Domů > Magazín > Blog

Vykuřovadla a jejich léčivé účinky

V řadě kultur bylo vykuřování bráno jako duchovní záležitost. Starověké hinduistické texty, psané v sanskrtu, popisují použití kadidla jako léčebného nástroje pro zotavení z nemoci.

Historie vykuřovadel

Dnes už víme, že daleko dřív, než vědy zdokumentovaly využití vykuřování, po celém starověkém světě pálili lidé bylinky, aby vytvořili sladce vonící kouř v chrámech, ve svých domácích oltářích a v místech, kde léčili nemocné.

V Africe pálili tradiční léčitelé bylinky na dřevěném uhlí anebo vhazovali prášek z bylin do ohně. Staří Římané pálili skořici na pohřbech a rozmarýn při léčení. Australští domorodci používali tradičně vykuřování po tisíce let k podpoře léčení, navození pohody, ochrany, spojení se svou zemí. Vykuřování má dlouhou tradici i u praobyvatel Ameriky. Velmi důležitou roli hraje vykuřování v jejich soukromém, veřejném a náboženském životě.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Výhody vykuřování bylinami

  1. Pomáhá ke spánku
    Snadné usínání není pro každého z nás samozřejmostí, někteří lidé mají s usínáním potíže a také mohou procházet náročným životním obdobím a pak může být těžké v noci usnout. Vykuřování může pomoct, obzvlášť když použijeme bylinky jako je pelyněk a levandule, anýz nebo bílá šalvěj. Nejen, že tyto bylinky zklidní mysl, ale pomohou nám usnout.
  2. Čistí vzduch v místnosti
    Vykuřování bylinami je vhodné i k čištění vzduchu v místnosti, například při respiračních nemocech. Byliny vhodné k čištění jsou například borovice, levandule, bílá šalvěj, tymián, jalovec.
  3. Potlačuje stres
    Nejen potlačit stres (a předejít tím také trávicím potížím, třeba bolesti žaludku ze stresu), ale i navodit dobrou náladu dokáží bylinky jako anýz, badyán, heřmánek, kardamom, koriandr, meduňka, pomerančový květ anebo růže – poupata.
  4. Pomáhá při dýchacích obtížích
    My jsme si doma oblíbili pryskyřice, které si v zimě sbíráme z borovic a smrků v lese. Používáme je při nachlazení, rýmě a kašli, prostě kdykoliv cítíme, že je to potřeba. Pryskyřice nám krásně pročistí a dezinfikuje místnost. Pokud chcete použít bylinky tak je vhodný třeba eukalyptus, tymián, divizna a oman.

    Jak pálit pryskyřici? My máme doma jednu keramickou aromalampu jen na pryskyřici a v té ji spalujeme, ale dá se dát do aromalampy alobal, aby se dala používat stále i na aromaterapii. Pryskyřice se roztopí a pak už ji nejde z misky (aromalampy) dostat. Také vhazujeme pryskyřici do ohně v krbu, stejně tak sušené byliny.

    Co dodržet při spalování bylinek?

    1. Zajistěte dobré větrání v místnosti, aby se v domě nehromadil kouř a nezpůsobil dýchací obtíže.
    2. Vložte bylinky do misky. Umístěte bylinky do žáruvzdorné misky naplněné uhlíky a zapalte je. Bylinky by neměly hořet, ale jen dýmat. Dobře fungují keramické a skleněné misky naplněné vrstvou písku nebo soli.
    3. Vyvarujte se vdechování kouře. Nikdy nevdechujte kouř přímo nad miskou, protože byste si mohli způsobit dýchací potíže.

    PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

    Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

    Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

    25 lidí už poděkovalo za článek.

    Komentáře

    Ahojky, já nakupuji od vykuřovadla Rymer a musím jen chválit. Opravdu velká spokojenost.

    Zdravím vás, chodím si na ně převážně do lesa. Jinak je nabízí ekokoza nebo vykuřovadla rymer.

    Ukázat další komentáře

    Vyzkoušejte také

    180
    5

    5 způsobů, jakým stres způsobuje tuk na břiše a co s tím

    Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů. Proč? Tělo nás tímto upozorňuje, že naše ...
    19
    4

    Řebříček pomáhá, jak může. Dejte ho na rány, do čaje nebo na talíř!

    Myší chvost, žebříček, tisíclistník, myší ocásek, husí jazýček, ovčí žebro, zaječí chléb nebo krupička. Zkrátka řebříček – půvabný pomocník s neobyčejně ši...
    31
    4

    Citronová verbena: voní a léčí už po staletí

    Říká se, že voní po citronu víc než samotný citron. K čemu je citronová verbena dobrá a kde všude vynikne její úžasné aroma?
    59
    5

    5 benefitů černé ředkve pro naše zdraví

    Černá ředkev – tato málo používaná zelenina má obrovské zdravotní účinky. Teď v období jater a žlučníku je velkým pomocníkem, ale patří na talíř mnoh...
    12
    1

    Bylinky pro sladké spaní

    Každý třetí člověk má občas problémy s nespavostí a více než polovina populace u nás vyloženě trpí na problémy se spánkem. Neustálé převalování, hlava plná...
    19
    2

    7 pozitivních účinků Brahmi

    Není to žádné dechové cvičení, ale bylina. Je základní rostlinou v ájurvédské medicíně. Jako vodní rostlinu ji lze pěstovat i v akváriu. Víte, jak vypadá a...