Názvy a výskyt umělých sladidel
– Umělá sladidla se nacházejí v dietních výrobcích, v nealkoholických sladkých nápojích, ovocných šťávách, zmrzlinách, žvýkačkách, mléčných výrobcích aj.
– Jedná se zejména o aspartam, acesulfam K, sacharin, sukralózu, neotam a cyklamát.
Nemoci, které umělá sladidla způsobují
Kardiovaskulární onemocnění
Ti, kteří denně konzumují více než dvě umělé sladké nápoje, mají vyšší pravděpodobnost vzniku koronárních srdečních onemocnění, vysokého krevního tlaku a dalších kardiovaskulárních příhod. (1)
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Diabetes 2. typu
Dietní výrobky byly také spojeny s diabetem typu 2. Lidé, kteří konzumují dietní nápoje, jsou dvakrát častěji náchylní k rozvoji cukrovky, i když nemají nadváhu (2). Dokonce i pití jen jednoho dietního nápoje denně vede ke zvýšení rizika diabetu. (3)
Metabolický syndrom
Označuje soubor některých nemocí a rizikových faktorů jako například zvýšený krevní tlak, vysoká hladina cukru v krvi, přebytek tělesného tuku kolem pasu, zvýšená hladina cholesterolu. Jejich společný výskyt zvyšuje riziko srdečních onemocnění, mrtvice a dalších chronických onemocnění. Studie ukázaly, že lidé, kteří konzumují uměle oslazené nápoje, mají větší pravděpodobnost vzniku metabolického syndromu než ti, kteří takové nápoje nepijí. (4)
Obezita
Umělá sladidla jsou nejčastěji obsažena v dietních výrobcích k hubnutí. Ve studii publikované v časopise Obesity však výzkumníci zjistili, že lidé, kteří pijí dietní nápoje, přibírají mnohem rychleji než ti, kteří takové produkty nekonzumují (5). Spotřeba uměle oslazených nápojů je také spojena se zvýšeným indexem tělesné hmotnosti (BMI) a procentuálním podílem tělesného tuku u dospívajících. Například v Austrálii, kde pití uměle oslazených nápojů vzrostlo, zatímco pití cukrem oslazených nápojů klesá, se míra obezity nesnížila, ale je na vzestupu.
A kromě toho…
- Studie publikovaná v Africkém věstníku tradičních, doplňkových a alternativních léčiv naznačuje, že spotřeba umělého sladidla aspartamu přerušuje normální neurochemickou funkci mozku a způsobuje oxidační poškození mozkových buněk. Účinky aspartamu jsou závislé na dávce, takže konzumace velkého množství tohoto umělého sladidla zhorší jeho účinky.
- V jiné studii publikované v časopise Stroke, vědci pozorovali stravovací návyky více než 4000 jedinců a zjistili, že ti, kteří konzumovali dokonce jen plechovku nebo láhev dietní sodovky, byli třikrát více náchylní k rozvoji Alzheimerovy choroby a jiných forem demence.
- Ve studii v časopise PLOS One vědci uvedli, že aspartam narušil střevní bakterie potkanů a snížil jejich tělesnou hmotnost. Zvyšuje také hladinu cukru v krvi a inzulínovou rezistenci.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář