Domů > Magazín > Zdraví

Vyrážka: Co když za ní může stres?

Začervenání, pupínky na kůži a také svědění – někdy máte pocit, že si kůži snad rozškrábete. Všechny tyto nepříjemné projevy mohou plynout z nadměrného stresu. Uvnitř článku se dozvíte, jak pracovat se stresem a co udělat pro to, aby se vaše kůže začala hojit.

Kožní vyrážka ze stresu

Možná jste si sami všimli, že právě při zvýšeném stresu u vás dochází ke zhoršení stávající vyrážky, či se u vás na obvyklých místech objevuje zarudnutí, případně svědění. Následkem nadměrného stresu dochází ve zvýšené míře k produkci zánětlivých látek, stresových hormonů, histaminu a k poruchám imunity, což má negativní dopad na schopnost kůže odolávat vnějším, ale i vnitřním vlivům. Kůže se stává špatně vyživenou, suchou či podrážděnou.

Již pokročilým projevem vyrážky související s poruchou imunitního systému je kožní onemocnění lupénka, atopický ekzém, lupus či rosacea. Stres může spustit projevy kopřivky a zhoršovat projevy akné či seboroické dermatitidy. Vyrážka ve formě dermatitidy se může objevovat u lidí s celiakií či jakoukoliv potravinovou alergií nebo intolerancí.

💡TIP: Sada na letní hubnutí - stáhni si hned teď ZDARMA.

Stres může zhoršovat stávající kožní potíže či být jejich spouštěčem. Pohledem holistické medicíny jsou kožní alergické projevy důsledkem převahy kyselosti v krvi a oslabení přirozené imunity.

Jak na vyrážku ze stresu

Hledejte možnosti, jak ve vašem životě omezit nadměrný stres a současně zvyšovat odolnost vůči němu. Možná si říkáte, že mít stres je v současné době normální a každý má nějaký stres. Je to pravda – určitá míra stresu je pro člověka přirozená a vlastně i žádoucí. Někdy nám stresová reakce doslova může zachránit život. Je také fakt, že každý vnímá a prožívá stres za odlišných okolností – to, co je pro jednoho stres, druhého absolutně nevyvede z míry.

Problém nastává hlavně ve chvíli, kdy je stresu nadměrně, organismus je chronicky zaplavován stresovými hormony a také, když ho neumíme následně dobře ventilovat. Co dělat pro to, aby stres neovládal vás život?

  • Najděte způsoby, jak snížit působení stresu v běžném denním životě. Spoustu stresu zažíváme zbytečně. Vracejte se k hodnotám jako je úcta, pokora a láska k sobě a druhým a uvědomte si, že se možná stresujete z malicherných důvodů. Denně prožívejte vděčnost – uvědomte si každý den cokoliv, za co jste vděční. Pocit vděčnosti má velmi blízko k emoci radosti a vyplavují se díky ní endorfiny štěstí.
  • Pozitivní naladění psychiky podporuje vstup dalších pozitivních věcí do vašeho života. Zkuste se nořit do pocitu, jak bych se chtěl(a) cítit (ve vztahu, práci, v životě).
  • Pokud jste ve stresu dlouhodobě, nejspíš je potřeba ve vašem životě udělat nějakou změnu.
  • Zkuste si lépe plánovat vaše dny a připravit se na události, které vás čekají.
  • Ventilovat stres a tím snížit jeho hladinu můžete fyzickým cvičením, pobytem v přírodě, pomocí vědomé práce s psychikou (např. zaměření se na přítomný okamžik, meditační cvičení, vizualizace příjemných vjemů).
  • Emoce nechte připlout a odejít, pozorujte je podobně, jako mraky na nebi. Nadměrné emoce vzteku ze sebe můžete vytřepat, vyklepat či vydupat. (Kdy emoční zátěž ničí naše zdraví a jak to řešit?)
  • Zaměřte se na pravidelnost ve vašem režimu – jak spánkovém, tak i stravovacím. Pravidelnost vám dodá větší klid a tělu určitý řád, což omezí stres.
  • Zařazujte pohyb v jakékoliv podobě do vašeho života – pravidelný pohyb pomáhá rozproudit energii, zlepšit celkové prokrvení, odplavit stresové hormony a uvolnit endorfiny, které zlepšují pocity člověka.
  • Snažte se jíst vyváženě a posilujte zdravou stravou slezinu, játra, střeva a plíce, což se pozitivně projeví jak na kůži, tak i na zvýšení celkové odolnosti (Stravou proti stresu). Před vlastním jídlem se několikrát v klidu nadechněte, abyste tělo naladili na počátek trávicího procesu. Stravu dobře rozžvýkejte, nejezte ve spěchu. Snažte se postupně omezit pozdně-večerní zobání, které vám možná pomáhá se po náročném dni uvolnit. Strava snědená pozdě večer způsobí zhoršení spánku, můžete mít neklidné sny a o to hůře budete odolávat stresu.

Praktické rady, jak přírodním způsobem zmírnit projevy kopřivky (vzniklou z nadměrného stresu či z jiných důvodů), si přečtěte v článku Co jíst a nejíst při kopřivce. Pokud chcete najít větší harmonii ve stravě a moc nás ještě neznáte, či si chcete naše zásady zopakovat, pusťte si zdarma úvodní kurz Jak začít. Strava podle našich principů pomůže zlepšit stav vaší pokožky a orgánů, které souvisí s její výživou, stejně jako omezit působení stresu na váš organismus. Postupujte při změně stravy po krocích, buďte přitom k sobě ohleduplní a laskaví, ani stres spojený s jídlem není žádoucí. Věnujte se svému osobnímu rozvoji a místo stresu vpouštějte do svého života více radosti a rovnováhy. Dejte nám o sobě vědět, společně můžeme vašim potížím s vyrážkou přijít na kloub.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

35 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

22
4

Zázvorový obklad – rozproudění energie a úleva od bolesti

Účelem tohoto obkladu je rozpustit jakoukoliv stagnaci, blok či napětí, zvýšit oběh krve a proudění energie, zlepšit metabolismus v dané oblasti a podpořit...

Je v naší stravě dostatek antioxidantů?

Určitě jste o nich už slyšeli, ale víte, jak pro nás vlastně pracují a s čím pomáhají? A jde vůbec jednoduše a přirozeně získat dostatek antioxidantů pro s...

Syndrom propustného střeva – proč vzniká a co s tím

Bylo vám řečeno, že vaše potíže s trávením či imunitou mohou souviset se zvýšenou propustností střeva? Jak si takové střevo představit a jak ho vrátit zpět...

Co když vás trápí stresový reflux

Jak souvisí reflux se stresem a je možné, že ho stres ovlivňuje? Vědci prokázali, že ano. Pojďte se na to podívat blíže a pomoct si od nepříjemných symptom...

Nafouklé břicho po jídle a co s tím

Najíte se a za chvilku vás trápí nafouklé břicho a bolest? Už nevíte, kudy kam a jestli je nějaké řešení? Rozhodně ano! Pojďte zjistit, jak si změnou strav...

Nemoci a poruchy trávení

Jak postupovat, pokud máte poruchy či nemoci spojené s trávicí soustavou? V článku si povíme, jak se stravovat a co dělat, aby se vaše trávení začalo uzdra...