Úklid domácnosti, až na výjimky, nebývá nejoblíbenější činností mezi členy společné domácnosti. Nicméně je to velmi důležitá součást života. Náš životní prostor a to, čím se obklopujeme, nás také přímo zpětně ovlivňuje. Úklid domova (domov zní přeci jen lépe než domácnost), proto zasluhuje své čestné místo v běhu života. Velký vánoční úklid už máte nejspíš za sebou, zvlášť vy, co jste s námi šli do Podzimního detoxu, kde to bereme z gruntu. Ale pokud se na něj teprve chystáte, pak naberte inspiraci a vězte, že lze snadno, levně a ekologicky uklidit celý domov.
Toxické látky v čistících prostředcích
Každodenní poklízení je však neméně významnou částí úklidových rituálů a já se už několik let pokouším o ekologický přístup, když dojde na očistnou kúru mého domova. Proč ale i při úklidu se snažit o ekologický či přírodní postup? Často se přeci snažíme vymýtit nepořádek a s ním i všechny možné bakterie a plísně, které v něm na nás mohou číhat. Savo a jemu podobné desinfekce se pak možná zdají být na místě.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Když se však podíváme na složení většiny čistících prostředků, zarazí nás, že vypadají jako úkol z chemie. A často jsou opatřeny také symbolem upozorňující na nebezpečí pro lidský organismus, které může vzniknout při kontaktu s kůží nebo dokonce při jejich požití. Můj oblíbený symbol je mrtvá rybka vedle opadaného stromu – symbol pro látku, která představuje nebezpečí pro životní prostředí. Tento symbol člověka vyloženě láká k použití :-).
Většina čistících prostředků spadá pod označení detergenty. Detergenty jsou podle nařízení EU všechny látky či přípravky, které obsahují povrchově aktivní látky určené pro k praní a uklízení. Mezi tyto látky patří tenzidy, změkčovadla, regulátory pěnění, konzervační látky, rozpouštědla, barviva… Ve speciálních čistících prostředcích se vyskytují také kyseliny, žíraviny a například i louhy.
A všechny tyto chemické koktejly putují našimi odpady zpět do životního prostředí a koloběhem vody a vzduchu zase pěkně zpátky k nám. Nicméně i bez této zpětné vazby zůstávají chemické látky v našem domově, kde na nás přímo působí. Stačí se trochu nadechnout výparů ze Sava a člověku je hned jasné, že to pro náš organismus nebude to pravé ořechové. Nejjasněji se reakce objevují u alergiků a lidí s ekzémy. Ty jejich vlastní tělo donutí hledat něco šetrnějšího.
Uklízíme jinak
Popravdě řečeno, uklízet ekologicky není zase tak náročné a nemusí to být ani moc nákladné, jak se může na první pohled do regálů s eko přípravky zdát. Za několik let různých pokusů přírodního poklízení a vyzkoušení nejrůznějších eko značek, jsem došla k jedné základní kombinaci. V zásadě si pro většinu úklidu vystačím s jedlou sodou a octem. Obojí má z mého pohledu naprosto dostačující čistící i desinfekční účinky. Kromě ekologického gelu z mýdlových ořechů na nádobí (a i ten ředím trochou octa, protože mi pak přijde čistící účinek tak nějak pořádnější :-) mám ve skřínce na čistící prostředky pořádný balík jedlé sody a pár lahví octa.
Jedlá soda a ocet
Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný je bílý krystalický prášek s mírně zásaditým pH, který se vyrábí z uhličitanu sodného. V reakci s teplem se rozkládá na uhličitan sodný, vodu a oxid uhličitý. Proto se používá i jako kypřící prášek do pečiva. Při pečení se se z jedlé sody uvolňuje oxid uhličitý, který kypří těsto. Zásaditá vlastnost potom může pomoci při neutralizaci kyselých žaludečních šťáv nebo nám při úklidu – rozpouštěním mastných kyselin třeba při úklidu kuchyně. Neutralizuje také pachy a pomáhá i při hašení požárů.
