Pekařské zkoušky – jak kypřící prášky zvládají různá těsta?
Klíčovou zkouškou velkého testu kypřících prášků (1) bylo kypření třeného těsta a měření objemu těsta před upečením a po něm. Uspěly celkem tři kypřící prášky (z dvaceti), kterým se povedlo zvednout objem o více 40 %, zbytek pracoval jen uspokojivě. Mnohem lépe si kypřidla vedla při posuzování kůrky a konzistence střídky. Poměrně výrazné rozdíly ve výsledcích byly zaznamenány i u čokoládových sušenek.
Co se v nenápadných kypřících prášcích ukrývá?
Možná se ptáte, kdo všechny ty laboratorní vzorky vzešlé z důkladného testování snědl. Tuto informaci vám bohužel nezprostředkujeme, nicméně máme tu ještě něco k chemickému složení jednotlivých produktů.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Z testu totiž celkově vyšly doslova „o trochu lépe“ kypřící prášky s fosforečnany a jedlou sodou než ty s vinným kamenem. Je to proto, že zajišťují dostatečně rychlé uvolňování oxidu uhličitého. Mají ovšem dvě velké nevýhody: ve výrobku zvyšují obsah fosforu a mají specifickou příchuť, kterou vnímají často i lidé, kteří se stravují běžně a nejsou zvyklí na jemné chutě – strávníci podle Jíme Jinak mají zpravidla chuťové pohárky vnímavější a pachuť difosforečnanů jim příjemná nebude téměř určitě.
Vzhledem k tomu, že fosfátové kypřící prášky vyšly z testu opravdu jen o trochu lépe, doporučujeme se jim vyhnout. Proč? „U klasických prášků do pečiva se obsah fosforu pohyboval od 5 až po 12,5 %. U prášků s vinným kamenem byl fosfor obsažen také, ale ve sto až tisícinásobně nižších koncentracích odpovídajících přirozenému výskytu,” konstatuje šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.
Podle komentáře k výsledkům testu se přirozená potřeba fosforu u dospělého člověka pohybuje okolo půl gramu denně, ze stravy ho však přijímáme v průměru asi dvojnásobek, někdy dokonce i víc, a to jak z přirozených zdrojů, tak ve formě přídatných látek v potravinách. O náloži v zubních pastách nemluvě. Proč tedy našemu organismu přidávat ještě další zátěž, která může mít neblahé následky…
O tom, že velmi dobrou službu bez zdravotních rizik prokazují i kypřící prášky bez fosfátů, už jsme psali, stačí si vybrat značku.
Dobrá zpráva závěrem
Laboratoř se při testování věnovala i obsahu těžkých kovů. Odborníci zjišťovali přítomnost osmi prvků – arsenu, kadmia, olova, chromu, mědi, kobaltu, niklu a rtuti. Výsledek je veskrze pozitivní – s obsahem žádného z těchto kovů nebyl problém.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
A který z bezfosfátových prášků nejlíp kypřil? Zatím jsem měla smůlu, že ty bezfosfátový prášky nikdy nic nenakypřily:)