Česnek
Dělí se na paličák a nepaličák.
Paličák vytváří květní stvol, můžeme sklízet pacibulky k vlastnímu množení česneku, z pacibulek nám naroste česnek za cca 3-4 roky. Nepaličák nevytváří pacibulky, je méně náročný na pěstování, má delší skladovatelnost a lze jej vysazovat na jaře i na podzim.
Odrůdy česneku
Než se pustíme do vysazování česneku, nejprve si vybereme vhodnou odrůdu, při výběru zohledníme podmínky pro pěstování na naší zahradě. My si vybíráme česnek, který je vhodný do vyšších poloh a to je Benátčan, Bjetin anebo Japo II. Mírné zamokření půdy zvládne Vekan a Lukan. K dispozici jsou i staré krajové odrůdy česneku, jako třeba Bzenecký paličák. Některé rodiny si česnek předávají z generace na generaci, což je ta nejlepší volba, protože vysazujete česnek, který je ve vaší oblasti již řadu let vyzkoušený a osvědčený.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Nároky na pěstování
Česnek vyžaduje chráněné, humózní polohy, které jsou dobře prokypřené. Nevyhovuje mu těžká a studená, přemokřená půda.
Domácí moření česneku
Mořit česnek je nutné proti houbovým chorobám a také proti háďátku. Česnek můžete namořit doma sami, namočíte ho v mykohirzním přípravku anebo si můžete jako my, vyrobit výluh ze skořice a hřebíčku.
Vysazujeme česnek
Když už je česnek připraven a namořen stroužek po stroužku, můžeme začít s jeho výsadbou. My česnek vysazujeme, dokud nezamrzne půda, a teplota je přes den stabilně max. do 6° C. Sázíme do hloubky cca 10 cm. Vzdálenost volíme cca 25 – 50 cm a vzdálenost mezi řádky cca 15 cm. Při nedodržení sponu a vysazování česneku na husto budete mít nižší výnos.
Sklizeň
Kdy česnek začne dozrávat, poznáme podle žloutnoucích listů v červenci až srpnu, dle odrůdy. U paličáků vylamujeme květenství. Při předčasné sklizni se ztrácí cca 20% z výnosu. Přezrálý česnek se v půdě rozpadá, ale pokud se stane, že se na nějaký ten česnek v půdě zapomene anebo už nám nejde vyndat, nevadí. Takový česnek vyraší znovu zelenou natí a pak je možné ho vyrýt a použít v kuchyni. Po sklizni je třeba česnek ještě dosušit na suchém místě a očistit, splétáme jej do copů anebo necháme rozložený na lískách.
Zkuste to taky
Do konce prosince anebo dokud půda nezamrzne, se dá česnek ještě vysazovat, a kdo by to náhodou nestihl, může česnek vysazovat i na jaře.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
V první chvíli jsem se při čtení nadpisu lekla, že mám vysadit ze stravy i česnek! Naštěstí je všechno jinak :)
Dobrý den, Evi,
česnek je tam kde má :), ale zkouším naklíčit batáty, ale spíše začínají hnít. Musí se naklíčit nebo je mohu zasadit přímo do země? Nemám s nimi ještě zkušenost na zahradě, ale ráda bych je pěstovala. děkuji předem za radu Jarka