S vitamínem A v souvislosti s naší stravou jsme se seznámili v minulém článku. Dnes se zaměříme blíže na to, jak důležitý je pro naše zdraví.
Abychom lépe viděli
Co nás napadne nejdříve, je jeho úloha pro zdravý zrak. Vitamín A je přítomný v očních buňkách. Zajímavé je, že máme dva druhy očních buněk. Jedny nám umožňují vidět barvy přes den a ty druhé jsou schopné zachytit stíny při nočním vidění. Evolučně je pro nás důležitější vidět přes den, kdy jsme sháněli jídlo, pracovali a řešili problémy. V noci máme spát, maximálně večer chvíli sedět u ohně.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Proto první, kde se často projeví nedostatek vitamínu A, je šeroslepost. Přeneseně se také tato nedostatečnost může projevit přehozeným rytmem spánku a bdělosti – v noci se budíme a jsme vzhůru a přes den se nám zavírají oči. Je to důsledek toho, že jedna z úloh vitamínu A je přenášet do mozku signál, zda je den či noc a pokud je ho v očních buňkách málo, signál je slabší a správný denní rytmus tím nefunguje tak, jak má.
Pokud se tedy v noci budíte a přes den zíváte, zařaďte potraviny bohaté na vitamín A.
Pro zdravou kůži
Další oblast, kde je vitamín A nezbytný, je jeho nezbytnost při udržení zdravé kůže. Dnes jsou v kosmetice populární všechny ty retinolové krémy a séra. Je k tomu dobrý důvod, aktivní forma vitamínu A, retinol, udržuje pokožku hladkou a vizuálně vyživenou. A to i když se potýkáte s akné, suchostí pokožky nebo stárnutím a vráskami. Kůže totiž používá vitamín A jako určitého informátora o tom, jak se má správně vyvinout a co je pro ní zdravý stav.
Jestli se vám nelíbí, jak vypadá vaše kůže, doplňte „áčko“.
Autoimunitní onemocnění a vitamín A
Dále je vitamín A důležitý při prevenci a léčbě autoimunitních onemocnění. To jsou onemocnění způsobená přehnanou reakcí imunitního systému na zdánlivě neškodnou látku, kdy tělo začne napadat sebe sama – všechny možné alergie od respiračních, kožních, přes alergie na jídlo, až po autoimunity celého systému. V dnešní době není stále zcela zřejmé, jaké všechny problémy jsou vlastně autoimunitním onemocněním – to zejména proto, že není znám konkrétní způsob, jak proces jejího vzniku funguje. Poslední dobou panuje shoda, že mezi systémové autoimunity se počítá z těch známějších onemocnění například lupus, diabetus I. typu, roztroušená skleróza a dále také například revmatoidní artridita.
Vitamín A také chrání proti ledvinových kamenům a podílí se na tvorbě hormonů estrogen a testosteron. Nedávné studie také zjistily zlepšení stavu autistických dětí při léčbě podáváním vitamínu A.
Jak vidíte, vitamín A je velmi důležitý a užitečný. Jeho dostatek nám zlepší zrak, ozdraví kůži, pomůže předcházet autoimunitním onemocněním, ledvinovým kamenům a pomáhá i při autismu. Byla by velká škoda nechat tohoto skvělého pomocníka stranou.
Jak tedy konkrétně zajistit dostatečný příjem vitamínu A ze stravy? Na to se podíváme příště.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář