Domů > Magazín > Zdraví

Víme, proč vás trápí ranní průjmy

Sotva se probudíte, cítíte bolest břicha a rychlými kroky se odebíráte na záchod. Opět vás přepadl ranní průjem. Po cestě do práce sníte rohlík a zapijete ho černým čajem z termosky, nebo do sebe hodíte léky proti průjmu, abyste měli po zbytek dne klid. Sami cítíte, že takto to dál nejde. Pojďme si rozebrat možné příčiny tohoto nepříjemného stavu a zjistit, jak vaše trávení podpořit, aby se ranní průjem stal minulostí.

Ráno hned musím

Průjem, který se objevuje po ránu, může být způsobený jednorázově dietní chybou, například konzumací potravin, které vaše tělo špatně snáší, nebo nadužitím alkoholu z předchozího večera či noci. Pokud se ranní průjem objevuje pravidelně, může to signalizovat oslabené trávení, nevhodnou skladbu stravy a často také psychické vlivy.

  • Oslabené trávení bývá očima východní medicíny spojeno s nedostatečnou funkci sleziny, což je oblast, která má na starost kvalitu výživy našeho organismu. Při jejím oslabení se potrava hůře zpracovává a vzniká nadměrné vlhko ve střevech. Následkem dochází ke kašovité stolici, většinou s obsahem nestrávených zbytků potravy. Co tuto oblast oslabuje? Je to hlavně nadbytek studených, syrových potravin, jednoduchého cukru, nepravidelnost ve stravování a také přílišné přemýšlení a přemítání.
  • Stres a silné emoce (úzkost, strach) mohou výrazně ovlivnit trávení, a tím i způsobit průjmy. Dlouhodobý stres navíc oslabuje funkci trávicího systému, což může přispět k chronickým zažívacím problémům.
  • V neposlední řadě na průjem trpí častěji lidé, co konzumují příliš tučných, smažených jídel, živočišných potravin a alkoholu. Tato skladba stravy vede k přetížení jater a žlučníku, což se může projevit průjmovitou stolicí.

Průjmy po ránu mohou být příznakem:

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

První pomoc při ranním průjmu

Pokud se u vás ráno objevil průjem, vzpomeňte si, co jste předchozí večer či noc jedli, pili, zda jste nesnědli něco zkaženého, tučného, jak jste spali a jestli nejste v psychickém napětí a tlaku. Bude potřeba střeva zklidnit, odlehčit stravu. Pokud máte výraznou bolest břicha, stálý vodnatý průjem, vysokou horečku či zimnici, určitě konzultujte zdravotní stav s lékařem.

Jak si můžete přírodně pomoci?

  • Uvařte si ze škrobu kuzu léčebný nápoj. Připravíte ho tak, že lžičku kuzu rozpustíte v troše studené vody, pak přilijte šálek vody a za neustálého míchání chvilku na mírném plameni zahříváte, dokud kuzu nezprůhlední. Pijte horké. 
  • Vycumlejte kousek umeboši švestičky.
  • Nebo si uvařte z obou předchozích surovin Umeshokuzu. Nápoje pijte 2x denně mimo jídlo, do odeznění potíží.
  • Pokud je průjem způsobený tzv. chladem (nadbytek syrových, studených potravin, mléka, zmrzliny, ovoce, cukru), ulevit může zázvorový čaj a zázvorový obklad na oblast břicha. Při průjmu, který souvisí s nadměrnou konzumací tučné, masité stravy, může ulevit obklad ze zelených listových zelenin.
  • Zahustit stolici pomůže bílá rýže uvařená se strouhanou mrkví. Přímo léčebná je kaše congee.
  • Pokud průjem trvá a máte zároveň horečku, nezapomínejte na pravidelné doplňování tekutin. Každou hodinu si dejte doušek vody či vychlazeného Bancha čaje. Při horečce nad 39 st postupujte podle rad uvedených zde.

Co dělat při průjmu u dětí jsme probrali s odbornicí na výživu Dagmar Lužnou Jak zastavit průjem u dětí. Jak na problémovou stolici u dětí nám v rozhovoru odpovídala i celostní lékařka MUDr. Strnadelová.

Jak vyřešit časté průjmy

Při dlouhodobý obtížích s průjmy bude nutné řešit příčinu a nezavírat oči před tím, co vám vaše tělo říká.

