Domů > Magazín > Blog

Výhody vaření v tlakovém hrnci

Existuje již dlouhou dobu a nyní si opět získává oblibu v našich kuchyních. Nebojte se vařit v tlakovém hrnci, je to výborný pomocník, který dokáže urychlit vaření a navíc je vaření v něm levnější.

Jak funguje tlakový hrnec?

Tlakový hrnec je utěsněná nádoba, která zachycuje páru, která vzniká při vaření. Jak se pára hromadí, zvyšuje se tlak, čímž se bod varu pohybuje cca okolo 120°C. V tlakovém hrnci můžete vařit zeleninu, obiloviny, polévky, omáčky, luštěniny, dětské příkrmy, rizoto a mnoho dalších jídel.

Rozdíly v tlakových hrncích?

Moderní tlakové hrnce jsou dnes jak elektrické (tedy samostatně stojící se zapojením do zásuvky), tak v domácnostech zatím běžnější hrnce určené pro vaření na sporáku. Ty dobře znají i naše maminky a babičky. Elektrické tlakové hrnce jsou tišší, snadno ovladatelné, není nutné je kontrolovat.  Ale pokud máte možnost vařit na plynu, tak dejte určitě přednost hrnci na sporák.

Nafouklá po Vánocích?
Pojďte si dát 14 denní restart. Spravíme trávení a dáme tělo do kupy po svátcích!
Chci lednový restart

Je vaření v tlakovém hrnci zdravé?

Odpověď zní: ano. Ve srovnání s jiným způsobem vaření pokrmů je vaření v tlakovém hrnci šetrnější a tudíž i zdravější než ostatní způsoby vaření. Ale i v používání energií je potřeba pestrost, takže určitě nevaříme vždy všechno v tlaku po celý rok, jak si ještě řekneme dále.

Ničí živiny vaření v tlakovém hrnci?

Tlakové hrnce spotřebují daleko menší množství vody a díky teplu a tlaku se velmi rychle promění v páru. Zejména díky poměrně výrazně kratší době vaření, tedy vaření pod tlakem, si pokrm zachovává více živin než jídla běžně vařená

Studie, která porovnávala různé metody vaření a následné zachování živin v hotovém pokrmu, přišla na fakt, že při vaření v tlakovém hrnci jídlo neztrácí téměř žádné živiny.

Výhody vaření v tlakovém hrnci

  • Doba vaření je výrazně kratší.
  • Je ekologičtější.
  • Pokrm si zachovává svoji vůni a chuť.
  • Nutriční hodnota jídla zůstává zachována.
  • Vařením v tlakovém hrnci šetříte energie, takže ušetříte i přírodu a vaše finance.
  • Vařením v tlakovém hrnci šetříte použitým nádobím, stačí jeden hrnec.
  • Vařením v tlakovém hrnci nezvyšujete tolik teplotu v místnosti, což oceníte hlavně v letních horkých dnech.

Tlakový hrnec a vaření podle Jíme Jinak

Protože se při vaření v tlakovém hrnci pracuje s vysokou teplotou a tlakem, je jeho využití velmi vhodné v chladných měsících, kdy potřebujeme do organismu zabudovat teplo. Zrovna tak se hodí pro lidi fyzicky a psychické vyčerpané, matky po porodu, pooperační stavy apod., protože pomůže doplnit energii v ledvinách. V zimě s ním vaříme prakticky denně, v létě v něm vaříme luštěniny a můžeme v něm fermentovat amasaké.

Při vaření podle Jíme Jinak využijete tlakový hrnec při vaření velkých luštěnin jako jsou fazole, cizrna a boby, pro snadnější stravitelnost celozrnných obilovin jako je oves, ječmen, špalda nebo žito. Skvělým pomocníkem je pro ty, kdo ráno chtějí uvařit rychle čerstvou kaši z obilí nebo potřebují rychle připravit zeleninu.

 „Tlakový hrnec jsem si pořídila, až když jsem začala vařit jinak. Jako malá jsem se ho bála. Zlověstně syčel a muselo se občas klepnout do ventilku, aby odešla pára. Kde jsou ty časy! Mám tlakový hrnec, který lze ovládat jednou rukou a vařit v něm umí i naše děti. Náš papiňák má o zábavu postaráno a rozhodně se nenudí. Jednou za dva roky mu koupím novou gumičku, když začne prskat vodu a přestane mu těsnit poklička. Vozím ho s sebou i na dovolenou, když se vejde do auta,“ dodává Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak.

