Jak poznat úzkost
Síla úzkosti a jednotlivé projevy se u každého budou lišit. Úzkost je směsice pocitů jako je napětí, strach, nejistota, přetížení. Člověk prožívající úzkost má často problém se vymanit z úzkostných, negativních myšlenek, nedaří se mu tzv. vyjít ze své hlavy. Na těle se může projevovat zvýšeným napětím svalů, zrychleným bušením srdce, pocitem stažení končetin, hrudníku či krku, povrchním dýcháním, náhlým pocením, studenými končetinami, chvěním rukou, někdy nevolností či závratí. V krajním případě může dojít k intenzivnímu záchvatu úzkosti, k panické atace. Dlouhodobě bývá sklon k různým trávicím potížím (pálení žáhy, syndrom dráždivého tračníku), kožním problémům, hormonální nerovnováze, problémům s imunitou, krevním tlakem. Pokud je úzkost častá a nekontrolovatelná, mluvíme o úzkostné poruše.
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁
Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

Proč dojde k úzkostem?
Úzkost se může objevovat jako následek potlačovaných emocí, nahromaděného stresu, minulých traumat, budoucích obav, chronické únavy a vyčerpání. Vliv na její vznik má celkový životný styl, včetně způsobu stravy, ale i působení některých chemických léčiv, nadužívání alkoholu, kofeinu či užívání drog.
Sklon ke vzniku úzkostí mají lidé s citlivější a vnímavější povahou, lidé, co neustále o něčem přemýšlí. Mozek a nervová soustava těchto lidí se snáze přetíží všemi možnými vjemy a pocity. Neustálé přemítání jim bere energii a často jim pak nezbývá síla na další aktivity. Často se dostávají do rozhodovací paralýzy vzhledem k tomu, že vidí více cest a objevují se k nim další a další souvislosti. Bojí se udělat chybu, vidí černé scénáře jejich rozhodnutí. Někdy mají tito lidé komplikované vztahy s blízkými osobami, protože pocity úzkosti se mohou navenek projevit jako podrážděnost, nevrlost. Jsou to lidé, co chtějí často vehementně kontrolovat svůj život a mají strach z toho, že selžou.
Nadměrná emoce úzkosti je slovy východní medicíny projevem stagnace proudění energie QI a poruchy některých orgánových systémů. Roli může hrát nerovnováha oblasti srdce, sleziny, ledvin, jater či plic. V tradiční čínské medicíně je každému okruhu orgánů přidělena emoce, která s ním úzce souvisí. Slezinu oslabuje nadměrné přemítání, ledviny strach a obavy, játra hněv a podrážděnost, na srdce mají vliv všechny emoce, pozitivně ho ovlivňuje radost. Plíce mají souvislost s pocity smutku či deprese.
Tipy, jak se naučit pracovat s úzkostí
- S úzkostí nebojujte, neberte jí jako svého nepřítele. Úzkost je zprávou vaší duše. Naučte se tuto zprávu přijmout, pojmenovat, co se ve vás děje, pochopit, co potřebujete a pak jí s klidem propustit – buď sami či s vedením odborníka na lidskou duši.
- Může to být signál k tomu, abyste začali nahlížet na situace s otevřenějším rozhledem. Jako byste náhle opustili krabici, kde jste se těsnali, nebo pocit, že vystoupáte do vyššího patra a najednou vidíte více do dálky.
- Omezte aktivity, které vám berou energii, které vás zahlcují. Nemusíte zvládat všechno, kontrolovat veškeré situace, nesnažte se být dokonalí. Sejměte ze sebe velký pocit odpovědnosti za vše.
- Nebojte se udělat chybu, berte životní situace jako ponaučení a zkušenost.
- Častěji vycházejte ze svojí hlavy, učte se vypnout a při pocitu zahlcení raději zaměstnat svoje tělo. Jděte se pravidelně projít na čerstvý vzduch, ideálně do přírody, hýbejte se. Buďte v kontaktu s lidmi, kteří vás umí povzbudit a pohladit.
- Berte svojí zvýšenou citlivost i z té pozitivní stránky. Nejspíše umíte vidět mezi řádky, vnímáte detaily a souvislosti, kteří jiný přehlíží. Snažte se tento dar vnímavosti využívat v práci či v osobním životě.
- Nenechte se úzkostí ovládat, učte se ovládat jí samotnou. Při akutním pocitu úzkosti se zaměřte na přítomný okamžik – zaměstnejte svoje smysly, brzkou úlevu vám může poskytnout čichový vjem v podobě aromaterapie (např. éterický olej levandule či bergamot) či soustředění se na svůj dech, který se snažte vědomě prohloubit. Jakmile nastupuje pocit úzkosti, pojmenujete si ho, zkuste ho vědomě uvolnit. Projděte si všechny části vašeho těla včetně hlavy (i mysli) a napětí postupně povolte.
- Posilujte energii sleziny, ledvin, jater a srdce, abyste byli odolnější vůči působení stresu. Optimální strava zlepší výživu vašeho organismu, proudění krve, energie ve vašem těle a posílením orgánů docílíte kromě lepšího trávení i větší emoční rovnováhy (Stravou proti stresu). Učte se jíst co nejčastěji v klidu, dělat si z jídla rituál, při kterém se nespěchá, při kterém pociťujete vděčnost a radost ze zdravé stravy. Učte se vařit ze základních potravin, vynechte polotovary a chemická aditiva. Inspirujte se naší pyramidou zdravé výživy a pusťte si zdarma online kurz Jak začít, pokud s námi teprve začínáte.
Příběhy na Jíme Jinak
Pojďte si s námi přečíst, jak naši čtenáři pomocí změny životního stylu zlepšili svojí psychiku a vylepšili celkový zdravotní stav. Dejte o sobě vědět a připojte se k nám.
🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!
Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.
Buďte první, kdo napíše komentář