Věnujte pozornost tomu, co jíte, zaměřte se na zlepšení svého jídelníčku a stravovacích návyků. Pokud trpíte na průjmy, bude potřeba vynechat tučná, mastná, smažená jídla, tučné maso, vejce, sýry, sladká jídla a nápoje. Vyhýbejte se alkoholu, čokoládě, ořechům (zvlášť burákům) a ořechovým máslům. Krok po kroku navyšujte v jídelníčku to, co posílí správnou funkci vašich střev. Tím je čerstvá a pestrá strava, obsahující dostatek vlákniny. Najdete jí primárně v celozrnných obilovinách, zelenině a luštěninách. Podstatné je také sníst poslední jídlo ideálně do 18h (v létě do 19) a dál už nic (ani žádné oříšky, kousek čokolády apod.) nezobat.

Návod, jak vylepšovat jídelníček, jsme pro vás ucelili do návodného kurzu Jak začít, který je pro vás zcela zdarma. Pro členy Klubu Jíme Jinak je k dispozici týdenní jídelníček při střevních problémech. V rozhovoru s Dagmar Lužnou se dozvíte, jak upravit jídelníček, když máte chronické střevní potíže, a jak střevní choroby úzce souvisí s psychikou. Pokud vaše potíže pramení ze stresu, pomůže vám jak samotná úprava jídelníčku, která podpoří trávicí pochody a výživu vašeho těla, tak i práce na osobním rozvoji, ať vás trápí úzkosti, strachy či chronický stres.

Sledujte svoje trávení, může vám ve stravě vadit specifická složka, jako jsou mléčné výrobky či lepek. Mohou to být ale i fermentované produkty, jako je miso pasta, kvašená zelenina či tempeh, přičemž může jít o dočasný projev intolerance histaminu. Při podezření zkuste potravinu(y) na cca 14 dnů úplně vynechat a pozorovat reakce. V některých případech je potřeba na přechodnou dobu stravování upravit výrazněji, než dojde k vyčištění a zaléčení střev. Pokud např. cítíte, že nedokážete strávit luštěniny a i mnohé další potraviny vám vyvolávají střevní potíže, postupujte podle návodu zde. Důležité je také zmínit, že po přechodu na zdravou stravu se může stát, že je stolice dočasně mazlavější, než dojde k posílení sleziny a slinivky břišní

Na Jíme Jinak vás naučíme, jak se stravovat, aby posílilo vaše trávení, a mohli jste předcházet či vhodně léčit trávicí problémy, jako je průjem. Dobře si uvědomujeme, že zdravé trávení závisí nejen na výběru potravin, ale také na psychické pohodě

Příběhy na Jíme Jinak

Níže vám přinášíme příběhy našich čtenářů, kteří se potýkali s průjmy. Co vše udělali pro to, aby se jich zbavili? Pojďte se inspirovat a dát sbohem ranním průjmům, které vám ubírají tělesnou i duševní pohodu.

Držíme vám palce, aby vás ranní průjmy brzy přešly a pokud ne, ozvěte se a společně tomu zkusíme přijít na kloub! Pokud na to chcete jít s námi tzv. od podlahy, připojte se k bližícímu se kurzu Podzimní detox. Moc rádi vás uvnitř přivítáme! 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

6 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Histaminová intolerance: Zvládněte jí krok za krokem

Čím dál více lidí se potýká se symptomy histaminové intolerance (HIT). Někteří o svém stavu vědí, ale spousta trápí příznaky jako vyrážky, špatné trávení č...

Průjem a jeho příčiny

Trápí vás trávící problémy? Spěcháte na záchod a obáváte se, co zase přijde? Cítíte se unaveni a bez energie? Průjem trápí velkou část naší populace. Řešen...

Průjem po jídle

Hledáte po jídle nejbližší toaletu? Bojíte se odjet na dovolenou, protože potřebujete být v neustálé blízkosti sociálního zařízení? Odhalte příčinu svých p...

Špatné trávení a jeho projevy

Trápí vás bolesti či těžkost po jídle, nadýmáte se a už nevíte, co jíst, aby vám bylo dobře? Pojďme si říct, co se muže skrývat za nepříjemnými pocity spoj...

Průjem ze stresu

To co jíme, ovlivňuje, jak se cítíme. Ano! Naše strava má vliv na emoce a životní prožitky. Pokud vás trápí stresový průjem, vhodným stravováním si můžete ...

Akutní průjem

Trápí vás akutní průjem? Nevíte, co se děje a chcete si pomoc? Najděte příčiny svých problémů a začněte je řešit.