Domů > Magazín > Zdraví

Vypadávání vlasů

Padají vám vlasy? Příčin může být víc. Pojďme se podívat na ty nejčastější. Když známe důvody, proč nám vlasy padají, můžeme si snadno pomoci.

Přišel nám dotaz na vypadávání vlasů. Tentokrát se ptá Gábina:

“Ahoj děvčata! Chtěla bych se zeptat, zda jste někdy nepsala nebo neuvažovala o vlivu stravy na vlasy. Dva roky bojuji s těžkým vypadáváním, už jsem skoro bez vlasů. Chápu, že 45 už je nějaký věk, ale ještě nechci kupovat paruku! Padají pořád, bez ohledu na roční období. Děkuji! Gábina”

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Gabčo, jetěžké radit někomu na dálku, příčin bývá více ale vezmeme to od těch nejčastějších. Třeba se v tom najdeš.

Vlasy a ledviny

Síla vlasů odráží zdravotní stav našich ledvin. To, co ještě zdaleka nemusí zachytit nějaký ultrazvuk či jiný přístroj, je slábnoucí energie ledvin. Pokud celý okruh ledviny – močový měchýř je oslabený, projeví se to i na kvalitě vlasů. Při nedostatečné funkci tohoto energetického okruhu jsou vlasy jemné, mohou vysychat a vypadávat. Řešením je zaměřit se na posílení ledvin. Nemusíme čekat až na jejich citlivé období v zimě, můžeme začít hned. Praktické rady jsme popsali v tomto článku. Ledviny vyčerpává neustálý stres, ponocování, jídlo na noc, nadbytek bílkovin a mnoho dalších vlivů. Takže kromě posilování je potřeba se zaměřit na to, abychom je neustále nevysilovali. My ženy přicházíme o energii v ledvinách také těhotenstvím, porody a kojením. Pro nás je celoživotním posláním ledviny šetřit a doplňovat, co jsme rozdaly dětem. Určitě vás mezi prvními napadne také vliv hormonů a jistě máte pravdu. Ale i hormonální systém úzce souvisí s ledvinami a také s emocemi, které prožíváme, k čemuž se ještě dostaneme.

Vypadávání při změně jídelníčku

U někoho může docházet k výměně vlasů při změně jídelníčku. Tak jako se regeneruje celé naše tělo, když začneme jíst jinak, začnou se měnit i vlasy. Někdy zcela nenápadně, až si po čase všimneme, že máme vlasy lepší, jako třeba Vlaďka,u které si to všimlo okolí. Většinou je to příjemný kosmetický efekt, který nás příjemně překvapí po nějakém čase na lepší stravě. Jindy se ale výměna vlasů koná rychle a první fáze – vypadávání, nás může zaskočit. Můžeme tomu pomoci kopřivou nebo pupalkou a počkat, až se vlasy vymění a přijdou ty nové, silnější.  Kdy se jedná o eliminace při změně a kdy o chybu v jídelníčku více vysvětluje MUDr. Strnadelová ve videu, které najdete v Klubu.

Psychika, stres, emoce

Kromě stravy hrají roli i další okolnosti jako je chemie v kosmetice, kterou používáme, životní prostředí, ve kterém žijeme apod. Hlavní roli ale při kvalitě vlasů hraje naše psychika a stres, který mnohé z nás denně provází po řadu let. Jistě jste už slyšeli o lidem, kteří přes noc ze strachu (např. o život svých blízkých) zešedivěli. Strach zatěžuje ledviny, ledviny ovlivňují kvalitu vlasů. Pokud tedy menší formu stresu zažíváme řadu let ve vztazích nebo v práci, nemůže to naše vlasy nechat bez vlivu. Podle etikoterapeutů se u žen se často objeví problémy s vlasy jako nástroj, který je donutí začít věnovat pozornost přímo sama sobě, svým potřebám a přáním. Naše vlasy jsou přeci jen naší vizitkou, ať chceme nebo nechceme. A málokterá žena unese pohled na řiďoučké vlasy nebo počínající pleš. A tak se začne zajímat o to, co je špatně, začne se o sebe starat.

