Proč klíčit a pěstovat mladé rostlinky
Klíčky jsou ty nejčerstvější vitamíny, jaké si můžete po zimě dopřát. Během klíčení se semínko probudí a vzniká nový život. Probuzené semínko začne růst a k tomu je potřeba mnoho energie. Budeme-li klíčky jíst, dostaneme právě tuto vitální energii.
Co vojtěška obsahuje
Vojtěšku pojmenovali alfalfa, což znamená otec všech potravin. Považuje se za elixír života. Obsahuje bílkoviny, chlorofyl, betakaroten, vitamíny B, C, D, E a K a minerální látky (zejména draslík, železo, vápník a fosfor).
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Účinky vojtěšky
- detoxikuje organismus
- posiluje imunitu
- zlepšuje spánek
- pomáhá zlepšit vnitřní prostředí – má zásadité účinky
- léčí tedy vše od kožních problémů, bolestní hlavy až po revmatické onemocnění
- brání růstu strumy
- podporuje vstřebávání živin ze stravy (např. železo)
- díky antioxidačním účinkům zpomaluje proces stárnutí
- pomáhá při léčbě chronických a akutních zánětů močového měchýře
- pomáhá při léčbě prostaty
- odstraňuje bolesti kloubů a pomáhá při revmatických bolestech
- podporuje tvorbu mateřského mléka
Detoxikační účinky
Všechny výše uvedené látky léčí naše tělo a doplňují deficit vitamínů, který vzniká v zimě konzumací méně vhodných potravin, přejídáním a nedostatkem čerstvé zeleniny. Pokud chcete ještě zvýšit léčebný účinek klíčků, nechte je na světle – vyrostou vám lístečky. V nich je obsažen chlorofyl, který má detoxikační účinky, což na jaře potřebujeme víc než kdykoliv jindy v průběhu roku.
Co s výhonky
Výhonky můžeme průběžně odstřihovat a používat jako zelenou posypku všude tam, kde běžně používáme petrželku, pažitku apod. Pokud máme velké množství, můžeme přidávat do salátů. Maličké trojlístky jsou hezkou dekorací a protože chuť jejich chuť je velmi jemná, nepřekazí žádné jídlo.
Nehodí se do teplé kuchyně, protože mladé rostlinky jsou jemné a rychle po odstřižení vadnou, teplo by jim neprospělo.
V čem pěstovat výhonky vojtěšky
Naklíčená vojtěška se těžko nechává přerůst do rostlinky, má tendenci se dříve zkazit než dorůst. Rostlinky nejlépe vypěstujete, když semínka dáte do truhlíku se zeminou a pravidelně je zaléváte. Za pár dnů vyraší zelené rostlinky a můžete je začít jíst.
Jak naklíčit vojtěšku
Návod na klíčení vojtěšky (viz obrázek vpravo) najdete v článku Klíčíme vojtěšku
Co se dá ještě klíčit
Můžeme také klíčit semínka zelenin (ředkvička, brokolice, řeřicha, rukola), vojtěšku či olejnatá semena. Pozor však na semínka lnu, řeřichy, rokety či mizuny, ta se předem nenamáčí, protože vytvoří gelovitou hmotu a měla by tendenci se kazit. Stejným způsobem můžete klíčit také další neloupané a nepůlené luštěniny jako je mungo, čočka, hrách a cizrna. Pozor ne velké fazole, jsou špatně stravitelné až jedovaté!
Zkuste to
Je to skutečně jednoduché, vyzkoušejte to a dejte vědět, zda se výhonky povedly a jak vám chutnaly!
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Ďakujem za nápad, že Vojtěška mi vyrastie aj v kvetináči, to určite vyskúšam. Naklíčené semienka pravidelne konzumujem.
můžu se zeptat musí to být vojtěška alfalfa? ja sem sehnala jen vojtěšku setou :(