Domů > Magazín > Zdraví

Zácpa u seniorů: Jak si s ní poradit

Obtížné a neúplné vyprazdňování, bolesti břicha, nadýmání, někdy i nevolnost – to vše jsou časté příznaky zácpy, která se stává v seniorském věku poměrně běžným problémem. Kromě nepříjemných pocitů ale značí, že trávení neprobíhá tak, jak by mělo. Pojďme se podívat na příčiny zácpy a možné způsoby, jak trávení rozpohybovat.

Trápí mě zácpa

Zácpa dokáže skutečně znepříjemnit život a ovlivnit životní pohodu. Dobře se vyprázdnit je zkrátka úlevné a pokud se delší dobu nedaří, člověk je z toho takříkajíc otrávený. Namáhavé vyprazdňování s sebou přináší i zvýšené riziko vzniku hemoroidů či análních trhlin. Navíc, pokud zácpa trvá chronicky, se zvyšuje riziko vzniku divertikulózy či rakoviny tlustého střeva. Pojďme se blíže podívat na příčiny zácpy a možné řešení jednotlivých problémů.

  • Nedostatek vlákniny ve stravě – Vláknina hraje klíčovou roli v trávicím procesu. Pomáhá změkčovat stolici, zvětšovat její objem, čímž urychluje její průchod, podporuje zdraví střevní mikroflóry a celkovou hybnost střeva. Důležité je navyšovat jí postupně, pokud na ní dosud nejste ve stravě příliš zvyklí. Vláknina je obsažena hlavně v celozrnných obilninách (rýže, jáhly, ječmen, oves, pohanka, kroupy), zelenině (listová, kulatá, kořenová), luštěninách (fazole, čočka, cizrna). Skvělou porci vlákniny a probiotik vám dodá kvašená zelenina. Zmíněné potraviny je ideální mít denně na stole. Většina zeleniny by měla být tepelně upravená, nadbytek syrové zeleniny zatěžuje trávení. Zařazujte častěji i olejnatá semínka. Sledujte svoje trávení a pokud vám nějaká složka nedělá dobře, vynechte jí, případně jí zkuste jen v malém množství. Pro inspiraci, jak z doporučených potravin připravit chutná jídla, se podívejte do našeho bohatého receptáře.
  • Naopak je vhodné v jídelníčku zredukovat pečivo a pekárenské produkty, hlavně ty z bílé mouky. Kromě pečiva omezte i jiné suché potraviny, jako jsou racio chlebíčky a knäckebroty.
  • Trávení zaměstnává i příliš časté zařazování živočišných výrobků. Pokud máte ve stravě maso, vybírejte libové a kvalitní, kombinujte ho ideálně s tepelně upravenou zeleninou pro lepší strávení. Vadit může i nadbytek soli ve stravě.
  • Málo tekutin – S věkem klesá pocit žízně a je potřeba myslet na doplňování tekutin. Na druhou stranu není žádoucí se přepíjet, lépe pít po douškách, mezi jídly. Příjem tekutin kromě vody či čaje skvěle zajistí i častá konzumace zeleninových polévek, omáček či obilných kaší. Vynechte černé, ovocné čaje a raději i kávu.
  • Potravinová intolerance či alergie – Konzumace potravin, které tělo obtížně tráví, může podpořit vznik zánětlivého prostředí v trávicím traktu. Vzniklý zánět pak negativně ovlivňuje peristaltiku. Častým viníkem je mléčná bílkovina či lepek, ale mohou zde hrát roli i jiné potraviny.
  • Chaotické stravování – Na vzniku zácpy se mohou podílet stravovací návyky. Nepravidelnost v jídle, neklid, nárazově velké porce, zobání mezi jídly, špatné rozžvýkání potravy, ale i málo pestrá strava jsou faktory, které vedou ke zpomalení trávení.
  • Chudost pohybu – Pravidelný pohyb stimuluje trávení a přirozeně masíruje a povzbuzuje střeva. Je důležité se denně podle svého zdravotního stavu hýbat. Ideální jsou procházky či lehká sportovní aktivita, ale pomůže i střídání poloh, chůze po bytě, domácí práce apod. Je skvělé si po ránu zacvičit krátkou rozcvičku, kdy jednoduchými cviky protáhnete končetiny, trup, v závěru můžete zařadit dechové cvičení, při kterém si pokládáte dlaně střídavě na oblast břicha a snažíte se tam nadechnout.
  • Nadměrný stres, negativní emoce, jako je úzkost, smutek, strach – Zvýšený stres a časté prožívání negativních emocí způsobuje zpomalení a oslabení trávení. Spolu s tím se mění stravovací návyky, člověk má buď sníženou či zvýšenou chuť k jídlu, mnohdy zapomíná pít. Všechny tyto faktory podporují vznik zácpy.
  • Léky – Určité léky s sebou mohou nést nežádoucí účinky v podobě zácpy. Patří sem antidepresiva, antihistaminika, antacida, některá analgetika či léky na Parkinsonovu chorobu. Vliv na zácpu pomohu mít ale i některé bylinky, pokud se nedodrží dávkování, případně jako forma nežádoucího účinku.
  • Onemocnění – Některá onemocnění jsou spojená se zvýšeným výskytem potíží se zácpou. Na zácpu čatěji trpí lidé s neurologickými potížemi, jako je Parkinsonova choroba, Roztroušená skleróza, cévní mozková příhoda, dále při hemoroidech, hypotyreóze, depresi, onkologické nemoci či jako následek léčby, nebo jakékoliv nemoci, kdy jsou upoutaní na lůžko.

Podzimní detox startuje!
Pojďte konečně začít a proměňte teorii do praxe! Provedu krok za krokem. Začínáme v pondělí 21.10.!
Chci začít

Akutní zácpa – první pomoc

Co můžete zkusit v případě akutní zácpy?

  • Velmi prospěšný je proti zácpě nápoj ze lněného semínka, který umí celkově harmonizovat trávení. Nebo si po ránu dejte nalačno lžíci lněného oleje a zapijte trochou vody. Pak si uvařte a v klidu snězte čerstvou zeleninovou polévku.
  • Připravte si kompot ze švestek – podle dostupnosti z čerstvých či sušených. Poduste je s trochou vody bez cukru.
  • Při zácpě může pomoci i nápoj z léčebného škrobu kuzu. Lžičku kuzu rozpusťte v troše studené vody, pak přilijte šálek vody a za neustálého míchání na mírném plameni zahřívejte, dokud kuzu nezprůhlední. Pijte 1-2x denně mezi jídly.
  • Hybnost střev podpoří i masáž břišní oblasti. Přiložte si dlaň na břicho a pohybujte jí ve směru hodinových ručiček, nejprve povrchově a poté více do hloubky. Před masáží je vhodné si břicho nahřát, např. teplým ručníkem či nahřívacím polštářkem.
  • Činnost střev účinně podpoří i samotný pohyb. Zkuste vleže na zádech dýchání do břišní oblasti, střídavé přitahování končetin k hrudníku, pomalé kroužení přitaženými kyčlemi, nebo protažení trupu v pozici na všech čtyřech. Povzbudit trávení pomůže i procházka, nebo jiný pohyb podle vašich zvyklostí a zdravotního stavu.

Krok za krokem podpořit své trávení můžete v blížícím se programu Podzimní detox. Pojďte společně s námi pracovat na postupném navýšení vlákniny ve stravě, zařazení pohybu či uvolnění psychiky. Nemějte obavy, zapojíte se právě podle vašich možností. Těšíme se na vás uvnitř!

PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?

Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

12 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Deprese: Cesty k uzdravení

“Mám z toho depku,” říkávaly jsme si s kamarádkami pokaždé, když nás něco trápilo. Už jen to vyslovení nám často ulevilo. Skutečná deprese ovše...
185
26

12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox

Cítíte u sebe změny nálad, málo energie, zažívací potíže, zácpu, nepříjemný tělesný pach, problémy se spánkem nebo přibýváte na váze? To všechno jsou signá...
85
27

Přírodní léčba kašle

Dráždivý kašel je velmi nepříjemný a chceme se ho nejdříve zbavit. Lékárenské přípravky nejsou levné a mnohé mají nepříjemné vedlejší účinky. Zkuste na kaš...
klub
27
14

Kdy emoční zátěž ničí naše zdraví a jak to řešit?

“Práce mě štve, ale musím to vydržet.”, “Nejsem spokojená s partnerem, ale už to nějak doklepem”, “Chci řvát, ale to se neděl...

Nadměrná plynatost – její příčiny i řešení

Bolí vás břicho a nepříjemně v něm škrundá? Připadá vám, jako byste měli hlasitého společního ve svých střevech? Plynatost je běžný jev, který však může př...

Špatné trávení a jeho projevy

Trápí vás bolesti či těžkost po jídle, nadýmáte se a už nevíte, co jíst, aby vám bylo dobře? Pojďme si říct, co se muže skrývat za nepříjemnými pocity spoj...