Jeho kořenité aroma je dáno především přítomností ketonů, zejména gingerolů. Jeho skutečný původ není jistý, předpokládá se, že Indové a Číňané využívají zázvor k léčbě mnoha onemocnění již více jak 5 000 let.
Účinky na naše zdraví
- Je účinný proti zánětům.
- Používá se při revmatismu, osteoartróze, destrukci kloubů.
- Potlačuje aktivaci faktorů nádorů a nekrózy.
- Zmírňuje příznaky nevolnosti a zvracení.
- Kořen zázvoru se doporučuje při mořské nemoci.
- Zmírňuje nevolnost při chemoterapii.
- Má protirakovinné a antioxidační účinky.
- Využívá se při léčbě respiračních onemocnění.
- Má antidiabetické účinky.
- Zmírňuje zánětlivé onemocnění střev.
- Snižuje riziko kardiovaskulárních chorob.
- Snižuje cholesterol.
Využití a zpracování
Zázvor se používá v mnoha formách, a to jako sušený, čerstvý, nakládaný, kvašený, konzervovaný, kandovaný, mletý. Zázvor se běžně nakládá do octa. My ho doma používáme nejčastěji čerstvý, ale i mletý sušený a přidáváme ho do sušenek, čočkového kari a jiných pokrmů, ale samozřejmostí je zázvor ve formě čaje a také jako tinktura, pro léčebné účely. Osvědčil se nám při nevolnosti, ale i při bolestech v krku, při nachlazení a virózách. Mně se zázvor velmi osvědčil při nevolnosti v těhotenství.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Když je někomu na zvracení, stačí kápnout kapku čerstvé šťávy na jazyk,” dodává své zkušenosti se zázvorem Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak.
Nové studie (1) zázvoru odhalily, že podávání zázvoru ve formě sušeného prášku, může být prospěšnější než podávání vitaminu B6 a dokonce je jeho užívání přínosnější v porovnání s některými podávanými léky, a to především díky tomu, že nemá takové vedlejší účinky, jako je tomu u léků.
Jsou ale situace, kdy zázvor nepoužíváme, např. při podezření na covid. Opatrní jsme i s případným přikládáním zázvorového obkladu, který je velmi účinný na řadu zdravotních problémů, ale nesmí se přikládat na partie mozku, na tělíčka kojenců a velmi starých lidí, na těhotenské bříško, bolavé slepé střevo a při velmi vysokých horečkách. Schopnost zázvoru silně prohřívat by v těchto případech byla na škodu, ačkoli jinak pomáhá se zánětlivými onemocněními, astmatickými záchvaty, natažené svaly a mnoho dalších potíží.
Vyzkoušejte tyto recepty se zázvorem:
- Hruškové pyré se zázvorem a skořicí
- Kroupy vařené ve vývaru se zázvorem
- Polévka z červené čočky, mrkve a zázvoru
- Mrkev na zázvoru
- Bylinková omáčka se zázvorem
- Zázvorové jáhly s dýní
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář