Sbíráme šnečí ulity
Když sleze sníh, nacházíme během prvních jarních procházek spousty opuštěných šnečích ulit. Děti je sbírají a hrají si s nimi. A tak mě jeden rok napadlo je vyčistit a udělat z nich dekorace místo kraslic. Skořápka jako skořápka.
Důvod proč jít ven
Některé děti mají období, kdy se jim na procházky vůbec nechce a dostat je z domu je nadlidský výkon. Ale když je nějaký cíl výletu, tak jdou ochotně. Zrovna sběr ulit mi zafungoval jako motivátor v době, kdy mladší dcera stávkovala. “Půjdeme na šneky, anoooo!” jásala a bylo po problému. Ve stejné době měla období, kdy milovala vodu, jak už to dvouleťáků bývá. Co je lepší zábava než dát dětem na zahradu lavor s vodou a kartáčky, aby ulity umyly? No a rázem máte spoustu času na uvaření oběda.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Ekologické a ekonomické kraslice z ulit
Na téhle variantě se mi líbí, že je tak ekologická a ekonomická. Nemusí se nic vyrábět, aby vzniklo “vajíčko”, protože ulit jsou plné keře všude v okolí. A nemusí se nic platit, protože jsou k mání zcela zdarma. A když se vám omrzí, můžete je omýt a do přírody vrátit, žádný odpad, krom trochy těch barev.
Jak na to
Nasbíráme, omyjeme a nasušíme ulity. Ulity venku vyklepejte, mnohdy jsou plné klacíků, lístečků, hlíny, nezřídka v nich žije nějaký brouček. Po umytí je nechte vyschnout. Pozor, voda zůstává ve šnečí ulitě docela dobře schovaná, může na vás vytéct z vnitřních záhybů i když se zdá, že už je ulita suchá.
Na suché ulity malujeme neředěnými nebo jen málo ředěnými temperami. Výsledek můžete zalakovat.
Kam s nimi
Hotová “vajíčka” můžeme jen tak naskládat do košíčků nebo je položit do zeleného osení. My jsme ho položili na řeřichu, protože osení jsme včas nezaseli a nebylo ještě pořádně vidět.
Některé ulity mají praskliny a dírky, ty můžeme zavěsit na jarní větvičky – stačí otvorem protáhnout nit.
Malé děti
Tady platí stejné pravidlo jako minule. U maličkých dětí, které jedí všechno, jako ty moje, je vhodné vybírat nejedovaté barvy nebo sedět u tvoření s nimi a po očku dohlížet, co si dávají do pusinky. Dětem se vyplatí dát omyvatelné oblečení nebo praktické zástěrky, nábytek zakrýt novinami nebo igelitem.
Malovat ulity baví i dvouleťáky, ale opět někdo musí být na blízku, aby jistil barvu, vodu a práci s nimi. Děti tahle činnost zabavila opět na hodiny. U nás platí: čím víc ulit, tím delší doba malování. Takže máte-li zásobu ulit, máte na hodinu či dvě vystaráno a můžete se věnovat vaření, uklízení, u větších dětí možná i nějaké knížce.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
U nás se na jaře barví ulity i s obyvateli….
Teda to JE nápad !!! Krásný !!!