Jak se starat o vánoční stromeček
- Hned jak stromek donesete domů, rozbalte ho a seřízněte kmínek, pokud vám ho při koupi zrovna čerstvě neseřízli. Řez totiž po čase zalije smola a stromek by nemohl pít. Kmínek je nutné zkrátit minimálně o 2 cm.
- Po uříznutí postavte stromeček do nádoby s vodou a skladujte ho nejlépe venku. Stromek vypije asi 5 litrů vody, díky které zůstane déle čerstvý. Pokud by hrozily mrazy, kupte si v lékárně glycerín a přidejte ho do vody, ten zabrání zamrznutí.
- Největší problém je pro stromeček sucho a teplo, proto se mu snažíme co nejvíce vyhnout. Základní pravidlo je skladovat stromeček na chladném místě, ideálně venku nebo na balkóně. Vyplatí se najít nějaké stinné místo, kde na stromeček nebude svítit slunce, které způsobuje další vysychání.
- Pokud chcete mít stromek co nejtrvanlivější, pokropte 2-3x celý strom i s jehličím vodou z konve nebo hadice. Je to zajímavé, ale stromeček dokáže přes jehličí pojmout dalších 5 litrů vody.
- Až dáte stromeček do stojanu, volte takový, do kterého je možné dolívat vodu. Ta by měla dosahovat až ke kůře, stromky totiž vodu sají pletivem, které je pod kůrou. V teple našich domácností stromek trpí, postříkejte mu proto rozprašovačem alespoň 1x denně jehličí. Takto ošetřený stromek vám vydrží doma v teple pěkný určitě víc jak 14 dní.
Živý stromek v květináči
I živý stromek v květináči, je nutné kropit vodou z rozprašovače. V teplé a suché místnosti by neměl zůstat déle než týden. Pozor, ale změna teploty by měla být pozvolná.
Začněte v chladnější chodbě nebo garáži, kde je tak kolem 10°C. Po několika dnech ho přeneste do předsíně. O Vánocích by měl být v pokoji, kde je zhruba mezi 18 až 20°C, maximálně týden. Pak zopakujte stěhování v opačném pořadí, aby si opět přivykl na nižší teplotu. Do jara by měl počkat ve světlé místnosti, kde bude chráněný před mrazy.
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁
Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

Stromky ponechané déle doma, nezvládají teplotní šok a uschnou i přesto, že je budete pravidelně zalévat.
Jaký máte na Vánoce stromeček vy?
Umělý, čerstvý nebo živý v květináči?
🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!
Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.
Komentáře
Když koupíte kvalitní, čerstvě uříznutý stromek, vydrží i 4 měsíce bez jediného dolití vody. Tím nechci říct, že mu nemáte dát pít, ale rozhodující je, jaký stromek koupíte.
Stromeček máme umělý. Koupili jsme ho hned po revoluci “Made in Thailand”. Není to žádné koště, vypadá jak živý. Nerozbitné ozdoby na něm zůstávají, jen stáhnu větve potravinářskou folií a putuje na půdu. Letos už je ozdobený, vnučky míří před Vánoci do Španělska a praděti z Německa přijedou až po Vánocích. Myslím, že smýšlíme dost ekologicky, ale tohle nám kdysi velmi usnadnilo život (stejně jako “balení” dárků, “pečení” cukroví, apod.)