Projevy úzkosti
Úzkost je stav, který se projevuje kombinací nepříjemných fyzických a psychických pocitů. Na tělesné úrovní dochází v různé míře k bušení srdce, zvýšenému napětí svalů až pocitu sevření, stažení hrudníku či hrdla, povrchnímu dýchání, třesu rukou, zvýšenému pocení, nevolnosti. Na psychické rovině to jsou různé obavy, strach, nervozita, podrážděnost, hlava je zaplavena černými scénáři.
Úzkost a její rizika
Velmi silným a hůře kontrolovatelným vyjádřením úzkosti je panická ataka. K ní může dojít, pokud se časté úzkostné stavy neřeší a člověk je dlouhodobě vyčerpaný. Kromě rizika prohloubení úzkostné poruchy a vzniku panických atak má úzkostlivost i další potenciální nebezpečí. Časté úzkosti mají na tělo totiž podobný vliv jako chronický stres, protože je tělo opakovaně a dlouhodobě zaplavováno stresovými hormony. S chronickým stresem se pak pojí zvýšená možnost vzniku onemocnění a zdravotních obtíží jako je cukrovka 2. typu, autoimunitních onemocnění, trávicích potíží, bolesti hlavy, lupénka, deprese či onemocnění kardiovaskulárního systému.
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁
Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

Úzkosti a vliv na hladinu krevního tlaku
Tělo na vyplavování stresových hormonů reaguje zvýšením srdečního tepu, dochází k zúžení cév. Zvýšená srdeční frekvence a zúžení cév má za úkol dostat rychleji krev do svalů a orgánů, kde je krev nejvíce potřeba (mozek). Tím se připravuje na potenciální nebezpečí a smyslem je člověka mobilizovat k akci.
Problémem je, že při dlouhodobých úzkostech a stresu nedochází k adekvátnímu odplavení stresových hormonů, které způsobují změny v srdečním tepu a krevním tlaku. To pak s sebou nese riziko poškození cévních stěn, srdce a vzniku vysokého krevního tlaku.
Občas si každý z nás zažije pocit úzkosti, je to zcela přirozené. Pokud vás ale trápí úzkostné pocity dlouhodobě či jsou silné, je lepší si to přiznat a řešit to včas. K úzkostem mají sklony většinou citliví lidé se sklony k perfekcionismu a (sebe)kontrole. Postupy, které vám mohou pomoci najdete v článku Úzkost a vše o ní: Co dokáže napáchat ve vašem těle a Příznaky úzkosti: odhalte jí včas. Jak souvisí emoce s krevním tlakem a jak jej upravit, jsme probrali v rozhovoru s terapeutkou čínské medicíny.
🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!
Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.
Buďte první, kdo napíše komentář