Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Vlčí mák v kuchyni – 4 tipy kam s ním

Červené květy vlčího máku jsou potěšením pro oko právě v těchto dnech. Jejich křehounké květy září na tenkých stoncích do daleka jako praporky ohlašující nástup biologického léta. A radost vám mohou udělat i v kuchyni. Červená barva patří na letní talíře!

Krásný i léčivý vlčí mák

Korunní lístky vlčího máku jsou jedlé a odedávna se používaly k léčení a jako dekorativní část do čajových směsí. O léčivých účincích máku si povíme zase někdy jindy, dnes zůstaneme u vaření a hlavně u zdobení pokrmů.

Jak chutnají květy vlčího máku

Okvětní plátky vlčího máku jsou jemné a tenké, velkou chuť od nich tedy nečekejte. Pokud je přidáte do jídla, prakticky je tam nepocítíte, budou plnit roli spíše dekorativní.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Ochutnáte-li samotný plátek, zjistíte, že chutná jako tenoučký lístek salátu a má takový hořký chuťový ocásek. Vzdáleně by mohl připomínat čekanku.

Co s vlčím mákem v kuchyni

Do letního talíře patří červená barva i hořká chuť. V tomto ohledu je vlčí mák ideálním doplňkem našich talířů. Než uzraje červené ovoce, papriky a rajčata, máme tu vedle ředkviček právě vlčí mák, který nám červenou na talíři snadno zastoupí. Pro tento účel stačí plátek dva na porci. A kam tedy s ním?

  1. Vlčí mák můžete přidávat do salátů,
  2. do dezertů,
  3. do ledových kostek,
  4. na obarvení pomazánek, krémů či bylinkových másel.

Pro svoji křehkost se nehodí do teplé kuchyně, zato se snese ve sladké i slané verzi, protože je chuťově velmi nevýrazný.

Na co si dát pozor u vlčího máku

Celá rostlina obsahuje řadu alkaloidů, barviva, slizové látky, třísloviny, cukry a kyselinu mekonovou. Listy i stonky roní mléko, které je jedovaté. Může způsobit zdravotní potíže jako je zvracení, nevolnosti nebo bolesti břicha.

Stejně tak nadměrná konzumace květů může způsobit zácpu. Na naší zahradě se ovšem vlčímu máku daří lépe než všem vysazeným květinám a naše holky běžně posvačí většinu květů, které se ten den rozvinou a ještě jsme žádné příznaky otravy nezaznamenali. Muselo by to být zřejmě velké množství, které se asi jen tak nenasbírá a ani nesní, protože tak chutný mák zase přeci jenom není.

Jak nasušit květy vlčího máku

Nasušené květy se přidávají pro dekoraci nebo na léčebné účely do čajových směsí. Dokud je jeho sezóna, můžete si nasbírat a nasušit tuhle červenou krásu do zásoby. Vlčí mák kvete od května do srpna, poslední roky ho však můžete najít i v září až na začátku října.

Květy jsou křehké, sbíráme je proto opatrně a za suchého počasí. Sbíráme jen okvětní plátky. Sušíme je při nízké teplotě (do 35°C) ve stínu na půdě asi týden či dva dny v sušičce. Květy je potřeba pravidelně načechrávat, aby se sušily rovnoměrně a barva se zachovala. Po sušení vám zbude desetinu původního sběru. Usušené korunní plátky vlčího máku skladujeme napěchované v čisté suché uzavřené sklenici, ideálně ve tmě, aby neztrácely barvu.

Kde hledat vlčí mák

Roste si kde chce a hledá se dobře, protože svítí na všechny strany. Najdete ho na okrajích polí a luk, na rumištích, dokonce i ve městech.

My ho máme plnou zahradu, vysel se tu sám a daří se mu tu lépe než původně zamýšleným květinám. A dělá mi radost každý den, protože každý den se otevřou nová poupata. Dokud je tedy děti nesní.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

14 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

JJ,vlčí mák

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

19
21

Fialka a maceška v kuchyni

Fialka i maceška se používají nejen na léčení, ale dají se nádherně využít i v kuchyni. Jejich sezóna právě začala, tak si s nimi neváhejte zpestřit talíře...
76
14

Zázračná kopřiva

Zlobíme se, když nás popálí, ale neuvědomujeme si, kolik léčivé moci v sobě skrývá. Kopřiva čistí krev, podporuje tvorbu mléka při kojení, léčí záněty močo...
80
5

Letní saláty jako od profíka v 6 krocích

Naučte se připravovat zdravé saláty na mnoho různých způsobů. Jako profík. Jednoduše. V 6 krocích. Naučíme vás svěží letní saláty, které jsou lehké, ale zá...
47
4

Pupalka dvouletá – skvělá v kuchyni i v lékárničce

Královna noci, pupalka, se dá využít i přes den. Je to léčivka, krásně voní a její květy, kořen i listy se dají využívat v kuchyni. Pupalkový olej je hotov...
31
14

Dovolená v Chorvatsku zdravě – restaurace, kde nakupovat a co si vzít

Jak zvládnout dovolenou, když jím jinak? Co si nabalit, nachystat, co rychlého vařit, kde nakupovat, co jíst, kde jíst a jak si opravdu odpočinout i přesto...
12
5

Kompletní průvodce zdravým grilováním bez masa

Máme tu teplo a s ním přichází i grilovací sezóna, která spojuje samé příjemné aktivity – dobrou společnost, čerstvý vzduch a dobré jídlo. A tím nemu...