Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Výživné batáty: Přirozeně sladké superfoods

Sladké brambory nebo-li batáty jsou sladké a zdravé hlízy pěstované po celém světě. Na rozdíl od klasických brambor neobsahují toxický solanin. Batáty existují v různých barvách (od oranžové, přes fialovou až po bílou), velikostech a tvarech. Zařaďte je do svého jídelníčku a získejte díky nim těchto 6 zdravotních benefitů!

Co je lepší: batáty nebo brambory?
– Oproti bramborám neobsahují batáty jedovatý solanin a jsou mnohem zdravější.
– Obsahují mnohonásobně více vápníku a sodíku než obyčejné brambory.
– Vitamín A ze 100 g batátu pokryje potřebu vašeho těla na celý den.
– Sladké brambory jsou také méně kalorické, mají více vlákniny a i přesto, že chutnají sladce, neobsahují oproti bramborám více cukru.

Vyživí tělo

Obsahují hodně vlákniny, bílkoviny, vitamíny a minerály. Mezi ně patří třeba mangan, draslík a vitamíny A, B6 a C. Jsou také bohaté na antioxidanty, zejména na oranžové a fialové odrůdy, které chrání tělo před poškozením volnými radikály a chronickými chorobami, jako je rakovina, srdeční onemocnění a stárnutí.

🎁 Dárkové poukazy 🎁
Co takhle recept na štíhlejší já? Dárkový poukaz na kurzy zdravého vaření - jediný dárek, po kterém váha jde dolů a nálada nahoru!
Prohlédnout

Nakopnou imunitu

Sladké brambory, zejména oranžové odrůdy, obsahují velké množství betakarotenu, který se v těle přeměňuje na vitamin A. Vitamin A je životně důležitý pro udržení zdravého imunitního systému a nedostatek tohoto vitaminu souvisí se sníženou imunitou. Pomáhá také udržovat zdravé sliznice, zejména pak sliznici střeva. Zdravé střevo je také důležité pro zdravý imunitní systém.

Zajistí dobrý zrak

Nejen mrkev, ale také batáty obsahují betakaroten, který je prospěšný pro zdravé oči. Také fialové sladké brambory podporují zdravé vidění. A to díky jejich obsahu antokyanů, které chrání oční buňky před poškozením.

Jsou stravou pro kvalitní střevo

Sladké brambory obsahují vlákninu, která zlepšuje zdraví střev. Batáty obsahují oba druhy vlákniny: rozpustnou i nerozpustnou. Rozpustná vláknina na sebe váže tekutinu, bobtná a zvětšuje svůj objem. V žaludku vytváří viskózní roztok, který zpomaluje pohyb potravy v trávicí soustavě, čímž se prodlužuje pocit nasycení. Tělo tak může v klidu absorbovat nezbytné výživné látky a zároveň brzdí vstřebávání sacharidů z tenkého střeva do krve. Výsledkem toho je, že rozpustná vláknina příznivě ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Nerozpustná vláknina vodu sice dobře absorbuje, ale nerozpouští se v ní. Změkčuje stolici, zlepšuje peristaltiku střev, čímž urychluje průchod potravy zažívacím traktem. Tím výrazně přispívá ke snadnému a pravidelnému vyprazdňování. Prochází trávicím traktem v nezměněné podobě. Působí jako takový jemný kartáč střev, který odstraňuje usazeniny. 

Antioxidanty ve sladkých bramborách také zlepšují zdraví střev. Studie ukázaly, že antioxidanty ve fialových sladkých bramborách podporují růst dobrých střevních bakterií. Vyšší množství dobrých střevních bakterií je spojeno s lepším zdravím střev a nižším rizikem syndromu dráždivého tračníku (IBS) a infekčním průjmem.

Ochraní před rakovinou

Antioxidanty ve sladkých bramborách nás mohou také chránit před některými formami rakoviny. Fialové sladké brambory obsahují antioxidanty zvané antokyany, u kterých bylo prokázáno, že zpomalují růst rakovinných buněk močové měchýře, tlustého střeva, žaludku a prsu. Studie na zvířatech ukázaly, že konzumace fialových (i oranžových) sladkých brambor vedla k nižším hodnotám raného stadia rakoviny tlustého střeva.

Podpoří mozek

Antokyany ve fialových sladkých bramborech podporují zdraví mozku, snižují zánět a zabraňují poškození volnými radikály. Tyto antioxidanty také zlepšují učení a paměť.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

25 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

s.hemalova
25. 11. 2019

Ahoj, máte někdo zkušenost, zda jde u nás vypěstovat batáty?Jaké s tím máte zkušenosti, popř. kde se dá koupit sadba? Je to náročné na vodu? U nás obrovský problém….voda. Díky za zkušenosti Stanina

Ukázat další komentáře