Jak se vyrábí voda z kohoutku?
Postup výroby vaší kohoutkové vody procházející vodovodním řadem je většinou zběžně popsán u vašeho dodavatele, na konkrétní detaily se však můžete dozeptat. Voda v kohoutku musí splňovat přesně stanovené limity a zároveň náklady na úpravu musí být co nejmenší.
Obecně se vezme nějaký větší zdroj vody, z kterého se přes různé česle odstraní hrubé nečistoty jako větvičky, listí apod. Následně se přidávají chemikálie – koagulanty (srážedla), které váží nečistoty. Shluky nečistot s chemikálií pak klesají ke dnu. Voda se pak přes pískové filtry dostane k poslední fázi, přidání chloru (případně ozonizaci/UV-zářením) a následně putuje do vodovodního řadu.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Takto hromadně vyráběná masa vody je zdravotně nezávadná a celému procesu vděčíme za to, že doma otočíme kohoutkem, kde nám teče voda. Nikdo si dnes bez toho domov nedokáže představit.
A co že se to do té vody přidává a proč?
Jak ve fázi koagulace, tak i dezinfekce, existuje více možných řešení, od těch levnějších až po ty dražší, i když šetrnější a ekologičtější. Konkrétně se ptejte u vašeho dodavatele, ale většinou bude hrát hlavní roli cena.
Co to je koagulant a koagulace? Proces spočívá v dávkování roztoků hydrolyzujících solí např. železitých, hlinitých nebo biopolymerní chitosan. Vznikající vločky nečistot sedimentují v nádržích a tím dochází k odstranění organických makromolekulárních látek. Při používání levnějších srážedel se do vody tímto procesem můžou dostávat nežádoucí látky jako například hliník.
Proces dezinfekce se většinou řeší pomocí chloru, který se přidává do vody a zajišťuje, že se ve vodě nemnoží bakterie, které by nám ve větších koncentracích neudělaly moc dobře. Na druhou stranu se kromě chloru do vody dostanou vedlejší produkty, které vznikají reakci chloru či jiného dezinfekčního oxidantu s přírodními organickými látkami ve vodě. Jedná se o široké spektrum látek, z nichž nejznámější jsou trihalogenmethany (THM), např. chloroform či bromoform, halooctové kyseliny nebo chlorečnany. U THM byl prokázán karcinogenní účinek na člověka – u mužů způsobují rakovinu močového měchýře. THM toxinům se přisuzuje i vliv na astma, ekzémy a srdeční choroby a další.
“Zdravotní riziko však představují tyto látky pouze v případě, že se v pitné vodě vyskytují v koncentracích nesplňujících stanovené hygienické požadavky na pitnou vodu.” :-)
Mýty a fakta o vodě z kohoutku
- Zakalenost vody při napuštění způsobuje chlor? NE, jsou to malé bublinky vzduchu.
- Chlor z vody sám vyprchá? ANO, za 1–5 dní.
- Chlor zmizí převařením? ANO, po 15 minutách varu.
- Chlor zmizí s citronovou šťávou? NE, přetvoří se v kyselinu chlorovodíkovou.
- Je chloru všude stejně? NE, čím blíže k vodárně, tím je ho více.
- Voda v kohoutku je nezávadná? Ke znečištění může dojít i při distribuci vody (nevhodné materiály potrubí a součástí vodovodu)
Doporučení co s tím
Co tedy s tím? Zde žádné fígle moc nepomohou. Co se do vody nepřirozeně doplní, je nutné z ní zase odstranit. Vodárna udělá tu nejtěžší práci, dostane vodu až k vám v nezávadném stavu. Zbytek je však už na vás, na vašich prioritách a finančních možnostech.
Na trhu existuje plno dodatečných filtrů a filtračních systémů, které vám pomohou vodu v domácím prostředí zpětně doladit do přirozené podoby, jako je ta ze studánky nebo z lesního potůčku.
Eva Cikrytová, zakladatelka Jíme Jinak, dodává: “Protože se nás na kvalitu vody často ptáte, snažíme se jednak přinášet informace o tom, jak si vodu upravit a jakou vodu ideálně pít. A také jsme pro členy klubu jsme zajistili nadstandartní slevu na minerální průtokový ionizátor vody UltraStream s napojením na perlátor, který komplexně řeší vaši domácí kohoutkovou vodu a v nabídce e-shopu Traminal najdete praktické přenosné filtry Berkey, na které mohou členové Klubu Jíme Jinak rovněž využít nadstandartní slevu.”
Použité zdroje:
https://www.nzip.cz/clanek/830-zdravotni-rizika-z-pitne-vody
https://www.moni.cz/aktuality/za-jak-dlouho-vyprcha-chlor-z-vody
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Pavla Pavlistová z Non toxic o vodě natočila zajímavá videa, jsou na Youtube, kdo by měl zájem. Řeší filtraci vody, ale zároveň i použití plastů…
Neříká a nepíše se vodovodní “řád”, ale vodovodní řad. Viz například https://www.vodapitna.cz/index.php/definice-pitne-vody/102-rady-rady-a-neradi