Domů > Magazín > Zdraví

Večerní plynatost a proč vzniká

Míváte k večeru nadmuté a bolavé břicho? Nadměrná plynatost může být způsobena několika faktory, včetně špatného trávení potravy, nadměrné konzumace nadýmavých potravin, rychlého jedení, polykání vzduchu nebo nerovnováhy v trávicím systému. Pojďme si jednotlivé příčiny rozebrat a pracovat na tom, abyste se plynatosti zbavili.

Příčiny plynatosti

Plyny ve střevě vznikají v rámci trávicích procesů činností trávicích enzymů a střevních bakterií, které zpracovávají jídlo. Část plynů vzniká fermentací nestravitelných složek potravy, část plynů vznikne spolykáním vzduchu při jídle či pití. Produkce určitého množství plynů je normální. Pokud je odchod plynů častý, je doprovázen bolestmi břicha, mluvíme o nadýmání. Jaké jsou příčiny, že k tomu dochází?

  • Konzumace špatně uvařených luštěnin.
  • Konzumace velkého objemu nadýmavých potravin v jednom jídle.
  • Velký objem jídla.
  • Jídlo snědené ve spěchu, špatně rozkousané, spolykané.
  • Často zobání jídla během dne.
  • Pití sycených nápojů.
  • Pití tekutin při jídle.
  • Nadměrné množství vlákniny, pokud na ní nejsme zvyklí.
  • Potravinová intolerance.
  • Častá konzumace obilné složky a ovoce v jednom jídle.

Nadýmání může být jedním z projevů oslabení středu našeho těla, tj. oblasti slinivky, sleziny a žaludku, které jsou klíčové pro správné trávení a výživu organismu. 

3denní “Podzimní detox výzva”
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité dny pro vitální podzim!

Rezervovat místo zdarma

Jak se zbavit večerní plynatosti

Pokud se objeví nadýmání, vyzkoušejte některou z přírodních rad podle článku Osvědčené babské rady proti nadýmání. Dále bude potřeba rozebrat a případně upravit svoje stravovací návyky.

  1. Jezte večer dobře stravitelné pokrmy. Nedávejte si na talíř těžká a mastná jídla, ale ani velké kopce luštěnin, těstovin či nadýmavějších druhů zeleniny. Vadit může i větší objem syrové zeleniny v jídle. Naučte se, jak správně připravit luštěniny.
  2. Pozor na velikost porcí. K plynatosti může přispět, pokud si dáváte příliš velké objemy jídla. Jestli máte večer velký hlad, zařaďte mezi obědem a večeří svačinu, případně se podívejte, co jste celkově za den snědli a zda se to teď tělo nesnaží dohnat. Pokud máte stálý pocit nedosycení, nenajedenosti, i když sníte běžnou porci, bude to tím, že oblast vaší slinivky, sleziny a žaludku není ve své síle a neumí využít z potravy potřebnou výživu a energii.
  3. Věnujte jídlu pozornost. Dopřejte si co nejčastěji při jídle klid a zvlášť večer. Jídlo dobře rozkousejte, nepolykejte kusy, spolknout byste měli až kašičku, která se vytvoří v ústech. Tak bude trávení mnohem efektivnější.
  4. Poslední jídlo je ideální sníst do 18 hodin (v létě do 19). Jídlo snědené později večer je již špatně stravitelné.
  5. Na dobré trávení myslete i přes den a nezatěžujte ho průběžným zobáním čehokoliv – tu miska oříšků, tu kousnutí do rohlíku, tu lžíce zbylé rýže po obědě. Mezi jídly je potřeba dát trávicí soustavě odpočinek, aby se vše dobře strávilo.
  6. Pozorujte svoje trávení. Každému může v jídle vadit něco jiného. Pozorujte, po čem se nadýmání objevuje a tu potravinu zkuste dočasně z jídelníčku vyřadit či jí omezit. Někomu vadí cibule, česnek, paprika, někdo reaguje na mléčné výrobky. Nadýmání může upozorňovat na celkově slabší trávení, které špatně toleruje některé složky potravy.
  7. Posilujte svoje zažívání výživným jídlem, které nezatíží vaše trávení a podpoří plynulost trávicích pochodů. V jídelníčku byste měli preferovat potraviny, jako jsou celozrnné obiloviny, tepelně upravená zelenina a luštěniny.

Pusťte si kurz Jak začít, je pro vás zdarma a dozvíte se tam, jak si sestavit jídelníček, který posílí vaše trávení. Nebo si prohlédněte, jak vypadá Zdravá pyramida stravování podle Jíme Jinak. Změnili jste stravu, už nějakou dobu jíte zdravě, ale nadýmání se nemůžete zbavit? Více tipů najdete v článku Nadýmání a plynatost po změně jídelníčku.

Držíme palce, aby se večerní nadýmání brzy stalo minulostí! Pokud se nedaří, ozvěte se v komentářích, rádi vás navedeme.

PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?

Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Dlouhodobý průjem a jeho příčiny i řešení

Trápí vás dlouhodobý průjem, bolesti břicha a nadýmání? Zjistěte jaké jsou nejčastější příčiny a najdete řešení pro své problémy. V Jíme Jinak víme z vlast...

Potraviny proti nadýmání

Obtěžuje vás časté nadýmání? Nebojte, nejste sami, koho to trápí. V našem článku vám přinášíme užitečné tipy a rady, jak si efektivně poskládat jídelníček,...

Bolest žaludku a její možné příčiny

Žaludek je důležitým článkem trávicí soustavy a začne bolet, pokud trávicí procesy v něm neprobíhají tak, jak mají. Co způsobuje narušení těchto procesů a ...

Nafouklé břicho po jídle a co s tím

Najíte se a za chvilku vás trápí nafouklé břicho a bolest? Už nevíte, kudy kam a jestli je nějaké řešení? Rozhodně ano! Pojďte zjistit, jak si změnou strav...

Špatné trávení a jeho projevy

Trápí vás bolesti či těžkost po jídle, nadýmáte se a už nevíte, co jíst, aby vám bylo dobře? Pojďme si říct, co se muže skrývat za nepříjemnými pocity spoj...

Průjem ze stresu

To co jíme, ovlivňuje, jak se cítíme. Ano! Naše strava má vliv na emoce a životní prožitky. Pokud vás trápí stresový průjem, vhodným stravováním si můžete ...