Všeobecně o bílém čaji
Možná ne všichni ví, že bílý čaj vděčí svému názvu světlému chmýří, kterým jsou jeho poupata pokryta. Nejmenší lístečky, poupata a první výhonky se sklízejí, když je rostlina ještě mladá. Suší se ihned po procesu vadnutí, který probíhá na slunci, aby nedocházelo k nadměrné oxidaci.
Bílý je také známý jako “císařský čaj”, s odkazem na hodnotu tohoto produktu. Je jisté, že čajový zvyk se rozšířil v době prvních císařských dynastií (600-1300 n. l.) po celé Číně: podle některých svědectví byli občané povinni platit císařům každoroční hold ve formě vzácných a ušlechtilých čajů, získaných z nejmladších a nejjemnějších vrcholků čajovníku. Proto se zrodily císařské čajové zahrady, kde se pěstovaly tyto druhy ušlechtilých čajů. Tyto čaje označovali jako „bílé jako mraky, zelené jako sen, čisté jako sníh a aromatické jako orchidej“.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Tak proč si takovou dobrotu nevychutnat? Nejkvalitnější bílé čaje se často skládají pouze z pupenů, zatímco další kategorie jsou směsí poupat a prvních lístků. Existují různé druhy bílého čaje, které závisí na variacích ve výrobních procesech a metodách pěstování rostliny, přičemž ale všechny sdílejí chuť a jemné aroma typické pro tuto odrůdu. Původ bílého čaje je nejistý a opředený legendami. Víme, že jeho pěstování začalo v Číně, kde se dodnes, zejména v provincii Fujan, zpracovávají ty nejkvalitnější druhy bílého čaje.
Vlastnosti
Bílý čaj je bohatým zdrojem antioxidantů, které působí proti produkci volných radikálů, které v našem těle způsobují stárnutí. Obsahuje asi 15 mg kofeinu na šálek, je obzvláště bohatý na fluorid, který má pozitivní vliv na zdraví ústní dutiny. V tradiční čínské medicíně je považován za čaj znovuzrození, propojený s energií jara pro svou jemnou chuť a protože se získává z výhonků a poupat, symbolizuje tak nový život rostliny, sílu, růst, schopnost reprodukce a regenerace. Bílý čaj je všeobecně považován za jeden z nejlepších čínských čajů, protože pro jeho sběr jsou vybírána pouze poupata a první listy rostliny. Poupátko dává svou bílou barvu. Je to vlastně čaj z poupat, s ovocnou a jemnou chutí.
White Pine Needle, který jsem si koupila já, se pěstuje v oblasti Zhejiang v Číně. Tento vynikající bílý čaj je ručně sbírán z pupenů čajovníku a zpracováván na jaře. Má krásné dlouhé stříbrnozelené listy, které mu dodávají rostlinné aroma s květinovou, bylinkovou, sladkou, suchou a osvěžující chutí. Tyto čaje také vděčí za svou proslulost svým vlastnostem: jsou čerstvé a prvotřídní kvality, jsou velmi bohaté na antioxidanty, kofein v bílém čaji je velmi podobný jako kofein v zeleném čaji a v menším množství než v čaji černém.
Příprava
Vodu ohřejte na 70°C, počítejte 1 gram čaje na 100 ml vody. Louhujte napoprvé 4 minuty, s každou další infuzí se mění stupeň intenzity, prodlužte dobu louhování a opakujte až třikrát. Pozor na doby infuze: příliš dlouhé časy umožňují větší uvolňování kofeinu! Jakmile je voda přivedena na správnou teplotu, mohou být listy vylouhovány, přičemž dbejte na to, abyste zakryli konvici, gaiwan nebo šálek, aby se zabránilo rozptýlení vůní a těkavých látek. Pokud připravujete čaje pro přátele, určitě uvítáte skleněné pomůcky. Přes čiré sklo lze pozorovat barvu čaje a otevírání listů, to vše jen umocní radost z přípravy gong fu cha.
Kdy pít bílý čaj
Čaj lze pít kdykoli během dne, protože nemá žádné kontraindikace. Obsahuje malé množství kofeinu, ale pokud jste obzvlášť citliví, měli byste se vyhnout pití večer. Tento čaj je ideální ke konzumaci na jaře a při změně ročních období, podle tradice čínské filozofie, ale stále se jedná o velmi ušlechtilý a jemný čaj, který lze volně konzumovat v kteroukoli roční dobu.
Jak chutná
Chuť White Pine Needles je vysloveně svěží a jemná, barva čaje je světlá, čirá, jemná. Rozhodně stojí za vyzkoušení, a to i díky skvělému poměru cena/výkon. Například jeho bratříček Yin Zhen Silver Needle vás může stát až 50 EUR za 100 gramů. Což je cena, kterou si asi většina z nás nemůže jen tak dovolit.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář