další poklady z přírody
No a nejen kopřivy začínáme v tomto období sušit. Další rostlinka, bylinka z mé zahrady je meduňka (Melissa officinalis). Je to rošťák bylinka, rozroste se kde chce, takže jí mám nejen v mém bylinkovém záhonku, ale všude. Krásně voní po citrónu. Takže i tuto bylinku můžete sušit a v zimě použít.
Další naše tvoření se může zaměřit na sběr květů fialek. Můžeme si z nich připravit fialkový ocet. Při sběru květů nedrancujte přírodu, myslete i na hmyz, nejsme jediní koho tyto voňavé květy přitahují. Nasbíráme si jen co potřebujeme a poděkujeme za to matce Přírodě. I fialky, jako kopřivy, mám na zahradě. I když kvetou hodně a mám jich plno, beru opravdu jen malou část.
Jitrocelová mast
Další super věcička, co si můžeme připravit je jitrocelová mast. Připravíme jí z jitrocele kopinatého – Plantago lanceolata. Je to planá léčivá bylina, kterou najdete všude. I jitrocel mám na zahradě a pokud se třeba říznu nožem, běžím na zahradu, rozmačkám list jitrocele a přiložím na ránu. Jitrocel přinese okamžitou úlevu, má dezinfekční a antibakteriální účinky. Při sběru jitrocele nepoškoďte listy, které by ztmavly a nebyly by k přípravě masti vhodné.
Recept na jitrocelovou mast:
- 3 hrsti jitrocelových listů
- 250 g kokosového oleje
- 50 g olivového oleje
Jak připravit mast:
- Natrhejte listy jitrocele, omyjte je a osušte.
- V kastrůlku rozpusťte olej při 40°C. Pak do něj natrhejte listy jitrocele. Promíchejte a nechte macerovat v temnu asi 14 dnů. Dbejte na to, aby všechny listy byly ponořené olejem, popřípadě dolijte olivový olej.
- Po 14 dnech znovu zahřejte hmotu na 40°C a přes cedník nalijte hmotu do nádoby. Uzavřete a dejte do lednice.
Tak to bylo pár malých nápadů, které jsem vám chtěla nabídnout. Začneme pomalu, s kopřivou, meduňkou, fialkami, jitrocelem a naše spíž, lednice nebo domácí přírodní lékárnička se začne pomalu, ale jistě naplňovat poklady, které použijeme do našich receptů a až se nám sbírka rozroste, můžeme připravit jedlé dárky. Jsme teprve na začátku, uvidíme co do sbírky dáme za pár týdnů, kdy příroda bude ještě bohatší.
tags preset=”Blog”]
PS: Přemýšlíš jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlej 😊 Pojď něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskoč do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář