Domů > Magazín > Blog

Umělá inteligence – pomocník a zrádce v jednom

Velkým tématem letošního roku jsou velké jazykové modely, umělá inteligence a její bezpečnost, vliv na pracovní pozice a zda to není jen velká bublina apod. O čem se však už tolik nemluví a jak nás to ovlivní, si povíme v tomto článku.

Jak funguje umělá inteligence

Jako jakýkoliv chat, akorát vám místo lidí odpovídá počítač. Napíšete dotaz a dostanete odpověď. Například:

Dotaz: Napiš pozdrav pro čtenáře JímeJinak.cz o velikosti 50 znaků a buď vtipný.
Odpověď: Ahoj, gurmáni! Zdravím z kuchyně budoucnosti! 🍔🚀

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Pozitiva – změna používání počítačů

Ať už je to Open AI (GPT, Bing) nebo Googlu (Bard), oba pokračují ve vývoji mílovými kroky a nic je nezastaví. Už dnes se dostávají Copiloti od Microsoftu do všech možných programů ve vašem počítači a snaží se vám pozvolna usnadnit práci. Mohou opravdu pomoci v mnoha rozličných oblastech. Stačí napsat, co potřebujete a dostanete radu. Například:

Dotaz: Co dělat, když mi nejde myš u pc, napiš 3 tipy, celkem do 30 znaků.
Odpověď: Zkontroluj připojení, restartuj PC, aktualizuj ovladače.

Usnadnění práce může přinést velká pozitiva ve zdravotnictví, kdy se třeba extrémně zkrátí analýza rentgenu a zlepší se zdravotní péče.

Nový způsob získávání informací

Velmi zajímavé jsou možnosti při získání informací, kdy na vás chat bot vychrlí plno informací, o které máte zájem. Díky svým vlastnostem začíná být nedílnou součástí vyhledávání a má velkou šanci se stát primárním zdrojem informací a také primárním zdrojem článků.

A to je obrovský problém, protože si mnoho lidí neuvědomí, že si některé informace vymýšlí a trpí “halucinacemi”. Výsledky mohou být někdy ve stylu “Pejsek a kočička vařili”.

Recepty z umělé inteligence

Na pár kliknutí máte recept s kompletním postupem a obrázkem, obsah pro recept je do 5 minut hotov. ALE… Nikdo to neuvařil, nikdo to neochutnal, neposoudil obsah jídla a jeho vliv na naše zdraví. A vypadá to třeba takto: 

Dotaz: Mám suroviny mrkev, sůl, cukr, pepř, jablko a chci recept na 80 znaků.
Odpověď: Ochutnejte sladkokyselý salát: Nastrouhanou mrkev, jablko, smíchejte s cukrem, solí a pepřem. Osvěžující chuť pro každou příležitost. 🥕🍏🍽️

Problém není halucinace, ale cenzura

Nedostatky ve formě halucinací půjdou časem jistě minimalizovat a budou ve výsledku zanedbatelné. Hlavním problémem však bude cenzura.

Všechny velké jazykové modely se učí na omezeném množství dat, které jsou tříděné a pečlivě vybrané. Ten, kdo tyto jazykové modely bude “krmit”, tak bude mít obrovský vliv na obsah, ke kterému se dostanete a v brzké době se objeví nějaký obchodní model, který s tím bude pracovat.

Ten, kdo nebude platit, se nebude zobrazovat. Všechny nepohodlné informace, jako jsou třeba informace o bylinkách,

tak bude velmi složité na internetu dohledat. Ztratí se pestrost internetu. Můžete si to sami vyzkoušet. Já jsem například dal dotaz tohoto typu:

Dotaz: Kde získám živou vodu? Stručně prosím.
Odpověď: Termín “živá voda” nemá standardní definici. Pokud máte na mysli vodu obohacenou o minerály nebo biologicky aktivní látky, můžete ji zakoupit u prodejců doplňků stravy nebo wellness produktů.

Přitom “živá voda” tu je desítky let, na JímeJinak.cz jsme o živé vodě a jak pomáhá na různé nemoci, napsali článek Ionizovaná voda pro lepší zdraví.

