Proč je pro nás tak těžké jíst zdravě?
Proč sami přirozeně nevyžadujeme jíst pouze zdravé potraviny, ale naopak nás to táhne k těm nezdravým? Naše tělo je od přírody naprogramované na to, aby dávalo přednost tučnější stravě jako energii na horší časy, kdyby náhodou jídlo nebylo dostupné. Ale to v dnešním moderním světě nehrozí! Proto je pro vás dort ležící na stole nebo stánek se zmrzlinou venku tak lákavý. A proto by děti nejraději jedly jenom dobroty (i pokud jde o ty zdravé, tak jim dají přednost před obědem).
Zpracované potraviny jsou naschvál dělány návykovými
- Víte, že…?
Zpracované potraviny s vysokým obsahem tuků a cukrů stimulují mozek stejně jako drogy a můžeme je tedy považovat za návykové látky. Proto někteří lidé nedokážou odolat jídlu i přes vědomí jeho škodlivosti pro jejich tělo.
Z tohoto zjištění těží potravinářský průmysl a vytváří průmyslově zpracované a rychlé pokrmy plné cukru a tuku, které jsou pro nás návykové.
V naší 3denní jarní výzvě ti ukážeme jak probudit svou energii a využít sílu jara naplno!
Registrace zdarma
To dokazuje studie z roku 2010 publikovaná v časopise Nature Neuroscience, která zjistila, že u krys pravidelně krmených nezdravým jídlem (sladkosti, uzeniny, dortíky) se v mozku změnily chemické reakce. Krysy se staly obézními a ztrácely schopnost určit, kdy jsou hladové – jedly nezdravé potraviny i při podávání elektrických šoků. Když vědci změnili jejich jídelníček zpět ke klasické krysí stravě, krysy nechtěly jíst. Z výsledků výzkumu vyplývá, že jídlo, zejména to fast foodové, může být stejně návykové jako drogy.
Oreo sušenky jsou dokonce návykovější než kokain
Studie vypracována profesorem psychologie Schroederem na univerzitě v Connecticutu za účelem výzkumu potenciální návykovosti jídel s vysokým obsahem tuků a cukrů zjistila, že sušenky Oreo aktivují u myší v jejich mozkových centrech mnohem více neuronů pro požitek než drogy kokain nebo morfium. Asi by žádná maminka záměrně svému dítěti nedala drogu, ale Oreo sušenku na svačinku ano…
Naučte se připravovat zdravé dobroty, do kterých víte, co jste si dali a máte jistotu, že nejen vašemu dítěti, ale vám i celé rodině dáváte to nejlepší, co můžete. Mrkněte na naše zdravé recepty nebo se rovnou přihlaste do kurzu Zdravých dezertů, kde z vás vyškolíme profíka ve zdravých dezertech.
Funguje to i obráceně – tělo začne vyžadovat zdravé jídlo
Zajímavé je, že tato závislost funguje také se zdravým jídlem, a to v případě, že si na ně tělo zvykne a začnete ho jíst ve větším množství častěji. Nutriční terapeutka Marcia Pelchat dělala výzkum, kdy zkoumaným osobám dávala po dobu 14 dnů ne příliš chutný nízkotučný vanilkový nápoj. Během posledního dne došlo ke zvýšení chutí na různorodá jídla. Zajímavé bylo, že po skončení experimentu, kdy se osoby vrátili ke své různorodé stravě, třetina účastníků hlásila touhu po tomto nápoji.
Zařaďte tedy častěji po malých krůčcích do jídelníčku zdravé pokrmy, aby je tělo brzy začalo samo vyžadovat. Z vlastní zkušenosti to můžeme potvrdit my i spousta těch, kteří prošli naším online programem. Ten vám pomaličku pomůže nahradit nezdravé suroviny za ty zdravé a naučí vás tipy, jak vytvořit chutná a zdravá jídla. Kdo kurzem prošel, nechce se už k běžné stravě vracet a jídlo bez zdravých surovin si už nedokáže jako základ pro každý den představit.
“Mám strašnou chuť na čokoládu!” Tuto větu už neznám!
Znáte takovou tu větu: „Mám straaaašnou chuť na čokoládu!“? Já osobně tedy ne. Čokoládu už dlouhou dobu nejím a ani mě nijak neláká. Ale jakmile někde vidím tempeh, hummus nebo dýni, hned bych si dala… Často u mě taky uslyšíte větu: „Teď bych si tak dala jáhly/kernotto/čočku!“.
A jak to máte vy?
Jak se vám podařilo změnit jídelníček? Na co míváte nejčastěji chuť? Podělte se s námi v komentářích o váš názor a vaše zkušenosti s přechodem na JJ jídelníček.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Dekuji za clanek, take mi potvrdil, co se u me zu dva roky deje. Uplne jsem prestala mit chut na sladke krome datli,na pecivo, na maso, jen syry mne zahaneji tu a tam do uzkych. A to jen po jedne Vasi jarni ociste..Zajimave, jak lidske telo funguje.
Zajimavy clanek, dekuju za nej. Ja ze zdravotnich duvodu prekopala stravu uz pred vice nez 6 lety a je fakt, ze mivam taky zajimave chute – na kapusticky, kysane zeli, jahlovou kasi… ;-) Dezerty delavam jen obcas, takze se stava, ze ulitnu a dam si nejakou nezdravou sladkost (hlavne pri unave nebo stresu), pak se to ale snazim vykompenzovat miso polivkama, vyvarem z kombu apod. Vim, ze to neni ideal, ale stresovat se kvuli tomu nechci (to by bylo jeste horsi). Pohybuju se hodne mezi ‘normalnima’ jedlikama, tak to obcas neni jednoduche…