Kde se vezmou octomilky
Octomilka nebo-li vinná, ovocná nebo octová muška je 2-4 mm velký dvoukřídlý hmyz. Také jste si mysleli, že se rodí v hnijícím ovoci? První octomilka k nám ale do domu vždy přiletí z venku. Mají výborný čich a jsou skvělí letci. Jakmile ucítí vůni nedopitého vína, nedojedených zbytků, přezrálého nebo shnilého ovoce, do kterého mohou naklást vajíčka, jsou rychle na místě připraveny k rozmnožování. Octomilky se extrémně rychle množí. Samička naklade naráz až 400 vajíček, ze kterých se v závislosti na teplotě vylíhnou během 3-4 dnů další octomilky. Během jediného měsíce dokážou vyprodukovat hned několik generací!
Věděli jste?
Octomilky díky jejich rychlé obměně generací a dalším výhodným vlastnostem slouží už mnoho desetiletí jako modelový laboratorní organismus, na kterém se zkoumá například rakovina.
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁
Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

Riziko nakažení
Octomilka nejčastěji nakládá vajíčka do shnilého ovoce, které byste už určitě nejedli. Ale pozor je třeba dávat na odložené ovocné koláče, přesnídávky a pyré z ovoce do kterých by octomilky mohli přenést bakterie, kvasinky nebo spory z plísní ze rozkládajícího se ovoce.
Na octomilky platí čistota, jinak se množí rychlostí světla
Prevencí je nenechávat v kuchyni nakrájené nebo nakouslé ovoce, slupky, ovocné koláče (schovejte je do krabičky, boxu nebo přikryjte fólií), sklenice s vínem ani jinou potravu, která by octomilky mohla nalákat (zbytky jídla a ovoce uchovávejte v lednici). Vyvarujte se koupě přezrálého ovoce, dovírejte sklenice se sirupem a otírejte je od zbytků šťáv. Pravidelně vynášejte odpadky, kontrolujte ovoce, jestli nehnije a udržujte v okolí pořádek. Octomilky nežijí dlouho. Pokud nemají potravu, nerozmnoží se a zahynou.
Základem boje s octomilkami je hygiena a pořádek. Kuchyň pečlivě ukliďte. Vyčistěte také výlevky (nasypte do nich sáček jedlé sody, zalijte octem, nechejte 10 minut působit a pak opláchněte horkou vodou), koš (na dno dejte hřebíček, octomilky ho nemají rády) a místa, kde skladujete ovoce a šťávy.
Z kuchyně je třeba odstranit…
- Hnijící nebo přezrálé ovoce.
- Dále pak slupky,
- nedopité víno nebo pivo,
- všechny otevřené šťávy, džusy a mošty,
- limonády a sladké nápoje,
- sirupy,
- kvasící a fermentující potraviny (pickles, kvašené zelí),
- stejně jako zbytky nedojedených potravin,
- koláče,
- špinavé nádobí, krabičky nebo plechovky
- a aromatické odpadky v koši.
Další tipy jak vypudit octomilky
- pasti – do skleničky nebo kelímku dejte na dno víno, mošt, džus, ocet nebo sladkou šťávu, na hrdlo připevněte pomocí gumičky igelitový sáček nebo fólii a propíchejte ji jehlou nebo špejlí, octomilky se dostanou dovnitř, ale už ne ven. Obsah pak zlikvidujte.
- lapač – například mucholapka, lepící pásky nebo elektrický lapač, který seženete v supermarketech.
- odpuzovací koření – octomilky nemají rády hřebíček a česnek.
- masožravka – další z efektivních způsobů, jak se octomilek zbavit.
- vysavač – tam, kde se vyskytuje nejvíce mušek zapněte vysavač a jednoduše je vysajte a vyneste sáček.
Bojujete také s octomilkami?
Co vám funguje? Nebo už jste všechno vyzkoušeli a pořád se jich nemůžete zbavit? Dejte nám vědět do komentářů.
🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!
Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.
Komentáře
Joo na výšce jsme na nich dělali pokusy na cvičeních z genetiky 😉.. já spíš používám jejich latinský název drosophila. No a můj boj s nina – menší plastová láhev > rozpůlit > na dno nalít víno (či něco jiného) > horní část otočit směrem k vínu > zalepit spoj a čekat 😁. Taky vletí hrdlem dovnitř a pak se už nedostanou ven. Měla jsem jeden rok i mucholapku, ale nechápu jak, ony dokázaly narozdíl od much z toho vylézt 🙈. No a jinak nejlepší prevence je, jak píšete – nemít doma zbytky potravin a přezrálé ovoce.
Trochu kruté. 😔