“Někdo by mohl namítnout, že pojem živá voda je spíš z pohádky a že to prostě umělá inteligence nezná. Ale zkuste se jí zeptat na věci, které dobře znáte vy sami a uvidíte, co vám napíše. Já ji testovala na věci ohledně výživy, alternativní léčby, tradiční čínské medicíny, ajurvédy, ptala se na české bylinky….dostanete nemastné neslané informace a poučení o tom, že to není ověřené, bezpečné a máte si dojít k lékaři apod. Nic konkrétního z ní nevydolujete, i když víte zcela konkrétní věci, které by vám měla nabídnout. Po pár pokusech jsem pochopila, proč je na internetu tolik stejných článků o ničem, které sice neurazí, ale nedají mi odpověď na to, co hledám,” dodává Eva Cikrytová, zakladatelka projektu Jíme Jinak.

Važte si svobody a sdílejte zajímavé zdroje

Proto v dnešní době buďte opatrní, dávejte si pozor na zdroje z kterých čerpáte, předávejte si zajímavé informace mezi sebou a nespoléhejte jen na “chytré AI nástroje”. Vždycky nám budou nabízet jen to, co je žádoucí, abychom věděli.

Jak to vidíte vy?

Už jste o umělé intelingenci něco zaslechli? Pracujete s ní? Co si o tom myslíte?

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se ženou jsme fandové zdravé stravy a poznávání zdraví v hlubších souvislostech. Dříve jsem se věnoval pouze programování a zdraví šlo stranou, dokud se nezačaly projevovat menší zdravotní problémy, které bylo nutné vyřešit. Ano, i programování je velmi nebezpečná práce. ;-)

98 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Mňo, mám čerstvou osobní zkušenost..nevím jestli se tomu mám smát, vyděsilo mě to, a mám od té doby pocit sledovanosti..zrušila jsem raději FB, odstranila pokročilý překladač, a nebudu už nikde nic hodnotit, kromě JJ, kde cítím život..
Jen k tomu dodám pozor na falešné chaty, hlavně u tzv. celebrit, a nejen tam…
opatrujte se a buďte živí- raději se setkávejte..pa broučkové🥰

Jaroslav Hlávka
13. 9. 2023

Zajímavý článek, hned jsem to v Edge vyzkoušel, myslím, že je to budoucnost, které se nikdo nevyhne 🙂 Díky za základní info, dodnes jsem o tom nic nevěděl 🙂

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Ve dvou se to táhne líp (Boža, 53 let)

Do změny jídelníčku jsem šla s cílem poznat nový způsob stravování a shodit pár kil. Největší inspirací mi byla moje kamarádka, které vděčím za to, že mě p...

Nejlepší bylinky pro ženské zdraví

Křeče, výkyvy nálad, bolesti hlavy, záněty nebo problémy s pletí jsou nepříjemnosti, které nás ženy mohou pěkně potrápit (a také vytočit). Hormonální nerov...
113
8

Jak si sestavit zdravější jídelníček

Možná toužíte zhubnout, zlepšit svoje trávení nebo obecně pomocí stravy vyladit zdraví své a svojí rodiny. Chodíte okolo regálů se zeleninou s myšlenkou na...
128
37

Jak to, že marodíš, když tak zdravě jíš?

Jsem nemocná, a tak se válím v pelíšku a přemýšlím, jak se zase ubráním ne bacilům, ale otázkám typu: Jak je to možné, když se tak zdravě stravuji? 
75
4

Jak podpořit své zdraví v dubnu

Na jaře je všude okolo cítit nádech nové energie. Co když v tomto období pociťujeme únavu, těžké trávení nebo i hromadící se pocity vzteku a netrpělivosti?...
572

Dubnový úplněk 6. 4. 2023 – bude to jízda!

Blíží se další úplněk, tentokrát ve znamení Vah. Nastane ve čtvrtek 6. 4. v 6:34 ráno. V případě tohoto úplňku není špatné, že budeme začínat den již na ús...