Čistící pasta
No, ale zpátky k tomu čištění a úklidu. Na všechny možné povrchy, ať už kuchyňské či v koupelně, si z jedlé sody udělám takovou pastu (přibližně stejný díl sody a vody), kterou nanesu na místo, které potřebuji vyčistit.
Pastu můžu podle potřeby nechat působit a pak setřít, nebo rovnou vydrhnu houbičkou a omyji či otřu hadříkem. V kombinaci s octem pasta hezky odstraňuje i vodní kámen (to nicméně zvládá i ocet sám, když ho nastříkáte na postižené místo a po nějaké době smyjete).
I eko úklid může hezky vonět
Když chci, aby mi to při úklidu i bytem hezky zavonělo, přidám na hadřík pro stírání pasty pár kapek levandulového oleje. Na vytírání zase přidám do kbelíku s vodou trochu octa, nebo pár lžic sody či obojí. Můžu si zase pohrát s vonnými oleji. Kromě klasické levandule jsou příjemné různé citrusy, a když řádí nachlazení či nějaká nemoc přidám borovici pro lepší dýchání a jalovec pro silnější desinfekci prostoru. Vůně octu se není třeba bát, rychle vyprchá.
Nádobí, hračky, lednička a ucpané odpady
Roztokem vody s pár lžičkami sody lze taky hezky omývat hračky, nádobí atd. Na čištění ucpaných odpadů se mi osvědčila kombinace sody, octa a teplé vody. Nejdříve nasypu sodu do odpadu, poté ji zaliji trochou octa a pozoruji proces bublání. Po nějaké době vše zaliji vařící vodou. Podle potřeby proces opakuji. Vodou s octem a sodou vymývám i lednici, ve které pak nechám trochu jedlé sody v mističce pro pohlcování pachů.
Co se mi tedy moc neosvědčilo, bylo posypání sodou na pohovky, potahy v autě či matrace. Tímto způsobem by se měla nechat soda na místě působit a pak vysát. Buď mám slabý vysavač nebo dělám něco špatně, ale ten prášek ze sody tam vždycky trochu na některých místech zůstane.
Dokonalé bělidlo
A pozor, je tu ještě perkarbonát sodný, čili prací soda obohacená kyslíkem. Nezaměňovat ji se sodou jedlou! Tento bílý prášek za působení tepla a vlhka uvolňuje kyslík a tvoří tak peroxid kyslíku. Ten má silné bělící a desinfekční účinky. Já ho používám místo sava.
Úplně nejradši s ním čistím keramický dřez, který pak vždy vypadá jako nový. Stačí nasypat prášek na povrch, trochu polít teplou vodou a nechat působit. Také na čištění odpadů nebo do toaletní mísy je super. Opět stačí nasypat a zalít teplým octem, nechat působit a zalít teplou vodou. Sice se s perkarbonátem musí trochu opatrněji, kvůli jeho super bělícím účinkům, ale i tak stal mým favoritem. Mám prostě po jeho použití pocit, že jsem splnila svou uklízecí povinnost opravdu důkladně :-)
A jak čistíte u vás doma?
Těším se vaše zkušenosti, nejsem totiž úplně nejaktivnější hospodyňka, takže jakékoliv fígle a vychytávky uvítám. A hlavně samozřejmě ty ekologické!
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Zajímal by mě tip na eko-ekonomické praní. Mám 8kg pracku a tři chlapy, takže peru celkem často. Používám tiera verde, ale leze mi to znatelně do peněz. Mýdlové vločky také nejsou úplně levné. Asi mi úplně nevadí mýdlo s jelenem, i když obsahuje živočišné složky. To je ale jen na namáčení?
My doma pereme uz 2 roky jen v jedle sode a jsem spokojena. Delala jsem taky sliz,ale jsem moc pohodlna,tak jsem to jednou zkusila se sodou a od te doby jsem to nezmenila. Machadlo pouzivam od frosch.