Těhotenská únava – příčiny
Každá žena prožívá zázrak jménem těhotenství jinak. Některá si ho naplno užívá, raduje se, výrazněji se fyzicky neomezuje, a až do posledních chvil se cítí dobře i přes narůstající bříško. Ne všechny ženy to tak ale mají a mnohdy se potýkají se zdravotními potížemi jako je nevolnost, otoky končetin, trávicí problémy, těhotenská cukrovka, pálení žáhy, bolesti zad, obtíže s psychikou či větší únava.
Pocit únavy v těhotenství souvisí s probíhajícím změnami, kterými ženino tělo prochází v průběhu vzniku a vývoje nového života. Jedním z faktorů je změna hladin hormonů (progesteron, estrogen), vliv má navýšení objemu krve či zhoršená kvalita spánku v důsledku nepohodlí spojeného se změnami v oblasti pánve. Další nezanedbatelnou okolností, která přispívá ke zvýšené únavě, je kvalita výživy a také hladina stresu.
Co takhle recept na štíhlejší já? Dárkový poukaz na kurzy zdravého vaření - jediný dárek, po kterém váha jde dolů a nálada nahoru!
Prohlédnout
Čínská medicína popisuje únavu v rámci jiného stavu jako nerovnováhu v energetických drahách, nedostatečný oběh výživy a krve v těle těhotné ženy.
Jak zmírnit únavu v těhotenství
Ideální je se na těhotenství připravit již před samotným otěhotněním (vyváženě jíst, nestresovat se, vyloučit chemii), ale nikdy není pozdě pracovat se svým tělem a myšlenkami tak, abyste se cítila lépe. Vaše pozornost by nyní měla směřovat na sebe samotnou a vyvíjející se život ve vás.
Zahrňte se láskou a péčí
Pro někoho je to samozřejmé, někdo má potíže si tímto způsobem věnovat pozornost. Ale úcta sama k sobě je základem pro to, abyste žila v souladu se svým tělem a myslí, abyste lépe rozuměla tomu, co vám říká vaše tělo. Když se lépe napojíte na sebe samotnou, nebudete se přepínat (fyzicky ani psychicky), dopřejete si více klidu a při únavě si zkrátka odpočinete. Pokud zároveň pečujete o další děti či členy domácnosti, nebo chodíte do práce, určete si svoje hranice, nechte si pomoci a nesnažte se zvládnout vše tak, jako předtím.
Jak v sobě podpořit proud sebelaskavosti, se inspirujte v článcích Sebevědomí a sebeláska – klíč ke šťastnému životu a Přísnost versus sebeláska.
Jezte kvalitní stravu, doplňujte tekutiny
Můžete být unavená i z toho důvodu, že vaše tělo není dobře vyživené a hydratované, chybí mu potřebné vitamíny a minerály. Podívejte se na skladbu vašeho běžného jídelníčku a pro začátek z něj vyřaďte polotovary, jídla z chemickými aditivy a barvivy, zredukujte příjem jednoduchých cukrů (sladké pečivo a nápoje, sladkosti, ale i bílá mouka jako taková).
Dávejte si dostatek čerstvě tepelně upravené zeleniny, jezte celozrnné obilniny (rýže, jáhly, quinoa, kroupy) a luštěniny. Je jasné, že zvlášť v těhotenství se objevují nejrůznější chutě – dopřejte si je, ale zkuste na ně jít ve zdravější podobě (Jak zdravě uspokojit chutě na sladké).
Od druhé poloviny těhotenství je prospěšná konzumace vařeného lněného semínka (či nápoje z něj), protože má blahodárné účinky na pružnost vazů pánve – bude se vám lépe spát, může to podpořit hladší průběh porodu a také kojení.
Poslechněte si další rady o tom, jak se stravovat v těhotenství a při kojení, v rozhovoru s MUDr. Strnadelovou Jak se stravovat v těhotenství, při kojení a při nedostatku mateřského mléka, plný tipů a dalších odkazů je článek Zdravý jídelníček v těhotenství – co jíst a čemu se vyhnout. Nesnažte se dělat mnoho změn najednou, raději postupně, zvlášť, pokud jste unavená. Stres okolo jídla není žádoucí.
Hýbejte se
Rozproudění toku krve a energie pomocí pohybu přispívá k pocitu větší pohody, a je na vás, co vám bude vyhovovat – ať je to procházka, těhotenská jóga či domácí protahování. Cílenější péče o pohybový aparát je v těhotenství poměrně potřebná, protože pomáhá tělu se vyrovnat s probíhajícími změnami v oblasti pánve a omezit tak případné bolesti. Obecně záleží na tom, jak jste jinak zvyklá se hýbat, na vašem zdravotním stavu a etapě těhotenství.
Podpořit svoje tělo a zlepšit tok energie můžete v rámci Klubu Jíme Jinak v sérii vedených cvičení našimi lektorkami jógy a pilates. O vhodnosti konkrétního cvičení se poraďte s námi a ošetřujícím lékařem, pokud máte zdravotní potíže.
Příběhy našich čtenářek
Začtěte se do příběhů čtenářek, které řešily únavu či jiné běžné potíže v těhotenství a jak jim na cestě pomohl přístup ke stravování a životnímu stylu podle Jíme Jinak.
Ne vždy byla jejich cesta přímá, mnohdy se stane, že žena nemá na zdravé potraviny vůbec chuť a dělá se jí nevolno. Některé z nich nám popsaly srovnání průběhu dvou těhotenství v případě, že jedly běžně a poté podle našich principů. Jiné přidaly své tipy, jak zvládaly potíže jako jsou těhotenské nevolnosti a co dělaly, pokud je ovládaly chutě. Pojďte se s námi ponořit do jejich vyprávění.
Pokud s námi teprve začínáte, přínosný pro vás bude náš oblíbený průvodce Jak začít. I jako těhotná či kojící se můžete připojit do pravidelných kurzů (Jarní očista, Podzimní detox), ve kterých vás provedeme potřebnými úpravami stravy v těhotenství či při kojení a to ať máte či nemáte zkušenosti se stravou podle Jíme Jinak. Těšíme se na vás!
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář