Obrovskou výhodou superpotraviny našich babiček je to, že vydrží nabitý prospěšnými látkami čekat, až na něj přijde řada, a nepotřebuje k tomu žádné zvláštní podmínky (zjistíte o pár řádků níž).
Účinky česneku
Je to prostě pašák, jeho účinky jsou antivirové, antibakteriální a protizánětlivé.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
U nás doma v období chřipek mačkáme syrový česnek do hotových jídel preventivně několikrát týdně.
V kombinaci s léčivou stravou podle Jíme Jinak nás drží dál od bacilů, dospělé i děti. Navíc si užíváme pořádný říz, který pokrmům dodává.
Tím ale nekončíme. Látky obsažené v česneku snižují krevní tlak a potlačují tvorbu cholesterolu v játrech. Česnek dokáže také zpomalit srážení krve a naopak zvyšuje rychlost rozpouštění krevních sraženin. Je zodpovědný i za snižování hladiny cukrů v krvi.
Česnek také podporuje pocení a pročišťuje dýchací cesty, odstraňuje střevní parazity, stimuluje krevní oběh a pomáhá předcházet tvorbě tzv. křečových žil nebo je zmírňuje.
Zevní použití
Česnek slaví úspěchy i při zevním použití, tedy při štípnutí hmyzem, výronech nebo bradavicích. Řada lidí na něj nedá dopustit při zánětu středního ucha.
Pozor ale na agresivní šťávy, které mohou dráždit pokožku.
Ideální je vyzkoušet účinky na kousku zdravé kůže a teprve potom se vrhnout na léčbu postiženého místa.
Jak česnek skladovat
Jak už jsme zmínili, česnek velké nároky na skladování nemá. Hodí se vybrat pro něj suché stinné místo s dostatečným přístupem vzduchu. Lednička mu vzhledem k vysoké vlhkosti nesvědčí. Není ale potřeba, česneku totiž pokojová teplota vyhovuje.
Jak vařit s česnekem
Česnek můžete použít hned na začátku vaření třeba tak, že ho hodíte pokrájený na plátky na rozpálený olej a necháte tak jeho chuť a vůni prostoupit skrz tuk do celého pokrmu. Nezapomeňte ho ale ohlídat a nechat restovat jen chviličku, má tendenci rychle zhědnout a zhořknout.
Přidat se dá určitě i v průběhu, vedle plátků nebo jiných tvarů utřený pomocí nože, třecího struhadla nebo lisu. Vyzkoušejte různé nástroje, možná vás překvapí, že nejde jen o postup, ale i o výsledek. Já mám zkušenost, že ze třecího struhadla získáme aromatičtější a výraznější produkt než z lisu.
Ve všech podobách se dá česnek použít i syrový do hotového pokrmu. Tady už jde o individuální potřebu, chuť a zvyk. Jak jsem psala, nám česnek v syrovém stavu pomáhá v prevenci, ale i v případě, že potřebujeme zakročit proti náznakům běžných nemocí, jako je třeba rýma nebo nachlazení. Proto ho rádi zvlášť ve vypjatějších chvílích (nástup do školy a školky po prázdninách, období chřipek, prochladnutí nebo jiné oslabení) přidáváme do pokrmů, které si s ním chuťově rozumí.
Česnek chutná výborně i pečený, už jste zkusili rozříznout celou paličku a položit půlky třeba k pečené zelenině?
Pokud vám česnek způsobuje pálení žáhy, zkuste jednoduchý trik: vyndejte před jeho použitím klíček!
Zvlášť u starších stroužků je poměrně velký a půjde vám to snadno, stačí stroužek podélně rozříznout, abyste se ke klíčku dostali. Chuti ani aromatu to neuškodí.
Podívejte se na naše recepty s česnekem, určitě vám některý z nich padne do oka a jedinečné účinky česneku můžou dostat zelenou.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Zrovna jsme to někde teď řešili, esnekje král kuchyně, bez česneku já prostě nevařím, dávám ho do začátku, do prostředka vaření i na konec, my ho milujeme prostě všude a ve všech podobách a v takřka neomezeném množství. Prostě, u nás platí hláška mého švagra, který kdysi na dotaz, jestli ho není v kapustě až přespříliš přiléhavě pronesl – moc česneku neexistuje.
Vím, že má česnek hodně benefitů, ale všechny jsem neznala. Děkuji za výklad.
Ráda ho strkám, kam se dá! Mám ho moc ráda.