Domů > Magazín > Blog

Vilcacora – Kočičí dráp – mocný bojovník proti zdravotním neduhům

Braňte se virům a nemocem  zuby nehty… a nebo drápem… kočičím.

Vilcacora (řemdihák plstnatý)

Tato bylina je známá také jako kočičí dráp. Je to mohutná dřevnatá popínavá rostlina, která narůstá až do 30 metrové délky. Roste v deštných pralesích Amazonie. Svou přezdívku „kočičí dráp“ (ze španělského Uňa de Gato) si vysloužila podle háčkovitě zahnutých trnů, kterými se zachytává o kůru stromů a šplhá po nich vzhůru. Své zralosti dosahujte až po cca 20 letech, teprve pak je vhodná pro fytoterapeutické využití.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Původ byliny

Domorodé kmeny Jižní Ameriky používají  vilcacoru v tradičním léčitelství již 2 000 let. Do Evropy se vilcacora dostala v 80. letech minulého století a zařadila se přední místa ve světové oblíbenosti mezi peruánskými bylinami.

Podle dávné legendy se o její objev zasloužil bojovník kmene Ashaninka, který  se vydal do pralesa zajistit potravu pro svou rodinu. Po dlouhém a namáhavém lovu byl však stále bez jediného úlovku. Slabý a k smrti unavený se skácel k zemi  a čekal na svou smrt, když vtom zahlédl amazonského tygra, jak svými drápy rozdírá liánu a pije mízu, která z ní vytéká. Tygr poté  s ohromnou silou vyskočil a ulovil srnce. Lovec sebral poslední zbytky sil, doplazil se k liáně, napil se její  mízy a usnul.  Po probuzení zjistil, že je plný neuvěřitelné síly a ihned ulovil velkého pásovce. Od těch dob je vilcacora uznávaná jako svatá rostlina.

Blahodárné účinky byliny

Díky jedinečné kombinaci alkaloidů obsažených ve vnitřní části kůry vilcacory je tato rostlina neobyčejně účinným  prostředkem s širokým spektrem působení:

  • výrazně posiluje obranyschopnost
  • působí proti virům, zánětům a plísním
  • mírní negativní dopady chemoterapie a ozařování
  • pomáhá při zažívacích obtížích
  • má silné antioxidační účinky
  • je užitečná při boji s nežádoucími projevy civilizačních chorob
  • ulevuje od potíží spojených s astmatem
  • tlumí chronické bolesti
  • zpomaluje předčasné stárnutí organismu

Způsob užívání

Vilcacora se nejčastěji užívá jako nálev nebo tinktura. Zdřevnatělá vnitřní kůra se naseká na drobné kousky nebo vlákna a poté usuší. Odvar z rostliny má vcelku nevýraznou chuť i vůni, připomínající slabé kapky proti kašli, a hnědočervenou barvu.

Příprava odvaru: Jednu lžíci sušené kůry vložit do jednoho litru studené vody, přivést k varu a nechat vařit na mírném ohni 15–20 min. Zcedit a pít 3× denně šálek.

Kdy vilcacoru vynechat

Vilcacora není vhodná pro těhotné a kojící ženy a malé děti do 3 let věku. Nedoporučuje se také osobám po transplantaci nebo před plánovanou transplantací orgánů. Její užívání by měli zkonzultovat se svým ošetřujícím lékařem lidé se zdravotními problémy, zejména s nízkým krevním tlakem nebo se srdeční nedostatečností.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

20 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Naděžda
13. 10. 2024

Dá se Vilcacora vařit dohromady s jinými bylinkami… Třeba s kořenem lopuchu a smetánky. Děkuji

Pavlína
28. 9. 2024

Dobrý den proč není vhodný kočičí dráp pro diabetiky co užívají inzulín.Dekuji za odpověď

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

31
4

Citronová verbena: voní a léčí už po staletí

Říká se, že voní po citronu víc než samotný citron. K čemu je citronová verbena dobrá a kde všude vynikne její úžasné aroma?
16
6

Lék nejen na plíce – plicník lékařský

Věděli jste, že tato bylinka léčí nejen plíce, ale i trávicí ústrojí? Na jaře a v létě si můžeme nasbírat zásoby na podzim, kdy nejvíce trpíme na kašel. 
88
5

Černý bez je léčivý od květů až po kůru

Černý bez je léčivý od hlavy až po paty. Každá jeho část nám pomůže s něčím jiným. Užívat ho můžete při hubnutí, migrénách, rýmě, kašli, na léčbu akné, klo...
19
2

7 pozitivních účinků Brahmi

Není to žádné dechové cvičení, ale bylina. Je základní rostlinou v ájurvédské medicíně. Jako vodní rostlinu ji lze pěstovat i v akváriu. Víte, jak vypadá a...
11

Popenec – poklad jarní přírody

Víte, co je to konrábek, koudelík či vopuňka? Představují lidové názvy popence, bylinky, která se dříve těšila značné oblibě. Popenec obohatí jarní jídelní...
221
6

Oxymel a jeho blahodárné účinky

Velmi snadná příprava a mnoho možných kombinací a léčivých účinků, to je oxymel.