Domů > Magazín > Žijeme jinak

U opalovacích krémů nikdy nebyla prokázána bezpečnost

Studie amerického vládního úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) odhalila, že chemie obsažená v opalovacích krémech se dostává do naší krve v takovém množství, že to vyvolává obavy nad možnými negativními dopady na naše zdraví. Máme se bát se jimi mazat? A čím se tedy chránit?

Po namazání dramaticky vyšší hladiny chemikálií v krvi

Chemikálie v opalovácích
Většina opalovacích krémů využívá chemikálie jako jsou oxybenzon, avonbenzon a oktokrylen. Tyto organické chemické látky jsou schopné pohlcovat ultrafialové záření, které přeměňují na teplo.

Výzkum FDA ukázal, že pokusným osobám se dramaticky zvýšila koncentrace 4 chemikálií obsažených v opalovacích krémech poté, co se jimi namazali způsobem uvedeným v návodu. Jejich množství dokonce velmi výrazně překročilo hranici (“(…) jednalo se o řádové větší množství,” potvrdila dermatoložka Kanade Shinkaiová), která je povolená pravidly FDA. (1)

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Narušují naše hormony

Studie na zvířatech vedou k podezření, že tyto sloučeniny (nejvíc zřejmě oxybenzon) mohou narušovat hormonální cesty v těle. Oxybenzon byl nalezen v lidském mateřském mléku, moči, krvi i plodové vodě, uvádí FDA ve výzkumu. (2, 3)

U opalovacích krémů nikdy nebyla prokázána bezpečnost

Dle odborníků je třeba více dat, aby se tyto výsledky potvrdily. Nicméně: „Rozhodně je tu důvod ke znepokojení. Protože každý přípravek, který si kupujete, by měl být otestovaný a vy věříte, že je bezpečný a efektivní,“ uvedla Shinkaiová, která psala úvod ke zmíněné studii. „U opalovacích přípravků to nikdy nebylo prokázáno.“ (3)

Opalovací krémy ničí i korály. Jsou pro ně jedovaté.
Od roku 2020 bude v tichomořském státě Paulu zakázáno používat opalovací krémy. Zákaz se týká krémů obsahujících oxybenzon, parabeny a oktokrylen, které se nacházejí ve většině běžně prodávaných přípravků. Chemické znečištění z nich totiž ničí místní korály. Podle mluvčího prezidenta Tommyho Remengesaua existují vědecké důkazy dokládající, že chemikálie obsažené ve většině krémů na opalování jsou pro korály jedovaté, a to i v malém množství. (4)

Hrozba z nepoužívání opalovacích krémů je ale vyšší

Víme, že ultrafialové sluneční záření má na kůži velmi nebezpečný dopad. Způsobuje stárnutí kůže, popáleniny, melanomy a jiné druhy rakoviny,“ uvádí dermatoložka Kanade Shinkaiová. Proto není na místě sluneční záření podceňovat a nemazat se. Bezpečnější variantou může být používání přírodních minerálních opalovacích krémů, které fungují na principu odrážení slunečního záření.

Čím se mažete? Co vám zabírá?

Napište nám do komentářů níže.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Malinovy (SPF 28-50) a mrkvovy esencialny olej (SPF 38-40) su castokrat oznacovane ako najlepsie a najucinnejsie prirodne opalovacie oleje (Oomah et al 2000). Je to vsak obrovsky mytus, nie je to pravda a moze to byt dokonca nebezpecne. Nemaju UVA-A ochranu, mozno tak UV-B. UV-A ziarenie prenika ovela hlbsie do pokozky nez UV-B. Kedysi boli opalovacie kremy testovane len na UV-B ziarenie,az nedavno sa zistilo,ze i UV-A sposobuje rakovinu koze. Prirodne oleje s antioxidacnymi vlastnostami mozu napomoct ochranit bunky pred UV ziarenim, ale v ziadnom pripade neplnia funkciu opalovacieho prostriedku. To uz je vhodnejsie ich pouzit vnutorne ako dobre antioxidanty a podporit telo zvnutra proti volnym radikalom vsade okolo a v nas.;) (Mimochodom, vyskum mrkvoveho SPF bol robeny s opalovacim kremom,ktory okrem tohto oleja obsahoval aj mineralnu zlozku, ktorej uloha je odrazat UV ziarenie, takze asi tak.) Najkompromisnejsi vyber tvoria opalovaky s fyzikalnym filtrom zinc oxide – napr. Bagger je top.

andrea.hurtosova
22. 5. 2019

Ahojte,. ja si proti UV lúčom kupujem prírodný olej z malinový jadierok. Má faktor okolo 35, to je už dosť slušná ochrana. Keď vyjdete z vody treba sa vždy opäť natrieť, lebo by ste mohli dopadnúť zle, spáliť sa.

Ukázat další komentáře