Domů > Magazín > Žijeme jinak

Vyhrajte boj s octomilkami

Také bojujete s otravnými octomilkami? Obzvlášť letní měsíce jsou pro tyto mušky ráj. Všude je spousta přezrálého ovoce, sladkých šťáv, vína, piva, moštů, které octomilky zbožňují. Poradíme vám, jak na ně vyzrát, pokud si oblíbily zrovna vaši kuchyň. Víte například, odkud se octomilky vlastně berou a že se na nich dělají v laboratořích výzkumy rakoviny?

Kde se vezmou octomilky

Octomilka nebo-li vinná, ovocná nebo octová muška je 2-4 mm velký dvoukřídlý hmyz. Také jste si mysleli, že se rodí v hnijícím ovoci? První octomilka k nám ale do domu vždy přiletí z venku. Mají výborný čich a jsou skvělí letci. Jakmile ucítí vůni nedopitého vína, nedojedených zbytků, přezrálého nebo shnilého ovoce, do kterého mohou naklást vajíčka, jsou rychle na místě připraveny k rozmnožování. Octomilky se extrémně rychle množí. Samička naklade naráz až 400 vajíček, ze kterých se v závislosti na teplotě vylíhnou během 3-4 dnů další octomilky. Během jediného měsíce dokážou vyprodukovat hned několik generací!

Věděli jste?
Octomilky díky jejich rychlé obměně generací a dalším výhodným vlastnostem slouží už mnoho desetiletí jako modelový laboratorní organismus, na kterém se zkoumá například rakovina.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Riziko nakažení

Octomilka nejčastěji nakládá vajíčka do shnilého ovoce, které byste už určitě nejedli. Ale pozor je třeba dávat na odložené ovocné koláče, přesnídávky a pyré z ovoce do kterých by octomilky mohli přenést bakterie, kvasinky nebo spory z plísní ze rozkládajícího se ovoce.

Na octomilky platí čistota, jinak se množí rychlostí světla

Prevencí je nenechávat v kuchyni nakrájené nebo nakouslé ovoce, slupky, ovocné koláče (schovejte je do krabičky, boxu nebo přikryjte fólií), sklenice s vínem ani jinou potravu, která by octomilky mohla nalákat (zbytky jídla a ovoce uchovávejte v lednici). Vyvarujte se koupě přezrálého ovoce, dovírejte sklenice se sirupem a otírejte je od zbytků šťáv. Pravidelně vynášejte odpadky, kontrolujte ovoce, jestli nehnije a udržujte v okolí pořádek. Octomilky nežijí dlouho. Pokud nemají potravu, nerozmnoží se a zahynou.

Základem boje s octomilkami je hygiena a pořádek. Kuchyň pečlivě ukliďte. Vyčistěte také výlevky (nasypte do nich sáček jedlé sody, zalijte octem, nechejte 10 minut působit a pak opláchněte horkou vodou), koš (na dno dejte hřebíček, octomilky ho nemají rády) a místa, kde skladujete ovoce a šťávy.

Z kuchyně je třeba odstranit…

  • Hnijící nebo přezrálé ovoce.
  • Dále pak slupky,
  • nedopité víno nebo pivo,
  • všechny otevřené šťávy, džusy a mošty,
  • limonády a sladké nápoje,
  • sirupy,
  • kvasící a fermentující potraviny (pickles, kvašené zelí),
  • stejně jako zbytky nedojedených potravin,
  • koláče,
  • špinavé nádobí, krabičky nebo plechovky
  • a aromatické odpadky v koši.

Další tipy jak vypudit octomilky

  • pasti – do skleničky nebo kelímku dejte na dno víno, mošt, džus, ocet nebo sladkou šťávu, na hrdlo připevněte pomocí gumičky igelitový sáček nebo fólii a propíchejte ji jehlou nebo špejlí, octomilky se dostanou dovnitř, ale už ne ven. Obsah pak zlikvidujte.
  • lapač – například mucholapka, lepící pásky nebo elektrický lapač, který seženete v supermarketech.
  • odpuzovací koření – octomilky nemají rády hřebíček a česnek.
  • masožravka – další z efektivních způsobů, jak se octomilek zbavit.
  • vysavač – tam, kde se vyskytuje nejvíce mušek zapněte vysavač a jednoduše je vysajte a vyneste sáček.

Bojujete také s octomilkami?

Co vám funguje? Nebo už jste všechno vyzkoušeli a pořád se jich nemůžete zbavit? Dejte nám vědět do komentářů.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

21 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Joo na výšce jsme na nich dělali pokusy na cvičeních z genetiky 😉.. já spíš používám jejich latinský název drosophila. No a můj boj s nina – menší plastová láhev > rozpůlit > na dno nalít víno (či něco jiného) > horní část otočit směrem k vínu > zalepit spoj a čekat 😁. Taky vletí hrdlem dovnitř a pak se už nedostanou ven. Měla jsem jeden rok i mucholapku, ale nechápu jak, ony dokázaly narozdíl od much z toho vylézt 🙈. No a jinak nejlepší prevence je, jak píšete – nemít doma zbytky potravin a přezrálé ovoce.

Trochu kruté. 😔

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

7
4

Rybízové víno bez cukru

Také nevíte, co s rybízem? Nám bylo líto ho nechat u příbuzných shnít, tak jsme zkusili experiment – rybízové víno bez cukru. Na výsledek musíme počk...
69
17

Žabinec ptačinec v kuchyni

Potřebujete léčit plíce a začít konečně odkašlávat? Chcete si pojistit dostatek železa, vápníku a kyseliny listové? Podívejte se kolem, jestli nemáte výbor...
60
51

Toto jste o medvědím česneku nevěděli

Medvědí česnek je jedna z prvních bylin, které na jaře vyrážejí a které mohou člověku po dlouhé zimě dodat energii a vitaminy. Už začíná jeho sezóna! Víte,...
88
5

Černý bez je léčivý od květů až po kůru

Černý bez je léčivý od hlavy až po paty. Každá jeho část nám pomůže s něčím jiným. Užívat ho můžete při hubnutí, migrénách, rýmě, kašli, na léčbu akné, klo...
47
4

Pupalka dvouletá – skvělá v kuchyni i v lékárničce

Královna noci, pupalka, se dá využít i přes den. Je to léčivka, krásně voní a její květy, kořen i listy se dají využívat v kuchyni. Pupalkový olej je hotov...
12
5

Kompletní průvodce zdravým grilováním bez masa

Máme tu teplo a s ním přichází i grilovací sezóna, která spojuje samé příjemné aktivity – dobrou společnost, čerstvý vzduch a dobré jídlo. A tím nemu...