Jsou tlakové hrnce bezpečné?

Řada žen se tlakového hrnce bojí, v rodinách kolují historky o explozích, které dnes už rozhodně nehrozí. S dnešními hrnci nebudete umývat omáčku ze stropu. Moderní tlakové hrnce jsou totiž vybaveny bezpečnostními pojistkami.

Praktické rady pro úspěšné vaření v tlakovém hrnci

  • Nepřeplňujte hrnec, je dobré ho naplnit do maximálně dvou třetin, jinak z něj poteče voda ven.
  • Tlakový hrnec potřebuje vodu, k vytvoření páry, dobrý recept by to měl zohlednit, ale pokud tvoříte dle sebe, nezapomeňte minimálně půl šálku vody přilít, abyste suroviny nespálili.
  • Když hrnec nejde natlakovat nebo pění a prská vodu z ventilku, zkontrolujte těsnění, zda není zteřelé a ventilek, zda není ucpaný či zaseklý.
  • Těsnící gumičku, která se vkládá do pokličky, byste zhruba jednou za rok vyměnit, ale tady záleží na tom, jak moc hrnec využíváte, těsnění nesmí být zteřelé, jinak hrnec nepůjde natlakovat a bude vařit jako běžný hrnec.
  • Pozor na potraviny, které pění, pěna by mohla ucpat ventil a hrnec bude prskat.
  • Důležité je správné nasazení pokličky, aby pára neutíkala bokem.
  • Uvolněte tlak správným způsobem, moderní papiňáky samy upozorní na to, že je možné je bezpečně otevřít, takže se nemusíte bát opaření.

Zkuste to taky

Vaření v tlakovém hrnci je bezesporu výhodnější, rychlejší a zdravější, zkuste to taky a dejte nám vědět, co vy a tlakový hrnec. Co v něm vaříte a jak jste spokojení?

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2722699/

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

12 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dobrý den, můžu poprosit o odkaz na studii, která přišla s tvrzením, že při vaření v tlakovem hrnci neztrácí jídlo téměř žádné živiny?

Krásný den všem. Ráda bych se zeptala, podle jakých kritérií vybrat tlakový hrnec. Můžete prosím poradit, co je důležité? Proč (ne)koupit tlakový hrnec od Tefalu za 1.500 Kč, v čem je lepší třeba hrnec od WMF za 6.500 Kč? Děkuji moc za vaše zkušenosti.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

8
27

Anti-reklama na Jíme Jinak aneb 11 důvodů, proč se nepřidávat

Nevím, jestli jste si toho všimli, ale Jíme Jinak funguje už deset let bez reklam a proto jsem se rozhodla jednu anti-reklamu k 10. výročí Jíme Jinak vyrob...
3
15

Za krásami madeirských levád (7.díl)

Milý deníčku, to je zážitků, že si tu po čtyřech dnech připadám jako bych už byla z domova dva týdny. Dneska to byl den přesně podle mého gusta.
55
3

Alzheimerova choroba – jak ji léčit a jak jí předcházet

Je Alzheimerova choroba nemoc, u níž můžeme pouze mírnit symptomy nebo ji lze skutečně léčit? A hlavně jak jí předcházet? Jen luštit křížovky nestačí. Pojď...

Povánoční kila? Shoďte je ve 14 denní výzvě!

Celý rok jíte dobře a držíte si dobrý jídelníček, ale přijdou Vánoce, Silvestr a najednou je všechno špatně. Přejedení, unavení, bez motivace a síly začít ...

Probuďte v sobě superhrdinu – spí uvnitř!

Ačkoli všichni stárneme, ne všichni dospíváme! Věděli jste, že v sobě máte superschopnosti, které by vám mohl závidět kdejaký superhrdina? Možná jen čekají...

Jak jednoduše dosáhnout přání a snů? Využijte brainstorming!

Technika, která zdolává kanceláře vrcholných podniků, se může hodit i u vás doma. Jak s ní dosáhnout vašich přání a snů? Ať už je to lepší postava nebo vys...