Vliv stravy na vlasy

 

  • Našim vlasům nejvíce škodí:
  • káva
  • kouření
  • alkohol
  • umělé látky v potravinách
  • nadbytek živočišné stravy
  • příliš mnoho jednoduchých cukrů

Když se ale vrátíme ke stravě, tak v zásadě dobrým jídelníčkem získáváme dobré vlasy. Posílíme totiž ledviny, přestaneme je zatěžovat, a to už samo o sobě nahrává dobrým vlasům. Navíc se upraví naše hormonální funkce.

K uzdravení dochází i proto, že náš jídelníček je pestrý.  Obiloviny, luštěniny, zelenina, semínka, ovoce, to vše obsahuje mnoho látek (minerály, vitamíny, antioxidanty,..), které vyživí naše tělo. A projeví se to i navenek – na vlasech, pleti a nehtech. Právě olejnatá semena (dýňové, slunečnicové, sezamové a lněné semínko) jsou na vlasy hotový balzám.

O změně vlasů k lepšímu se zmiňuje snad každý, kdo nám kdy napsal svůj příběh. Pleť a vlasy většinou nebývaly původním důvodem ke změně jídelníčku, ale právě na nich se to  hezky ukáže. Z posledních příběhů to zmiňuje  např. Linda nebo Irma, které původně řešily úplně jiné a mnohem vážnější zdravotní problémy. Ale zjistily, jako mnozí další, že změna stravy měla vliv právě i na vlasy. V klubáckých videích dokonce můžete slyšet vyprávět ty, kdo prošli ztrátou vlasů při rakovině, že se jim při dobré životosprávě vlasy obnovily. Osobně jsem měla tu čest sledovat pana Tomáše (62 let), který po chemoterapii o vlasy přišel a během pár měsíců mu narostly krásné hnědé vlasy. A to je předtím měl už ze starostí šedivé. Takže, Gábi, 45 let ještě není žádný věk!

    Moje osobní zkušenost

    Já sama jsem měla vždycky vlásky jako nitky, nedržely tvar, byly jako bez života. A byly i takové bezbarvé. Ani hnědé, ani šedé. Nikdy jsem neměla ráda chemii a umělé barvy, takže jsem s tou svojí myší barvou žila už od základní školy. Ale ve třiceti už jsem si nechala občas udělat alespoň barevný proužek, abych je nějak oživila. Nebylo mi to ale nic platné, protože jsem měla taky velmi mastnou pleť i vlasy a musela jsem vlasy často mýt. Barevné proužky se tedy velmi rychle odmývaly…Teď je mi 40 pryč a barvu mám stále svojí. Vlasy jsou silnější a výrazně hnědší. Občas se mě někdo ptá, jakou barvu používám :-) Stačí se mi však podívat do ofiny a najdete tam pár šedin, které prozradí, že zatím je mám čistě přírodní. Nemám tedy lví hřívu, ale já jsem spokojená. Na to, že mám ledviny, močové cesty i močový měchýř po několika operacích, je zázrak, že vůbec nějaké vlasy mám.

     

     

    PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

    Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

    Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

    17 lidí už poděkovalo za článek.

    Komentáře

    Jeronýmka
    28. 12. 2022

    Jinak Evičko, výborný článek, děkuji, články od Vás jsou vždy dobře napsané, má to vždy logický význam a ty nejdůležitější informace. Ráda od Vás čtu, všechno 🥰. Ja

    Jeronýmka
    28. 12. 2022

    No teda … Chápu, že 45 už je nějaký věk, ale ještě nechci kupovat paruku!… no já tedy taky ne, a to mi bude 63 🥰. A ani to nemusím dělat, dalo by se říci, že mám v současné době pěkné vlasy, ale to jenom proto, že se už docela dlouho správně stravuji, systém zde JJ. Ale ještě vám všem poradím … vždy, když bude Luna ve Lvu, což je každý kalendářní měsíc asi tak 2,5 dne, tak v tomto času si nechte přistřihnout vlásky, třeba jen malilinko, třeba si to přistřihněte sami, a nemusí to být jaksi všude na hlavičce a ani to nemusí být každý měsíc a pak …”Do roka a o dne…. 😊” uvidíte výsledek. Zvláště to doporučuji u holčičkách, které mají slaboulinké pápěří. A pak jsou dny, kdy bychom neměli vlasy ani stříhat, ani mýt … takhle nám může pomoc Luna 🤗.

    Ukázat další komentáře