Bolavé svaly a únava – příčiny
Důvodů, proč cítíte unavené tělo a bolesti svalů, může být více. Únava je nadneseně řečeno voláním těla či mysli o návrat do rovnováhy. Je to způsob, jak člověka donutit se zastavit, dočerpat energii, případně něco ve svém životě změnit. Pokud člověk tyto signály nevnímá a nadále se přepíná, může se únava stát chronickou, případně se prohlubující se nerovnováha projeví jinde na těle či duši zdravotními problémy. Únava, při které se zároveň objevuje bolest svalů, může nastat z těchto příčin:
- Důsledek akutního fyzického či psychického přetížení.
- Projev akutního onemocnění – viróza, chřipka, Lymeská borelióza, encefalitida, mononukleóza aj.
- Málo pohybu či naopak nadmíra fyzicky náročných aktivit, stereotypní polohy a pohyby během dne, špatná ergonomie při práci, kombinace většinou se zvýšeným stresem.
- Nedostatečná výživa těla, deficit některých živin, vitaminů a minerálů (hořčík, vápník, železo, vitamin D), špatná hydratace.
- Projev chronického onemocnění či zdravotního problému: Fibromyalgie, Chronický únavový syndrom, Lymeská borelióza, autoimunitní onemocnění (revmatická artritida, Lupus, poruchy štítné žlázy), chronické infekce, vertebrogenní potíže, psychické problémy (deprese, úzkosti).
Možné příčiny únavy pohledem východní medicíny si přečtěte v článku Neustálá a nevysvětlitelná únava: Proč vás trápí a jak se s ní rozloučit nadobro.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Trápí mě únava a bolavé svaly – co s tím?
U každého se důvod obtíží skrývá jinde a bude potřeba individuálně odhalit, co je způsobuje, podle toho zacílit vhodný další postup. Zvažte návštěvu lékaře či celostního odborníka, pokud vás tyto potíže provází delší čas. Přemýšlejte nad možnostmi, jak poskytnout vašemu tělu lepší podmínky pro regeneraci.
Zamyslete se nad režimem vašeho dne – kolik si dopřejete odpočinku, kolik času trávíte pohybem, zda nesetrváváte dlouhodobě v jedné strnulé pozici těla, jakou výživu poskytujete svému tělu, zda nepociťujete neustálý stres. Dále si můžete pokládat otázky typu jak jste spokojení se svým životem a jeho směřováním, co za myšlenky se vám honí běžně hlavou apod. To vše má vliv na schopnost těla správně doplňovat svojí energii a nechat jí volně proudit tělem.
Co můžete ve svém režimu, s ohledem na vyvolávající příčinu, zlepšit?
- Učte se odpočívat. Pro někoho možná samozřejmá věc, někdo má pocit, že si tzv. nemůže dovolit odpočinout a má potřebu něco neustále dělat, i když cítí, že toho má už nad hlavu či si toho pravidelně nakládá na bedra moc. Takový člověk pak může mít problém i s usínáním a spánkem, což únavu dále prohlubuje.
- Zůstávejte v pohybu, s ohledem na míru únavy, bolesti či vyvolávajícího onemocnění. Během dne měňte polohu, vnímejte držení svého těla a napětí svých svalů. Svaly v napětí (např. šíjové) se pravidelně snažte vědomě povolit, případně jemně namasírovat. Pokud trpíte na bolesti v důsledku vadného držení těla a zapojení svalů, obraťte se na zkušeného, nejlépe celostního fyzioterapeuta.
- Vylepšujte stravovací návyky – Stravujte se tak, abyste tělu poskytovali potřebnou výživu, minerály a vitamíny, díky čemuž bude snáz umět regenerovat a zásobovat tělo energií. Co nejvíce omezte jednoduchý cukr a bílou mouku, což jsou potraviny, které naše tělo o minerály a vitamíny obírají. Strava by měla být spíše lehká a neměla by zatěžovat organismus, takže na místě bude omezit až vynechat příliš tučná, smažená, slaná a sladká jídla. Zařazujte co nejvíce potravin, které tlumí vznik zánětu v těle (Trpíte chronickými bolestmi? Zkuste změnit stravu). Jezte co nejčastěji v klidu, nehltejte, nejezte na noc. Pokud nevíte, jak se do změny stravy pustit a čím začít, shlédněte online průvodce Jak začít, který je pro vás zdarma.
- Poslouchejte svojí duši – Pocity vyčerpání může být snaha vaší duše vás dovést ke změně v životě, pokud cítíte dlouhodobě nespokojenost, sami zůstáváte na místě a nejste schopní změnu provést. A to i přesto, že uvnitř cítíte, že chcete být jinde, dělat věci jinak. Možná vám chybí nadšení a chuť, možná cítíte nudu, ale nemůžete se posunout dál. Pokud je to váš případ, zkuste se zastavit a vaší duši vyslechnout, potom sám či s pomocí odborníka na duši pracovat na tom, abyste opět cítili psychickou rovnováhu ve vašem životě. Tato rovnováha sama o sobě pomůže k opětovnému nárůstu energie.
- Učte se pracovat se stresem (Co je to vlastně stres? A co dokáže spustit ve vašem organismu?) a staňte se odolnější vůči jeho působení (Stravou proti stresu).
V článku Bolest těla a únava: 5 tipů, jak se jí zbavit najdete konkrétní tipy, jak si poradit s únavou a bolestivými svaly.
Příběhy čtenářů, co trpěli na únavu
Inspirujte se příběhy lidí, co možná stejně jako vy pociťovali chronickou únavu a bolavé svaly. Co tito lidé ve svém životě změnili, aby se toho zbavili? Čtěte spolu s námi, přidejte se k nám, rádi vám pomůžeme najít cestu, jak si od obtíží ulevit.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář